Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır?


Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal Asya devletlerinin mutfaklarının vazgeçilmesi bir baharattır. Acımsı bir tadı olan zerdeçalın insan ...


Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal Asya devletlerinin mutfaklarının vazgeçilmesi bir baharattır. Acımsı bir tadı olan zerdeçalın insan sıhhatine inanılma yararları vardır. Pekala zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara yeterli gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? Münhasıran ruhsal marazlara yeterli geldiği bilinen zerdeçal yararları bakımından araştırmalarda mevzu olmuştur. Sizler için mide duvarını zorlendiren ve hazıme yeterli gelen zerdeçal hakkında merak edilenleri haberin detayında ekledik.

Yüzyıllardır uzak şark mutfağında ve bitkisel tedavisinde sıklıkla kullanılan zerdeçalın birçok yararı olduğu biliniyor. amansız hastalık(kanseer)den diyabete kadar birçok illette tesirli olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Memleketimizde ise şimdi yeni yeni tanınan olmaya başlayan zerdeçal tıpkı vakitte doğal yolla hazırlanan kürlerin vazgeçilmez materyali oldu. İçerdiği kurkumin hususu sayesinde araştırılan ve hazım sorunlarına âlâ geldiği tespit edilen zerdeçalın sarımsak, zencefil ve tarçın üzere bitkilerden daha yaralı olduğu söyleniyor. Eksperler münhasıran bu bitkinin taze halinin tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun sebebi ise taze haldeki zerdeçalda bulunan kurkumin ve uçucu yağların daha tesirli olduğunu belirtiyor. 2012 yılından ABD’de yapılan bir araştırmada kalppp ve damar sıhhati için sınırlı besin takviyelerin yapılması gerektiğini ve bunlar içinde en tesirli olanın zerdeçal olduğu açıklanmıştır. zorlü antioksidan tesiri olan zerdeçal baharatı vücuttaki tüm iltihabı temizlediği ve bağışıklığı zorlendirdiği ayrıyeten da kanserle savaşmaya yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Her gün 150 mili gram zerdeçal tüketilmesi kalppp faaliyetlerini artırır.

ZERDEÇALIN YARARLARI NELERDİR? ZERDEÇAL NASIL KULLANILIR?

İçerdiği kurkumin hususu yüksek noktada antioksidan içerdiği düşünüldüğünden kanser tedavisinde tesirli olduğu söylenir. Bilhassa bilirkişiler göğüs, cilt ve kalın bağırsak kanserlerinin tedavi sürecindeki olumsuz kompliadele(adele(kas))yonları önler.

çağımızda sıhhatsiz beslenme ve bed ömür alışkanlıklarından ötürü unutkanlık illetine yakalanma nispeti arttı. Bu hafıza sorunu münhasıran beyindeki damarların ve sonların zayıflamasından kaynaklandığı biliniyor. Dimağda oluşan amiloid plakları azaltmada en tesirli besinin ise zerdeçal olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. İçerdiği iltihap önleyici unsurlar sayesinde dimağın daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Şeker marazı da asrî çağda artan illetlerden biridir. Kandaki şeker orantısının düşmesi ya da çıkması ile ortaya çıkan bu illeti önlemek için karabiber ve zerdeçal tüketilebilir. Kandaki şeker ve hücreleri dengeleyerek güzelleşmeye destek olur.

Yağlı ve karbonhidratlı besinler sonucu ortaya çıkan sinndirimmsızlık ve şişkinlik üzere rahatsızlıkları da önlemek için zerdeçal bitkisi birebirdir. Uygunlaştırıcı tesiri olan zerdeçal ayrıyeten ülser ve reflü üzere mide rahatsızlıklarının da tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılabilir. 

İltihap önleyici olan zerdeçal mahsusen eklem ve adele(adele(kas)) ağrılarında tesirlidir. Hareketsizliğe neden olan romatizma ve kireçlenme üzere marazların tedavisinde doğal kür olarak kullanılan zerdeçal içerdiği çözücü unsurlar bu marazlara neden olan berbat hücreleri kısa vadede yok ederek sağlıklı hücre sayısını artırır. 

Berbat kolesterolü de düşürmede tesirli olan zerdeçal, damar duvarının sertleşmesini de önleyerek kalppp sıhhatini korur. Bilhassa inmeye ya da k

alppp çarpıntısına neden olan damar tıkanıklığını engelleyerek sendromsuz bir kalppp sıhhatini destekler. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin