Kuşburnunun faydaları nelerdir? Kuşburnu yağı ne işe yarar? Kuşburnu çayı nasıl yapılır?


Mayhoş bir tadı olan kuşburnu yüzyıllardır tüketilen doğan ilaçlardan biridir. Bilhassa kış hastalıklarına karşı bağışıklığı kuvvetlendiren ve ...


Mayhoş bir tadı olan kuşburnu yüzyıllardır tüketilen doğan ilaçlardan biridir. Bilhassa kış hastalıklarına karşı bağışıklığı kuvvetlendiren ve hazım sistemini yenileyen kuşburnu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet kuşburnunun yararları nelerdir? Kuşburnu yağı ne işe yarar? Kuşburnu çayı nasıl yapılır? bütün bu soruların cevaplarını haberin detayında bulabilirsiniz.

Ilıman iklimde yetişen ve bitkisel sıhhatte kullanılan kuşburnu umumiyetle çay olarak tüketilir. Gül ailesine ilişkin olan kuşburnu, kırmızıdan turuncuya ya da koyu mordan siyaha dönüşür. Rengine nazaran çeşitlenen kuşburnu, ilkbahar ve yaz aylarında çiçeklenirken sonbaharda olgunlaşır. Kış ayı için toplanıp tüketilir. C vitamini bakımından güçlü olan kuşburnu kış hastalıklarına karşı büsbütün doğal antibiyotik vazifesi görür. Tıpkı zamanda polifenol, magnezyum, demir, likopen, A, B, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Avusturya- Macaristan’da klâsik tatlının ham hususu olan kuşburnundan reçel, şurup, turta, ekmek ve marmalet yapılır. Avrupa kıtasında yaygın olarak tüketilen kuşburnu, devletimizde köylerde sıkça tüketilir. sinndirimm hastalıklarına doğal şifa olan kuşburnu, münhasıran vücuttaki ürik asitleri atarak ödem toplanmasının önüne makbul. Yabani dikenli kısımları olan kuşburnu bir portakalın sağlayacağı C vitaminin yüzde 50’sinden fazlasını rahatlıkla karşılar. 

KUŞBURNUNUN YARARLARI NELERDİR?

C vitamini bakımından varlıklı olduğundan yüksek antioksidan içerir. Bu sayede kan basıncını düzenler. Böylelikle yüksek tansiyon riskini azaltır.

Polifonel unsuru vücuttaki kanserli hücrelerin sayısını azaltarak tümör oluşmasını ketler. 

naturel şeker içerdiğinden kandaki glikoz nispetini da istikrarlar böylelikle diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

Mahsusen kış aylarında yaygın olan virüslere karşı bağışıklığı zorlendirdiğinden sütcilt effüs yolu hastalıklarına yakalanma nispetini düşürür.

Vücuttaki toksinleri idrar yolu ile atar. Bu sayede bağırsak ve karındaki zararlı bakteri sayısını da azaltarak bu organların sağlıklı çalışmasını destekler.

Dermis tabaadele(adele(kas))ındaki deforme hücreleri yenileyerek cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

İçerdiği pektin ve laktasif unsurları ishal hizmeti görerek bağırsaklardaki parazitleri azaltarak kabızlığın yaşanmasını ketler.

Armoniden iki saat evvel bir bardak kuşburnu tükettiğinizde hem rahat bir uyku uyumanızı destekler hem de gece kendini yenileyen hücrelerin daha sağlıklı yenilenmesine yardımcı olur. 

Bilirkişiler kuşburnundan yapılan çaydan günde iki kere tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

KUŞBURNU YAĞI NE İŞE YARAR?

İçerdiği asitler ciltyapısının adeta yenilenmesini sağlar. Hücre zarı ve dokusunu yenileyerek daha genç görünümü sağlar.

cilt teki istikrarsız yağ orantısını düzenler. Siyah noktalardaki kiri temizleyerek yüzeysel görünümün daha parlak olmasını sağlar.

Saç sökülmesi linoleik asit eksikliğinden asıllı bir rahatsızlıktır. Gelgelelim kuşburnu yağı bu asit bakımından epeyce zengindir. Bu yüzden hem saç cilt sinde yaşanılan rahatsızlıkları hem de dökülmeyi önler. 

Egzama tedavisinde de doğal ilaç olarak kullanılan kuşburnu yağı cilt teki kuruluğu da önler.

EVET KUŞBURNU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Kuşburnu birçok formda tüketilir gelgelelim en yaygını çay olarak tüketilmesidir. Kaynamış bir litre suyun içerisine 3 kaşık kuşburnu atınız. 10 dakika kısık ateşte kaynatıp ocaktan alınız. Farklı tatlarla denemek istiyorsanız bir tatlı kaşığı kuru ana ya da bir tatlı kaşığı ebegümeci ilave ederek tüketebilirsiniz. Kuşburnu çayı yapılan araştırmalarda kireçlenmeyi önlediği tespit edilmiştir. kuvvetlü bir yatıştırıcı olan kuşburnu çayı kronik uykusuzluğa da uygun gelir. 

KUŞBURNUNUN ZARARLARI VAR MIDIR?

Bilirkişiler şeker hastalarının tüketmeden evvel hekimlerini başvurmaları gerektiğini öneriyor.

Bağışıklığı alerjiklere karşı hassas olanların tüketmesi önerilmez.

Haddinden fazla tüketimi böbrek taşın

a neden olur.

Mütemadi tüketimi kusma ve mide rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuşburnunun faydaları nelerdir? Kuşburnu yağı ne işe yarar? Kuşburnu çayı nasıl yapılır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin