İnme riskini düşürmek için düzenli yaşam şart

İnme illetinde birinci müdahalenin yanı sıra, gözetici tedbirler ile muhtemel riskin azaltılabileceğini belirten Türkiye İş Banadele(adele(kas))ı ...


İnme illetinde birinci müdahalenin yanı sıra, gözetici tedbirler ile muhtemel riskin azaltılabileceğini belirten Türkiye İş Banadele(adele(kas))ı iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Kısım Licilt Uzm. Dr. İhsan Özcan Ertürk, Yerküre İnme Haftası sebepiyle değerli açıklamalarda bulundu:

Yerküre Sıhhat Örgütü’nün tarifiyle inme, damarsal neden dışında görünürde farklı bir neden olmadan, ani gelişip, bölgesel yahut tüm dimağı ilgilendiren işlev bozukluğudur. Vücut fonksiyonlarında kalıcı zarar(zarar(hasar))lara neden olabildiği üzere, irtihalle de sonuçlanabilir. Yerkürede kalppp illeti ile kanserden sonra en sık vefat ve erişkin nüfusta en kıymetli sakatlık sebebidir.

İnme, dimağ damarlarındaki kanama ya da tıkanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dimağda kan akımının kesildiği nahiyede, kanın taşıdığı oksijen, glukoz üzere yaşamsal bedeldeki gereksinimler karşılanamayacağı için dimağ gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n vefatı başlar. Buna bağlı olarak dimağın o nahiyesi işlevini kaybeder ve hastalarda çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Vücudun bir yarısında uyuşukluk, kuvvetsizlik, konuşma ve görme bozuklukları, dengesizlik, bilinç değişiklikleri bunlardan bazılarıdır.

Esirgeyici tedbirlerle riski düşürün

İnmeye neden olan faktörlerin bilinmesi ve bunları değiştirmek için hakikat tedbirlerin alınması kıymetlidir. Bir öteki deyişle, inme riski alınacak hami tedbirlerle en aza indirilebilir. Kuşkusuz inme geçirmede rol oynayan yaş, cinsiyet, ırksal köken, ailede misal hastalık olması üzere kimi risk faktörlerini değiştirmek mümkün değildir. Ama bunların dışında kalan, inme geçirmenize neden olabilecek birtakım etmenleri teftiş altında alabilmeniz mümkündür.

Gözetici en kıymetli önlem, münâsib ömür biçimi oluşturmaktır. Bu bağlamda, hipertansiyon, diyabet, atrial fibrilasyon, yüksek lipid seviyeleri, sigara, ağır alkol tasarrufu, şişmanlık, hareketsiz ömür üzere değiştirilebilen risk faktörleri ile uğraş etmek gerekir. Başkaca risk faktörlerinin, birbirlerinin tesirini katlanarak artırdığını da unutmamak gerekir.

Giyinip soyunurken zorlanıyorsanız dikkat

İnme belirtileri, etkilenen nahiye (beyin, beyincik, dimağ sapı), etkilenen taraf (sağ, sol) ve etkilenmenin şiddetine nazaran değişir. Hadise dimağın sağ yarı küresinde olduğunda vücudun sol yarısı, sol yarı küresinde olduğunda vücudun sağ yarısı etkilenir. Bunun sonucunda zorsüzlük, uyuşukluk, konuşma, algılama ve görme sahası kaybı gelişir. Mekân algılamada, giyinip soyunma üzere evvelden pratiklıkla yapılabilen günlük hayat aktivitelerinde güçlük çekme ortaya çıkabilir.

Beyincik etkilendiğinde istikrar ve uyum zorlukları ortaya çıkar. Baş dönmesi, bulantı, kusma görülür. Dimağ sapı, vücudumuzun bilinçli denetimimiz dışında çalışan vecilt effüs, kan basıncı, kalppp atımı üzere yaşamsal değere sahip işlevlerinin denetim edildiği merkezleri bulundurur. Bu nahiyeyi etkileyen bir inme atağında, vücudun hem sağ hem de sol tarafını etkileyen felçler,cilt effüs, yutma üzere işlevlerin kaybı ile hayatı tehdit eden tabloların ortaya çıkmasına neden olur.

İnme belirtileri

– Yüz, kol ve bacaklarda, münhasıran vücudun yarısında ani uyuşma ve/veya kuvvet kaybı,

– Ani bilinç bulanıklığı, konuşma yahut konuşulanları manaya güçlüğü,

– Çift görme yahut görmede kayıp formunda ani görme bozukluğu,

– Ani yürüme güçlüğü, dengesizlik sersemlik hali,

– sebepi bilinmeyen ani baş ağrısı.

Bu belirtilerden biri yahut birkaçı varsa acilen hastaneye başvurmanız gerekir. Bu bulgular daha evvel sizde oluşup dakikalar içinde düzeldiyse “geçici iskemik atak” geçirdiğiniz mealine gelir.

Birden fazla muvakkat olsa da yüksek risk taşır

Muvakkat iskemik atak, inme belirtilerinin 24 saatten az, umumiyetle birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürüp külliyen düzeldiği durumları tanımlar. Belirtiler külliyen geçtiği için hastalar ve yakınları tarafından önemsenmemesi hasebiyle büyük bir tehlike oluşturur. Aslında öncü, uyarıcı bir durumdur ve önlem alınmazsa çoğunlukla akabinde gelecek bir inmenin habercisidir.

Damarlar kan pıhtısı ya da hengam içinde plaklar ve yağ birikintileri ile tıkandığında oluşur. bütün inmelerin % 85’i iskemik inmedir. Beyindeki bir damardan dimağa kan sızıntısı olduğunda kanayıcı inme meydana gelir. Görülme sıklığı iskemik inmeye nazaran çok daha azdır. Gelgelelim inme sonucu ölümlerin %30’undan sorumludur.

iyileştirmede kritik olan birinci müdahale anı

İnme, dimağ dokusunun enfarktüsüdür, kalppp enfarktüsü üzere acil ve bilinçli müdahale gerektiren bir durumdur. İnme tedavisinde geç müdahale kadar, yanlış tatbikler da illetin dimağda yarattığı zarar(zarar(hasar))ı artırabilir. İnme geçiren hasta için konut koşullarında yapılabilecek bir şey yoktur. İnme belirtilerini tanımak ve vakit kaybetmeksizincilt effüsü rahat sürdürebileceği bir durumda makul sıhhat kurumuna başvurmak inme sonrası kalacak sakatlıkların en aza indirilmesinde büyük kıymete sahiptir.

ilk 3 saat tıkanan damara müdahale edebilmek açısından kritik ehemmiyettedir. Bu hastalara en kısa vadede, tıkanan damarın açılması için çabucak tedaviye başlanmalıdır. Böylelikle dimağ zarar(zarar(hasar))ı en alt seviyede tutulabilir ve velev zarar(zarar(hasar))sız bir sonuç elde edilebilir.

İnme riskinizi azaltmak için:

Kan basıncınızı takip edin: Yüksek kan basıncı inme açısından en kıymetli risk faktörüdür. Kan basıncınızı bilmiyorsanız ölçtürün. Kan basıncınız yüksek ve tedavi altındaysanız denetimlerinizi aksatmayın.

iyileştirmelerinizi aksatmayın: Atrial fibrilasyon, kalppp içinde pıhtı oluşumuna yol açabilir. Atrial fibrilasyonunuz varsa tedavinizi aksatmayın.

Sigaradan vazgeçin: Sigarayı bırakın. Sigara içenlerin içmeyenlere nazaran inme riski 2-3 kat daha yüksektir.

Alkol tüketimini sınırlayın: Ağır alkol tüketiminden kaçının.

Evvel kolesterolü düşürün: Yüksek kolesterol inme riskini artırır. Diyeti, egzersizi ve kullanıyorsanız ilacınızı aksatmayın.

Ömür biçiminizi gözden geçirin: Diyabetik bir hastaysanız hekiminizin ömür biçiminiz, diyetiniz ve almanız gereken ilaçlar konusundaki tekliflerini mahalline getirin.

Egzersiz hayatınızın bir kesimi olmalı: Egzersiz yapmayı bir hayat biçimi haline getirin.

Diyetiniz yoksul olsun: Az tuzlu, doymuş yağdan yoksul diyete alışın.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.ne

t/inme-riskini-dusurmek-icin-duzenli-yasam-sart.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

İnme,Beyin,Hasta,Geç,sebep,Yaşam,Belirtiler,Sol,Kan,Ani,İş,Riski,Sağ,Yarı,iyileştirme,Önemli,Görme,Risk,Yüksek,Bölge,Müdahale,Ortaya,Kan Basıncı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnme riskini düşürmek için düzenli yaşam şart



Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin