B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 vitaminin faydaları…


Vücudun en çok muhtaçlık duyduğu vitamin çeşitlerinden biri olan B 12 vitamini hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Kan ...


Vücudun en çok muhtaçlık duyduğu vitamin çeşitlerinden biri olan B 12 vitamini hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Kan oluşumundan dimağ hudutlarının daha fonksiyonlu çalışmasına kadar birçok yarar sağlayan B 12 vitamini eksik olan kimseler de ise birçok illete davetiye çıkarır. Evet B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 vitaminin vücuda ne üzere yararları vardır? bütün soruların karşılığı haberin detayında…

Vücudun üretmediği gelgelelim en çok muhtaçlık duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikayet edilen eksikliklerden biridir. Mahsusen gebe hatunların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve hudut sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir. Hayvansal besinlerde bulunan B12 vitamini et ve tavuk tüketmeyen kimselerde en çok yaşanan eksikliktir. Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk üzere üç temel rahatsızlığa taban hazırlayan B12 eksikliği devranında tedavi edilmediğinde daha önemli rahatsızlıklara neden olabilir. Bağırsaklarda bulunan bakterilerle sentezlenip su da çözülebilen B12 vitamini vücutta al kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n çoğalmasını destekler. 

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsakların daha fonksiyonel çalışması için flora sayısının istikrarlı olması gerekir. Bunun içinde B12 vitaminine gereksinim duyar. Besinlerin daha süratli çözülmesini destekler. Böylelikle idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ), ishal ya da bağırsak düğümlenmesi üzere illetlerin yaşanmasına taban hazırlar. 

 Vücudun acilen çabucak her mekanını kaplayan hudut sistemindeki hücrelerin daha sağlıklı muhaberesi için B12 vitaminine gereksinim duyar. Had hücreleri sistemli, iletim sağlamadığında kişinin motor ve beyinsel işlevlerinde aksaklıklar meydana gelir. Bu da gerilim, yorgunluk ve depresyon üzere ruhsal bunalımların fazlalaşmasına sebep olur. 

Bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilere karşı direncini artırmak için gerekli olan B12 vitaminin eksikliği mütemadi üstcilt effüs yolları hastalıklarına neden olur. 

Temel belirtiler ise saç dökülmesi, tırnak kırılması ve ciltsolgunluğudur. Yukarıda bahsettiğimiz üzere hudut hücrelerin yenilenmesini destekleyen B12 eksildiğinde hücrelerin zayıflamasına yer hazırlar. Süratli kırışıklık ve yaşlanmaya yol açar. 

Vücudun kuvveti içinde gerekli olan B12 eksildiğinde kişi gün içinde hiçbir şey yapmazsa bile mütemadi hasta ve yorgun hisseder. 

 Bazı insanlarda B12 eksikliği ateşlenmeye neden olur. Süratle çalışan ter bezleri mahsusen geçe terleme üzere marazlara yol açar. 

 Unutkanlık, konsantre eksikliği ellerde ve ayaklarda mütemadi karıncalanma ve yanma hissinin fazlalaşması üzere durumlara da neden olur. 

B12 VİTAMİNİN YARARLARI NELERDİR?

sinndirimmi daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Rahim ve yumurtalıkları zorlendirerek gebe kalma mümkünlüğünü yükseltir.

Yaşlanma ve kırışıklığı engellemek için süratle hücreleri yeniler.

Bağışıklığı zorlendirir.

 Vücuttaki hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) artırarak unutkanlık ve yorgunluk üzere illetlerin yaşanmasını önler. 

B12 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

DENİZ ESERLERI

Vücudun günlük B12 vitamini muhtaçlığını karşılamada en tesirli besinler deniz eserleridir. Mahsusen somon naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı bu tiplerden en tesirlisidir. Eksperler en az haftada iki sefer naturel çiçek Doğal çiçek balııııık eserleri tüketerek vücudun temel gereksinimi olan vitamin eksikliğinin gicilt lmiş olacağını vurgular.

ET

Hayvanlarda daha ziyade bulunan B12 vitamini bakımından bilhassa ciğerlerde bulunur. Mütehassıslar ortalama bir inanın günlük 100 gram et dışında ciğer tükettiklerinde bu eksikliği ziyadesi ile gicilt leceğini belirtiyor.

SÜT VE SÜT ESERLER

İçerisinde B12 vitamini ziyade olan peynir tam bir kalsiyum ve potasyum deposudur. Tıpkı halde yoğurtta bu eksikliği gideren besinler arasındadır. Sütün içerdiği laktoz alerji yapısı sebebiyle sık tüketilmesi önerilmediğinden işlenmiş hali ile bu açığı kapatabilir.

MANTAR

Başkaca hayvansal besinlerde yüksel bulunan B12 vitamini bitki olarak ise yalnızca mantarda çokça bulunur. Günlük bir tabak mantar ile bu eksi

klik gicilt lebilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 vitaminin faydaları…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin