Çocuklar omega 3 takviyeleri almalı mı

Omega 3 yağ asitleri sağlıklı bir diyetin çok kıymetli bir modülüdür. Omega 3, evlatlar için münhasıran kıymetlidir, zira büyüme ve gelişmede ...


Omega 3 yağ asitleri sağlıklı bir diyetin çok kıymetli bir modülüdür. Omega 3, evlatlar için münhasıran kıymetlidir, zira büyüme ve gelişmede kilit bir rol oynar. Gelgelelim birçok ebeveyn, evlatları için omega 3 takviyelerinin gerekli yahut inançlı olduğundan emin değildir.

Gelin birlikte evlatların alması gerekip gerekmediğini belirlemek için omega 3 takviyelerinin yararlarına, yan tesirlerine ve dozaj tekliflerine cilt nlemesine bir göz atalım.

Omega 3 nedir

Omega 3’ler, fetal gelişim, dimağ fonksiyonu, kalppp sıhhati ve bağışıklık dahil olmak üzere sıhhatin birçok tarafının bir modülü olan yağ asitleridir. Esansiyel yağ asitleri olarak kabul edilirler, zira vücudunuz bunları kendi başına üretemez ve onları yiyeceklerden elde etmesi gerekir.

Üç ana tip omega 3 çeşidi vardı; alfalinolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA).

ALA; bitkisel yağlar, kabuklu yemişler, tohumlar ve birtakım sebzeler dahil olmak üzere çeşitli bitkisel besinlerde bulunur. Ama, vücudunuzda faal değildir ve vücudunuz yalnızca DHA ve EPA üzere etkin formlara çok küçük ölçülerde dönüştürür.

Bu arada, EPA ve DHA doğal olarak somon, uskumru ve ton naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı üzere yağlı naturel çiçek Doğal çiçek balıııııklarda bulunur ve takviyelerde yaygın olarak kullanılır. Pek çok omega 3 takviyesi çeşidi mevcut olsa da, en yaygın olanları naturel çiçek Doğal çiçek balııııık yağı, krill yağı ve yosun yağıdır.

Omega 3’ün evlatlar için yararları

Pek çok çalışma, omega 3 takviyelerinin evlatlar için çeşitli yararlar sağladığını göstermektedir.

DEHB semptomlarını güzelleştirebilir

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB); hiperaktivite, dürtüsellik ve odaklanma zorluğu üzere semptomlarla irtibatlı yaygın bir durumdur. Birtakım araştırmalar, omega 3 takviyelerinin çocuklarda DEHB belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Omega 3 yağ asitleri, DEHB’den sıklıkla etkilenen hafızayı, dikkati, öğrenmeyi, dürtüselliği ve hiperaktiviteyi olumlu tarafta etkileyebiliyor.

Astımı azaltabilir

Astım, evlatları ve yetişkinleri etkileyen, göğüs ağrısı,cilt effüs güçlüğü, öksürük ve hırıltı üzere semptomlara neden olan kronik bir durumdur. Birtakım çalışmalar, omega 3 yağ asidi takviyelerinin bu semptomları hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Örneğin, 29 evlattan oluşan 10 aylık bir çalışma, günde 120 mg kombine DHA ve EPA içeren bir naturel çiçek Doğal çiçek balııııık yağı kapsülünün alınmasının astım semptomlarının azalmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Dimağ sıhhatini arttırır

Gelişmekte olan araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin çocuklarda dimağ fonksiyonlarını ve ruh halini güzelleştirebileceğini göstermektedir. Omega 3 münhasıran, öğrenme, hafıza ve dimağ gelişimi için kıymetlidir. Başkaca, birtakım çalışmalar omega 3’ün çocuklarda depresyon ve duygudurum bozukluklarını da önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Muhtemel yan tesirler

Doğal çiçek balııık yağı üzere omega 3 takviyelerinin yan tesirleri ekseriyetle çok hafiftir.

En yaygın olanları; ağız kokusu, tat alamama, baş ağrısı, mide ekşimesi, mide bozukluğu, mide bulantısı ve ishaldir. Yan tesir riskini azaltmak için evladınıza önerilen dozda verdiğinizden emin olun. Doğal çiçek balııık yahut kabuklu deniz eserlerine alerjisi olanlar, naturel çiçek Doğal çiçek balııııık bazlı takviyelerden kaçınmalıdır. Bunun noktasına keten tohumu üzere omega 3 bakımından güçlü öteki yiyecekleri yahut takviyeleri tercih edebilirsiniz.

Evlatlar için günlük doz

Omega 3’ün günlük muhtaçlık duyulan ölçüsü yaş ve cinsiyete bağlıdır. Takviyeleri kullanıyorsanız, paketteki talimatları izlemeniz en uygunudur.

Bilhassa ALA, şahsi dozaj yönergelerine sahip tek omega 3 yağ asididir.

Çocuklarda ALA için önerilen günlük alım ölçüsü:

0-12 ay: 0,5 gram
1-3 yaş: 0.7 gram
4-8 yaş: 0.9 gram
9–13 yaş arası kızlar: 1,0 gram
9–13 yaş arası erkekler: 1,2 gram
14–18 yaş arası kızlar: 1,1 gram
14-18 yaş arası erkekler: 1,6 gram

Yağlı naturel çiçek Doğal çiçek balıııııklar, kuruyemişler ve bitkisel yağlar omega 3 alımını artırmak için evladınızın diyetine pratik pratik ekleyebileceğiniz kusursuz kaynaklardır. Evladınız nizamlı olarak naturel çiçek Doğal çiçek balııııık yahut omega 3 yağ asitleri yüksek olan sair yiyecekleri yemiyorsa, takviyeleri düşünebilrisiniz. Umumî olarak birden fazla çalışma, günde 120-1.300 mg kombine DHA ve EPA’nın evlatlar için yararlı olduğunu göstermektedir. Tekrar de, rastgele bir olumsuz etkiyi önlemek için evladınızı takviye almaya başlamadan evvel emniyetli bir sıhhat eksperine danışmak en uygunudur.

Son not

Omega 3 yağ asitleri evladınızın umumi sıhhatini korumak için değerlidir.

Omega 3’ler münhasıran evlatların dimağ sıhhati için yararlıdır. Ayrıyeten DEHB ve astım semptomlarını azaltabilirler.

Evladınızın beslenmesine omega 3 içeren çok ölçüde yiyecek eklemek, evladınızın günlük gereksinimlerini karşılamasını sağlamaya yardımcı olabilir. Takviyeleri tercih ediyorsanız, münasip dozu sgöz yaşı dökmek (ağlamak) için bir sıhhat mütehassısına danışmak en uygunudur.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin

http://www.kadinvek

adin.net/cocuklar-omega-3-takviyeleri-almali-mi.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Omega 3,Yağ,Doğal çiçek balııık,Çocuklar,Etki,Yaş,Gram,Çocuklar İçin,Beyin,Sağlığı,Dha,Asit,Dehb,yardım eden


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar omega 3 takviyeleri almalı mıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin