Kıl kurdu nedir? Kıl kurdu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?


Bağırsaklarda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan kıl kurtlarının ne olduğunu biliyor musunuz? Makat kaşıntısı ile kendini ele veren ya da ...


Bağırsaklarda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan kıl kurtlarının ne olduğunu biliyor musunuz? Makat kaşıntısı ile kendini ele veren ya da bazen dışkılama sırasında gözle görülür. Hastanın hayat kalitesini düşüren kıl kurdu hakkında merak edilen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala Kıl kurdu nedir? Kıl kurdu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? bütün bu soruların karşılıkları haberin detayında…

Bilimde enterbius vermicularis olarak bilinen kıl kurdu bağırsaklarda yaşayan zararlı parazitlerdir. Bu hastalık evlatların yanı sıra yetişkinlerde de görülür. Kıl kurdu bulaşıcı bir hastalıktır. Bağırsaklara yerleşen bu parazitlerin dişileri anüs yoluyla bağırsaktan çıkıp makatın ağız kesimine yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar vakitle kaşınmaya neden olur. Kıl kurdu illetine yakalanan kişi makatı kaşıdığında yumurtalar böylece tırnak aralarına  yerleşir. Başkaca kıl kurdu yumurtaları uzun müddet dış ortamda yaşayabilirler. Yumurtalara temas eden şahıslar, ellerini temizlemeden ağızlarına götürdüklerinde insanda kıl kurdu enfeksiyonu ortaya çıkar.  Kıl kurdu olan kimselerle ortak eşya tasarrufu enfeksiyonun bulaşma riskini artırır. Ayrıyeten yuva, kreş ve yurt üzere toplu bölgelerde bu parazitlerin bulaşma nispeti daha ziyadedir.

KIL KURDUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Geceleri makat kesiminin kanayana kadar kaşınma isteği ve dışkıda gözle görülür kurtlar

İştahın açık olmasına karşın süratle kilo verme

Uyurken ağızdan salya akması

Kıl kurtları vücuda giren besinleri vücut enzimlemeden tüketmelerine bağlı direncin zayıflaması

Yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı

Uyku bozukluğu

Burun kaşıntısı ve diş gıcırdatması

Sert ve kramplı karın ağrısı yaşama 

KIL KURTLARININ ZARARLARI NELERDİR?

– Kıl kurdu enfeksiyonu; geceleri makat kısmının kaşınması ve daima kaşınan meydanların uykusuzluğa neden olmasının yanı sıra beğenilmeyen kokulu gaz, midede şişkinlik, mide bulantısı ve bağırsak sancıları olarak kendini gösterir. Ayrıyeten sonluluk, gerginlik ve huysuzluk üzere ruhsal durumlarda kıl kurdu marazı sebebiyle ortaya çıkabilir.

– Bulaşma; kıl kurtları kişiden beşere geçebilir. Bu çoklukla ferdî eşyaların ortak kullanılması ile yaşanır. Yerkürede her 5 kimsenden 3’ünde kıl kurdu bulunur. En yaygın yerleri ise toplu kullanılan tuvaletlerdir.

– İdrar yolu enfeksiyonu; kıl kurtları kimi illetlere yer hazırlar. Bunların başında idrar yolu enfeksiyonu gelir. En istenilmeyen durum ise kıl kurtlarının mesaneye yerleşmesi ile kansere bile neden olabilir.

KIL KURDU TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Gözle görülme ihtimali olan kıl kurtları için selofan bant testi yapılır. Bu bant testinden sonra eksper tabip bağırsaklarda ya da her hangi gayrı bir organa geçme ihtimali var mı yok mu diye ultrasyon üzere testlerde uygular. Tespit edilen kıl kurtları ilaç usulü ile kurtulunabilir bir rahatsızlıktır. Hastalık boyunca ortak kullanılan sahalardan uzak durulması gerekir. Makat ortamı sıcak ve sabun su ile mütemadi temizlenmeli iç çamçok fazla ütü yapılarak giyilmeli. 

DOĞAL YOLLA KURTLARDAN NASIL KURTULUNUR?

KEKİK ÇAYI

Bir çorba kaşığı kekiği, yarım litre sıcak suya koyun. Yabani Zahter (Yabani Zahter (kekik)) demlendikten 10 dakika sonra süzüp sabahları aç karnına tüketin. gün boyu içerisinde bu çayı tüketerek kısa müddette kıl kurtlarından kurtulabilirsiniz.

SOĞAN SUYU

Bir baş soğanı yarım sürahi suda bir gece evvelce bekletin. Bu suyu günde üç kere tüketin. Soğan tabiatta bulunan en güçlü antibiyotiktir. Kısa vadede vücuttaki tüm toksin, bakteri ve virüsleri atmada tesirlidir.

GREYFURT

En güçlü antibiyotik olan greyfurtun velev suyunu çıkartın isterseniz de kabuklarını soyup tüketerek kıl kurtlarından kısa vakitte kurtulabilirsiniz.

PELİN OTU

Kıl kurtlarını yok etmede tesirli bitkilerden biridir. İçerdiği santonin, thujone ve isothujone hususları sayesinde kıl kurtlarını vücuttan atar. Pelin otunu sıcak bir bardak suya ekleyin demlendikten s

onra süzüp tüketin.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıl kurdu nedir? Kıl kurdu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin