Erkekler de meme kanseri riski altında

Etraf Hastanesi tabiplerinden Umumî Cerrahi Bilirkişisi Op. Dr. H. Ömer Aycan bayanların yanı sıra erkeklerin de, göğüs kanseri riski taşıdığını ...


Etraf Hastanesi tabiplerinden Umumî Cerrahi Bilirkişisi Op. Dr. H. Ömer Aycan bayanların yanı sıra erkeklerin de, göğüs kanseri riski taşıdığını söyledi. Ailesinde göğüs kanseri görülen erkeklerin risk altında olduğunu belirterek, erken teşhisin hayat kurtardığını söyledi. Her sekiz hatundan birinde görülen göğüs kanserinin, tüm vakalarının yüzde birinin erkek göğüs kanseri olduğunu, fakat bayanlara nazaran daha süratli ilerlediğini laflarına ekledi.

Göğüs kanserine neden olan hücrelerin çoğalması nispeten hengam alır. ancak çoğaldıktan sonra hücreler lenf ve kan yoluyla vücudun öteki organlarına dağılabilir. Göğüs kanserinde en değerlisi sair organlara yayılmadan teşhis edilmesidir. Bu nedenle göğüs kanserinde erken teşhis çok kıymetlidir.

50- 70 yaş aralığına dikkat

En sık 50-70 yaş aralığında görülen göğüs kanseri riski, ailede göğüs kanseri hikayesi bulunduğunda üç kat artıyor. Bu nedenle ailede göğüs kanseri olan insanların denetimlerini, bilhassa 40 yaş ile birlikte sık sık yaptırmaları gerekiyor. Belirtileri arasında, göğüste; ekseriyetle ağrısız, sert yapılı, hareket ettirilebilen, mahallinden oynamayan, devirle büyüyebilen yapıda ve karakterde ele gelen şişlikler, gözle görülebilir halde, göğsün boyutunda yahut biçiminde değişiklikler, göğsün cildinde kızarıklık, morluk, yara, damar genişlemesi, içeri sahih çöküntü, yaygın küçük şişlikler, portakal kabuğu görünüşü üzere noktasal çekintiler, göğüs başı ve muhitinde, renk ve halinde değişiklik, göğüs başında genişleme, düzleşme, içe çökme, cephe değiştirme, kabuklanma, çatlaklar ve yaralar, göğüs başından kanlı yahut kansız akıntı gelmesi, koltuk altında görülebilen, elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler mahal alıyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvek

adin.net/erkekler-de-meme-kanseri-riski-altinda.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göğüs amansız hastalık(kanseer)i,Meme


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkekler de meme kanseri riski altındaBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin