Hatmi çiçeğinin (Hibiskus) faydaları nelerdir? Hatmi çiçeği (Hibiskus) hangi hastalıklara iyi gelir?


Yerkürenin derhal acilen her alanında rahatlıkla yetişebilen hatmi çiçeğine birçok yörede farklı isimler verilmiştir. Hibiskus olarak da ...


Yerkürenin derhal acilen her alanında rahatlıkla yetişebilen hatmi çiçeğine birçok yörede farklı isimler verilmiştir. Hibiskus olarak da bilinen çiçek magnezyum ve demir bakımından nispeten zengindir. Ayrıyeten C vitamini de içeren çiçeğin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Sizler için mahsusen ödem atmakta tesirli olan hatmi çayı hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala hatmi çiçeğinin (Hibiskus) yararları nelerdir? Hatmi çiçeği (Hibiskus) hangi illetlere yeterli gelir?

Devegülü, silindir, gül hatmi ve hire olarak da bilinen hatmi çiçeği Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Ebegümeci ailesine ilişkin olan hatmi çiçeği, birtakım yörelerde hibiskus olarak makbul. Tanınan kültürde mahsusen kullanılan hibiskus çayı ödem atmada hayli tesirlidir. Sulak ortamlarda rahatlıkla yetişen hatmi çiçeği Akdeniz Yerinin iklimini sever. Çiçekler tam olgunlaştıktan sonra toplanıp tasarruf ortamlarına nazaran kurutulur ya da yağı çıkartılır. Hatmi çiçeğinin kök, yaprak ve tacına kadar her şeyi yararlıdır. Ilmî ismi althaea officinalis olarak bilinir. Yapılan araştırmalarda rastgele bir yan tesirine rastlanmayan hatmi çiçeği kozmetik ve ilaç dalında kullanılır. Hatmi çiçeği içeriğinde nişasta, sakaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin hususları barındırır. Halk arasında kuru öksürük şifası olarak bilinir. Enfeksiyonla uğraşta birebir yarar sağlayan hatmi çiçeği alternatif tıpta sıkça tüketilir. Mor ve pembe renklerinden oluşur. Şirin kokusu ile kimi yemeklere konulur. 

HATMİ ÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Hatmi bitkileri kurutularak 150 gramı 3 bardak su ile kaynatılır. 10 dakika kaynadıktan sonra 10 dakika da demlenmeye bırakılan hatmi çiçeğinin suyu ile cildinize tonik uygulayabilirsiniz. Kurutulmamış hatmi çiçeği bir savanda düzgünce dövüldükten sonra içeriğine biraz hakiki saf sızma zeytinyagi eklenip koltuk altına bileğe sürüldüğünde cildin terleme noktalarında vücuda güzel bir koku bırakır. 

Üstcilt effüs yolları ile kusurlukları ile boğaza yerleşen enfeksiyonlu hücreleri bitirmeden tesirlidir. İçerdiği asparagin hususu sayesinde mutasyona uğramış ve boğazların şişmesine neden olan durumu azaltır. Çoklukla üstcilt effüs yolları ile ortaya çıkan kuru öksürüğü gicilt r. Birebir vakitte bronşit ve bronşiyal soğuk algınlığı hastalıklarına düzgün gelir.

Kandaki besinlerden dolayı aniden yükselen şekeri düşürmede tesirlidir. Ama şeker hastaları kullanmadan evvel hekimlerine müracaatlarında yarar var. Yalnızca kan şekerini değil tıpkı vakitte kan basıncını da istikrarlar.

İdrar sökmede kullanılan birinci besinler arasında mahal alır. Böbrek ve mesane torbasında taş kum oluşumunu önler. Böbrek üstü bezlerini çalıştırmada tesirlidir. Vücudun likit orantısını olumlu tesirler. 

Hatmi çiçeği tıpkı devranda hususî karışımlarla tenilletlerini yatıştırmalarda kullanılır. cilt yüzeyindeki deforme hücreleri onarırken birebir devranda yaşlanmayı da geciktirir.

Ağız içinde gargara yapıldığında diş minesini zorlendirir. Düş yüzeyinde tartar oluşumunu önler. Diş etlerinin enfeksiyon kapmasını engelleyerek, uçuk ve aft oluşumunun önüne makbul. 

Tüketilen hatmi çayı bağışıklık sistemini zorlendirerek marazlara karşı vücudun direncini artırır. 

HATMİ ÇİÇEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulmuş 200 gra

m hatmi çiçeğini kaynamış 3 bardak suya koyun. 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek tüketilebilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hatmi çiçeğinin (Hibiskus) faydaları nelerdir? Hatmi çiçeği (Hibiskus) hangi hastalıklara iyi gelir?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin