Stres hastalığı: Bruksizm

Altında birçok sebep yatabilen bruksizm, ilerleyen süreçte dişlere zarar verirken, yüz yapısında da değişiklikler yaratabiliyor. Marazın mahsusen ...


Altında birçok sebep yatabilen bruksizm, ilerleyen süreçte dişlere zarar verirken, yüz yapısında da değişiklikler yaratabiliyor. Marazın mahsusen ağır gerilim altında kalınan günlerin gecelerinde, uyku sırasında ortaya çıktığı biliniyor. Evet, bruksizmin gün içindeki reaksiyonlarınıza yansıyabileceğini biliyor musunuz? Diş Tabibi Aylin Hoşzeban Erdur, bruksizm hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

Gerilimli günlerde dişlerinize dikkat

Tıp lisanında bruksizm olarak isimlendirilen diş sıkma, dişlerde ölçüsüz kenetlenme görülmesi ya da diş gıcırdatmak olarak tanımlanıyor. Hastalık, sabahları umumiyetle çenede, yüz adele(adele(kas))larında ve boyun yerinde hissedilebilen ağrılarla ortaya çıkıyor. Gün içinde ziyade gerilim altında olmanın ise bruksizm illetine davetiye çıkardığı biliniyor. Yalnızca dişler üzerinde tesiri olmayan diş sıkma marazı, ağız içerisindeki sert ve yumuşak dokuların da zarar görmesine neden olabiliyor.

Gerilim yaşayan talebelerde de görülebiliyor

Diş sıkma sorunu, ruhsal ve genetik faktörler ve gerilimle birlikte görülebiliyor. Bu nedenle çoğunlukla farkına varılmadan, münhasıran yetişkinlerde karşılaşılıyor. Ağır gerilim altında iş hayatını sürdüren şahıslar, ayrıyeten mektep ve imtihan devri gerilimi yaşayan öğrencilerse bruksizmi yaşayan kümeler arasında bölge alıyor. Çocuklarda da görülebilen bruksizm, bilhassa süt dişleri ve daimi dişlerin bir arada bulunduğu devirlerde ağız yapısının tam oturmaması sebebiyle oluşuyor. Araştırmalara göreyse bruksizm %80 orantıyla en çok bayanlarda görülüyor.

Diş sıktığımızı nasıl anlarız?

Hastalar çoklukla dişlerini sıktıklarının farkında olmaması sebebiyle, meselesi uzunluğunda görülen adele(adele(kas)) ve çene ağrılarıyla anlayabiliyor. Diş sıkma yalnızca ağrılarla kendini aşikâr etmeyip, diş kırılmalarına, sallanmalara yahut dişlerde aşınmaya da neden olabiliyor.

Botoks yolu ve şeffaf plak tedavisi uygulanabiliyor

Yetişkinlerde gerilim asıllı görülebilen bruksizm, çiğneme adele(adele(kas))larına botoks yapılarak ya da hastaya hususî tasarlanan şeffaf plakaların tasarrufuyla tedavi edilebiliyor. Diş tabibinin gerçekleştirdiği tedavinin yanı sıra, psikolog yahut psikiyatrist yardımıyla da marazın tedavisi desteklenebiliyor. Hastanın dişlerinde diş sıkmadan asıllı aşınmalar bulunuyorsa, bruksizm tedavisi gerçekleştirildikten sonra aşınan dişlerdeki form bozukluğunu önlemek için porselen kaplamalarla dişlerin estetik görünüme kavuşması sağlanıyor. Bu prosedür tıpkı hengamda aşınan diş yüzeyinin yarattığı, azalan yüz yüksekliğinin de düzeltilmesine yarar sağlıyor.

Diş sıkma içtimaî hayatınızı etkiliyor

Bruksizm, kişinin içtimaî hayatında da değişikliklere neden olabiliyor. Diş sıkma sorunu günlük reaksiyonların değişmesini sağlayabiliyor. Diş sıkma davranışı, gün içinde sinirlenildiğinde ve ziyade öfke hissiyle birlikte diş sıkma yahut diş gıcırdatma formunda ortaya çıkabiliyor. Bruksizm tedavisi gerçekleştirildikten sonraysa, diş sıkma davranışı için ruhsal destekle tedaviye devam edilmesi gerekiyor. Hastada görülen gerilimin yahut depresyonun tedavisi gerçekleştirildiğinde hasta bilinçlenirken, hastalık denetim altına alınmış oluyor.

Kadinvekadin

http:

//www.kadinvekadin.net/stres-hastaligi-bruksizm.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Bruksizm,Hasta,Diş Sıkma,Stres,sebep,Gün,iyileştirmesi


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stres hastalığı: BruksizmBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin