Cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri

Ergül Keskin Conture Make up Studio'nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, güneş lekelerinin yol açtığı lekeler için kullanılan IPL ...


Ergül Keskin Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, güneş lekelerinin yol açtığı lekeler için kullanılan IPL prosedürünü anlatıyor.

Cildimiz, vücut ile dış yerküre arasındaki bariyerdir. Kusursuz bir sisteme sahip olsa da kimi çevresel faktörlerden etkilenmemesi mümkün değildir. Münhasıran de yaz mevsiminin ağır sıcağında güneşin zararlı UV ışınları cilt te süreksiz ve tedavi edilmezse kalıcı izler bırakabilir. Göz gerisi edilemeyecek boyutlara ulaşan lekeler, hem cildin ak görünmesini mahzurlar hem de estetik telaşları beraberinde getirir. Birçok kişi güneş lekelerini gizlemek için kozmetik eserlere başvurur. Lakin bu, kesin ve tesirli bir tahlil olmamakla birlikte uzun müddetli tasarruflarda diğer tensorunlarını de beraberinde getirir. Zira muvakkat tahlil olarak görülen kozmetik eserler yeterli temizlenmediğinde cilt te birikerek akne ve sivilcelenmeye neden olabilir.

Güneş lekesi tipleri

Güneşin istenmeyen mirası ciltlekelerini 3’e ayırt etmek mümkündür. Bunlardan birincisi malezmadır, ekseriyetle yüzde meydana gelirler. cilt renginde yoğunlaşmaya neden olan malezma; güneşin zararlı UV ışınlarının cilt teki renk pigmenti melonositleri uyararak melanin sentezini arttırmasıyla ortaya çıkar. 2. olarak çiller, güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak cilt te meydana gelen lekelerdir. Bilhassa de burun, alın, yanak, omuz ve kollarda görülebilir. Bir gayrı ciltlekesi ise lentigodur. Çile misal gelgelelim çillerden daha koyu ve büyüktür. Ellerde, yüzde, sırt ve omuzda sıklıkla rastlanılır. Hepsi de düzgün korunmamış bir cilt te görülebilir. Lakin bu durum yeni nesil ciltbakımı kolayleri sayesinde kalıcı bir sorun olmaktan çıkıyor. Mahsusen de IPL leke tedavisi ile güneş lekelerinden arındırılmış ve gençleşmiş bir cilde sahip olmak mümkün hale geliyor.

IPL leke tedavisi nedir

Güneşin zararlı UV ışınları cildin kolajen üreten tabaadele(adele(kas))ına ulaşır ve bu durum cilt te lekelenme, kırışıklık, sarkma üzere dertleri meydana getirir. Ağır atımlı ışık mealine gelen IPL ise cilt te meydana gelen leke ve kırışıklıklar için birebirdir. Maksat dokuya müsait olarak seçilmiş ve dalga uzunluğunda filtreden geçirilen ışığın cilde iletilmesi süreci olan IPL leke tedavisi, cilde rastgele bir zarar vermeden tedavi edilmesi istenen maksat dokuya ulaşır. Isı kuvveti sayesinde dokuda tahribata yol açarak leke tedavi edilir. IPL leke tedavisinde melanin yani renk pigmenti hedeflenerek yalnızca güneş lekeleri değil tıpkı vakitte çiller ve hamilelik lekeleri de tedavi edilebilir. Başkaca, IPL ile ciltyenileme ve gençleştirme süreçleri yapılmaktadır.

Nasıl uygulanır?

Öncelikle kolay yerine soğutucu jel sürülerek safir başlıklı cihaz ile tenüzerine uygulanır. Gaye noktaya atış yapılır, süreç ortamında hafif bir kızarıklık olağandır. Cildin sıkılaşması için 3 haftada bir olmak üzere 5 seans uygulanabilir. Leke tedavilerinde ise bu vade 3-5 seans arasında değişir.

Nerelerde kullanılır?

– Akne tedavisi,

– cilt yenileme,

– Kırışıklık,

– Efelit tedavisi,

– Solar Lentigo,

– Kılcal damarlar,

– cilt tonu eşitliği.

Bu noktada süreci uygulayacak kişinin bilirkişiliği çok kıymetlidir. Zira ışığın gücü ve başlığı ayarlanarak farklı dertler için tedavi yaklaşımları belirlenir. Bu noktada istenilen sonuca ulaşmak için kişinin profesyonel olması gerekmektedir.

Kaç seans uygulanır, acı hissedilir mi?

Süreç sırasında soğutucu aparatlar kullanılsa da kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak çok hafif ağrılar hissedilebilir. ancak yaşanan his, süreç sonrasında devam etmez ayrıyeten geniş bir kesime uygulanıyorsa anestezik kremler kullanılabilir. Seans mühleti külliyen kişinin tedavi ettirmek istediği kesime, lekenin boyutuna ve cilttipine nazaran değişiklik gösterir. Ama ortalama bir vade vermek gerekirse yaklaşık 3-4 seans arasında değişmektedir.

Kadinvekadin

http://www.kadin

vekadin.net/cilt -lekeleri-ve-tedavi-yontemleri.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

cilt ,Güneş,iyileştirme,İşlem,Leke


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt lekeleri ve tedavi yöntemleriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin