Bağışıklık sistemini güçlendirmek zatürre grip hastalıklarıyla baş etmenin yolu aşıdan geçiyor!

Malum yaz mevsimini artta bıraktığımız ve burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, halsizlik, ateş üzere illetlerin baş gösterdiği mevsim geçişlerinde ...


Malum yaz mevsimini artta bıraktığımız ve burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, halsizlik, ateş üzere illetlerin baş gösterdiği mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini zorlendirmek ve gün içerisinde ısı değişiminin yaşandığı şu periyotlarda tedabirler almak için Memorial Etiler Tıp Merkezi İç Illetleri Bölümü’nden Uz. Dr. Haluk Mumcuoğlu, mevsim değişimlerinin neden olduğu illetler ve korunma yolları hakkında malumat verdi. Bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için ne yapmalı? İşte mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yapabileceğiniz aşamalar ve öneriler!

Havaların soğumaya başladığı ve kış aylarının yaklaştığı bu günlerde, tabiat üzere, kişilerin da bu şiddetli koşullara hazırlanması ve ahenk sağlaması gerekmektedir. Gece ile gündüz arasında yaşanan hava sıcaklığı ve nem nispetlerindeki ani değişimlerle birlikte beslenme formu ve içeriğinin değişmesi sebebiyle vücut bu duruma adapte olmakta zorlanmakta ve bazen değişime ayak uyduramamaktadır. Bu ahengin sağlanamadığı durumlarda bağışıklık sistemi zayıflatmakta ve çeşitli marazlar baş göstermektedir. En sık karşılaşılan illetlerin başında da enfeksiyon illetleri mahal almaktadır.

Grip ve Zatürre Illeti iyileştirmesinde Akıllıca ilaçlar Kullanın!

Kış aylarında en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında enfeksiyon marazları bölge almaktadır. Bunlar; akciğerleri, bronşları ve soluk borusunu tutan altcilt effüs yolları enfeksiyonları olabileceği üzere; nispeten daha hafif bir seyir gösteren sinüzit, otit, faranjit, larenjit üzere üstcilt effüs yolu enfeksiyonları olabilir. Bu rahatsızlıklara yol açan etkenlerin çoğunluğunu oluşturan viral enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisinin yararı olmamaktadır. Başkaca İnsan ve topluluk sıhhati açısından kısa ve uzun periyotlu birçok zararları mevcuttur. Bakteriyel enfeksiyonlarda ise sahih antibiyotiğin, hakikat vadede, gerçek formda (ağızdan, damar yolu yahut adele(adele(kas)) içi enjeksiyonu gibi) uygulanması çok kıymetlidir.

Gerek enfeksiyona yol açan etkenin tespit edilmesi, gerekse münâsib tedavinin verilebilmesi için illete ilişkin şikayetler başladığı anda ziyade geç kalınmadan sıhhat kuruluşuna başvurulması çok kıymetlidir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç tasarrufu, daha önemli rahatsızlıklara sebepiyet verebilmektedir.

Aşıyla Grip ve Zatüre Hastalıklarına Karşı Tedbir Alın!

Grip virüsü yapısı gereği her yıl kendini değiştiren bir virüs olduğu için gribe karşı kullanılan aşıların içeriği de her yıl değişmektedir. Bu yüzden grip aşısının her yıl Eylül-adele(kas)ım ayları arasında tekrarlanması gerekir ama Mart ayının sonuna kadar yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu aşının koruyuculuğu %60-85 arasında olup, yaş ilerledikçe aşının koruyuculuğu azalmaktadır. Aşı illetten korunmada %100 aktif olmasa da hem marazın daha hafif atlatılmasını sgöz yaşı dökmek (ağlamak)ta hem de gribe bağlı gelişen kompliadele(adele(kas))yon ve irtihal orantılarını azaltmaktadır. Aşı yapıldıktan 6-12 saat sonra gelişen ve 1-2 gün içerisinde zaten düzelen grip gibisi hafif tablolar gözlenebilmektedir. Gelgelelim;

-6 aylıktan küçük evlatlara,
-Hamileliğin birinci 3 ayındaki gebelere,
-Aşıya yahut aşı içeriğine alerjisi olduğu bilinenlere, canlı virüs aşısı yaptırması münasip olmayanlara ve birtakım kişisel tıbbi durumları olduğu için tabipleri tarafından aşı yapılması münâsib görülmeyenler şahıslara grip aşısının yapılmaması gerekmektedir.

Akciğer Enfeksiyonunu Hafife Almayın 5 Yılda 1 defa Zatürre Aşısı Şart!

Pnömoni yani zatürre; ateş, öksürük, naturel çiçek Doğal çiçek balııııgam ve solunum darlığı belirtileriyle kendini gösteren bir akciğer dokusu enfeksiyonudur. Atipik bakteriler, virüsler ve mantarlar zatürreye neden olabilmektedir. Pnömokok aşısı zatürreye en sık yol açan pnömokok bakterisine karşı yapılan aşıdır.

  • 65 yaş üzerindekiler,
  • Kronik akciğer, kalppp ve böbrek illeti olanlar,
  • İmmün sistemi zayıflatan illeti olanlar yahut bu hedefle ilaç kullananlar (sedef marazı, kimi romatizmal illetler gibi),
  • Siroz hastaları, doğuştan dalağı olmayanlar yahut dalağı fonksiyon göremeyenler,
  • Birtakım kanser hastaları,
  • Organ nakli hastaları,
  • HIV müspet hastalar,
  • Birtakım kemik iliği marazı olan hastalar kesinlikle pnömokok aşısı yaptırmalıdır. Bu aşının koruyuculuğu %60-65 olup tekrarlanması gereken hastalarda 5 yılda bir yine aşı yapılmalıdır.

Bağışıklık Sistemini kuvvetlendirmek İçin Anı Isı Değişimlerine Dikkat!

Ani ısı değişimlerinin yaşandığı bu günlerde, hava koşullarına münasip giyinmeye itina gösterilmelidir. Ehil ve istikrarlı beslenme, enfeksiyonlardan korunmada son nokta değerlidir. Her küme besinden istikrarlı ve yerinde beslenilmesi gerekmektedir. Ehil likit tüketimi sağlıklı ve istikrarlı beslenmek kadar değer taşımaktadır. Susama hissi olmasa da 1,5 – 2 litre likit tüketilmelidir. Yeniden nizamlı yapılan egzersizlerle vücut direnci korunmaktadır.

gün boyu ortalama 6-8 saat kaliteli uyku bağışıklık sistemini güçlü tutmakta ve marazlara yakalanma riskini azaltmaktadır. Illetlerden korunmada el hijyenine dikkat edilmelidir, bulaşmayı önlemek ismine eller sık sık yıkanmalıdır. Bağışıklık sistemini zayıflatan ağır gerilimden kaçınmak da illetlerden korunmada değerli bir etkendir.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/bagisiklik-sistemini-guclendirmek-zaturre-grip-hastaliklariyla-bas-

etmenin-yolu-asidan-geciyor-5db9494f68761075c30f7c0e

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Aşı,Enfeksiyon,Yol,Gün,Korunma,Hastalığı,Hastalar,Grip,Sık,Karşı,Yaş,Zatürre


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağışıklık sistemini güçlendirmek zatürre grip hastalıklarıyla baş etmenin yolu aşıdan geçiyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin