Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin faydaları nelerdir?


Çoğunlukta sarı ve turuncu sebzelerde bolca bulunan lutein hususunun ne işe yaradığını biliyor musunuz? Ek takviye azıklarında bolca bulunan ...


Çoğunlukta sarı ve turuncu sebzelerde bolca bulunan lutein hususunun ne işe yaradığını biliyor musunuz? Ek takviye azıklarında bolca bulunan bilhassa göz sıhhatine yarar sağlayan lutein hakkında merak edilen her şeyi sizler için haberin detayına ekledik. Pekala lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir? bütün bu soruların karşılıkları…

Bitkilerin içinde bulunan sarı renkli organik bir husus olan luteini havuç, bezelye, kara lahana üzere besinlerin köklerinde bulunur. Güneşten gelen yararlı mavi ışığı emer. Oksitlenme önleyici lutein antioksidan olarak kullanılır. Yağ asidi ve kovalent bağı biçiminde bulunur. Besinlere renk vermek gayeli olan husus insan vücuduna girdiğinde bilhassa gözdeki sarı noktanın kuvvetlenmesini destekler. Asıl olarak insan vücudunda da bulunan bu unsur çevreyi renkli görmemizi sağlar. Ama ilerleyen yaş ve vücuttaki birtakım kompliadele(adele(kas))yonlara azalmasına neden olur. Bu da göz sıhhatini münhasıran görme durumunun kayba uğramasını sağlar. Velev yapılan araştırmalara nazaran lutein hususu ve göz rengi arasında bir bağ olduğu ortaya konulmuştur. Lutein eksikliği olmaması için bilirkişiler günlük beslenmeye lutein içeren besinlerden en az bir adedinin eklenmesi konusunda ikazda bulunuyor. Bu husus ek takviye olarak üretilip eczanelerde de satılır. kuvvetlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğundan günlük 0,25 miligram tüketimi elverişli kabul edilir. 

LUTEİN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

MISIR

Posa ve lif bakımından güçlü olan mısır, kökünde lutein unsuru nispeten ziyadedir. Ayrıyeten B vitamini kompleksi bakımından güçlü olan mısırı mütehassıslar çoklukla kaynatılmışının tüketilmesini tavsiye eder. Yüksek ısı ve trans yağa maruz kalan havucun içindeki vitamin ve mineraller tesirini kaybeder. 

HAVUÇ

Lutein hususu bakımından en varlıklı besin havuçtur. Ayrıyeten havuç betakarıten ve C vitamini içerir. Bu yüzden bilirkişiler günlük tüketime havuç besininden eklenmesini tavsiye eder. Münhasıran ara öğün olarak iki tane tüketildiğinde gerekli olan lutein hususu alınır.

YUMURTANIN SARI

Çabucak acilen birden fazla kimse yumurtanın sarısı hakkındaki gerçekleri bilmez. Yapılan araştırmalarda yumurtanın sarısında insan sıhhatini olumlu etkileyen hususlar içerdiği ortaya çıkarılmıştır. Lutein unsuru de bunlar arasında mahal alır. Bu yüzden bilirkişiler hem kaynatılmış hem de kızartılmış yumurtanın tam pişirilmemesi konusunda uyarır. Aksi halde yumurta bu özelliğini yitirir. 

Doğal çiçek balıı KABAĞI

Umumiyetle tatlı prodüksiyonundan kullanılan naturel çiçek Doğal çiçek balıııı kabağı içerisinde de lutein bulunur. Kalorisinde düşük olduğundan tüketilmesi mütenasiptir. Kış aylarında bol bol tüketilebilir. 

ISPANAK

Sarı ya da turuncu olmamasına karşın ıspanakta da lutein vardır. Ispanak bildiği üzere demir unsuru bakımından güçlü ve her yaş öbeğinin tüketmesi gerektiği bir besindir. Kan, göz, kemik ve adele(adele(kas)) sıhhati için ülkü olan ıspanak içeriğinde demiri potasyum, kalsiyum barındırır.

ROKA

zorlü bir antioksidandır. Vücutta kemiğe kalsiyum taşıyan proteinlerin işlevselliğini artırıyor. Başkaca lutein bakımından güçlü olan nadir yeşil sebzelerdendir.

LUTEİNİN YARARLARI NELERDİR?

Gözdeki sarı noktanın vitamin ve mineral pahasını artırarak görme kaybını azaltır. Göz marazlarının önün egeçer.

zorlü bir antioksidan olan lutein unsuru vücuttaki, hür radikalleri temizler. Bağışıklığı zorlendirir. Illetlere karşı vücudun direncini artırır.

kalpp ve damar marazlarını önler. Kolesterol seviyesini düşürür.

cilt teki hücrelerin yapısını yeniler. Mutasyona uğramalarını önleyerek genç ve diri kalmasını sağlar.

Yapılan bir araştırmada ileri yaşlarda sıklıkla görülen katarak marazını önlemek için lutein unsuru ek takviye olarak a

lınmalıdır.

Vücuda gelen güneş ışınlarını yararlı bir biçimde enzimler. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin faydaları nelerdir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin