Elma suyunun faydaları

Elmalar son radde sağlıklıdır, gelgelelim elma suyunun artıları ve eksileri vardır. Elmaların suyunu sıkınca birtakım bitki bileşikleri kaybı ...


Elmalar son radde sağlıklıdır, gelgelelim elma suyunun artıları ve eksileri vardır. Elmaların suyunu sıkınca birtakım bitki bileşikleri kaybı yaşanır. Lif de dahil olmak üzere, elmanın kimi yararlı besin öğeleri azalır.

İşte elma suyunun avantaj ve dezavantajları.

Susuz kalmayı handikaplar

Elma suyunun yüzde 88’i sudur ve tadı epey sıktır. Bu, içmeyi pratiklaştırır. Mahsusen bir yaşından büyük evlatların hastalık periyotlarında susuz kalmalarını engellemek için yarı elma suyu – yarı su karışımı kullanılabilir. Bu biçimde seyreltilmiş elma suları hem evlatlar hem de yetişkinler için kolay ve beğenilen bir alternatiftir. Seyreltilmemiş meyve suyunun yüksek şeker içeriği, bağırsaklarınıza ziyade su çekebileceğinden ve ishali daha da kötüleştirebileceğinden, sulandırılmış meyve suyu daha yararlı olacaktır.

Yararlı bitki bileşikleri içerir

Elmalar, bilhassa polifenoller bakımından zengindir. Bu bitki bileşikleri, gözelerini(gözelerini(hücrelerini))zi iltihaplanmadan korur. Daha ziyade polifenol için, içinde elma parçacıkları olan elma sularını seçin. Kesimli elma suları, berrak elma sularına nazaran yüzde 60 daha çokça polifenol içerir. Marketlerde satılan elma sularının birden fazla berrak kıvamdadır lakin modüllü olanlar da bulunmaktadır. Organik çeşitler modüllü formda daha yaygın olarak bulunur.

kalpp sıhhati için düzgündür

Elma suyu, içeriğindeki bileşikler ile kalppp sıhhati için düzgün bir besindir. Polifenoller LDL (kötü) kolesterolün oksitlenmesini ve atardamarlarınızda birikmesini önleyebilir. Yüksek okside LDL seviyeleri kalppp bunalımı ve felç riskini artırır. Elmalar antioksidan tesiri sayesinde kalppp marazları için potansiyel muhafaza demektir. Çalışmalar, elma suyunun kandaki antioksidan aktiviteyi artırabileceğini göstermektedir.

Dimağı korur

Yapılan son çalışmalar, elma suyunun yaşlandıkça dimağ işlevini ve zihinsel sıhhati koruyabileceğini gösteriyor. Bu himayenin bir kısmı, meyve suyunda bulunan polifenollerin antioksidan aktivitesi sayesinde gerçekleşir. Dimağınızı bağımsız radikal ismi verilen istikrarsız moleküllerin zararlarından koruyabilirler.

Hayvan çalışmaları, elma suyunun hafızayı ve yaşlanmadaki dimağ sıhhatinin gayrı cephelerini müdafaaya yardımcı olabileceğini gözlemlemektedir. Ön insan araştırması, Alzheimer illetinde davranış ve zihinsel sıhhati güzelleştirebileceğini göstermektedir.

Elma suyunun eksileri

Elmaların sıkılması, birtakım yararların kaybına neden olur ve potansiyel sıhhat riskleri yaratır.

Kilo alımına ekte bulunabilir

Elma suyu içiyorsanız porsiyon denetimi gereklidir. Bir 1 bardak (240 ml) elma suyu 114 kaloriye, orta uzunluk bir elma 95 kaloriye sahiptir. Meyve suyu bir elmadan daha süratli bir halde tüketilebilir ve bu da kısa bir mühlet içinde çok çokça kalori almanıza neden olabilir.

Başkaca, meyve suyu açlığı tatmin etmede yahut kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olmada yeterli değildir. Bu çokça kalori tüketmenize neden olabilir.

Bir bardak (240 ml) meyve suyu, yetişkinler için önerilen günlük haddir.

Düşük vitamin ve mineral içerir

Bir bardak elma suyu (240 ml), rastgele bir vitamin yahut mineral için düzgün bir menşe değildir. Piyasada satılan birçok elma suyuna C vitamini takviyesi yapılır. Takviye edilmemişse, elma suyu bardak başına çok düşük bir ölçü C vitamini sağlar. Çok çeşitli meyve ve zerzevat tarafsanız, günlük almanız gereken C vitamini ölçüsünü, zenginleştirilmiş meyve suyu içmeden de pratik pratik karşılayabilirsiniz.

Yüksek şeker, az lif

Ek şeker ve su karışımı olan içecekler bölgesine yüzde 100 meyve içeren elma suyu çeşitlerini seçin. Yüzde 100 elma suyu olsa dahi kalorilerin neredeyse tamamı karbonhidratlardan gelir. 1 bardak (240 ml) elma suyu (berrak yahut parçalı), yalnızca 0,5 gram lif içerir. Kabuklu orta uzunluk bir elma ise 4.5 gram life sahiptir.

Lif, hazımi yavaşlatmaya yardımcı olur ve kan şekerinde daha ılımlı bir artış sağlar. Meyve suyunda yüksek şeker ve düşük lif kombinasyonu kan şekerinizi artırabilir. Elma suyu içiyorsanız, kan şekeri üzerindeki tesirini azaltmak için protein ve sağlıklı yağ içeren bir öğünle birlikte tüketin.

Diş çürümesini tetikler

Ağzınızdaki bakteriler, meyve suyunda bulunan şekerleri tüketir ve diş minesini aşındırıp oyuklara yol açabilecek asitler üretir. 12 farklı çeşit meyve suyunun diş tesirlerini pahalandıran bir test tüpü çalışmasında, en çok diş minesini aşındıranın elma suyu olduğu tespit edildi. Elma suyu içiyorsanız, ağzınızda çok çokça tutmaktan kaçının. Dişleriniz şekere ne kadar uzun müddet maruz kalırsa, boşluk o kadar çok olur. Bir pipet kullanmak diş çürümesi riskini azaltabilir.

Son not

Elma suyu hasta olduğunuzda susuzluğu engellemek için yararlı olabilir. Illetle savaşan bitki bileşikleri, yaşlandıkça kalbinizi ve dimağınızı de koruyabilir.

Bununla birlikte, elma suyu, bütün elmalar ile karşılaştırıldığında çok çokça doyurucu değildir ve çok ziyade lif, vitamin yahut mineral sunmaz.

Yeniden de, sahiden seviyorsanız, kesimli, bulanık, organik meyve suyu seçin. Yüksek kalorili içeriğinden ötürü, bu meyve suyunu ölçülü olarak tükettiğinizden emin olun.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin

htt

p://www.kadinvekadin.net/elma-suyunun-faydalari.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Elma Suyu,Meyve Suyu,Şeker,Lif,Kalori,Vitamin,Diş,Sağlığı,Yüksek,Bardak,Elma,Hasta


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elma suyunun faydalarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin