Ayçiçeğin faydaları nelerdir? Ayçiçeği hangi hastalıklara iyi gelir?


Yerküre umumunda tüketilen yağın umumisi ayçiçeğinden elde edilir. Papatya ailesine ilişkin olan ayçiçeği en çok yağ çıkartılan besindir. E ...


Yerküre umumunda tüketilen yağın umumisi ayçiçeğinden elde edilir. Papatya ailesine ilişkin olan ayçiçeği en çok yağ çıkartılan besindir. E vitamini bakımından varlıklı olan ayçiçeği, insan sıhhatine nispeten yararı vardır. Pekala ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi illetlere düzgün gelir? Sizler için ayçiçeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık. Haberin detayında ayçiçeği hakkına her şeyi bulabilirsiniz.

Günebakan olarak da geçen ayçiçeği, yağ için yetiştirilen bir besindir. Devletimizde yoğunluk olarak Marmara nahiyesinde yetiştirilen ayçiçeği içeriğindeki tohumları gelişerek çekirdek elde edilir. Fabrikalarda işlenen ayçiçeği, yağ bitkileri arasında birinci sırada mahal alır. Yağı karşılamada yüzde 70 nispette kullanılan ayçiçeği, çok az kişi tarafından bilinen sağlıksal maksatla da kullanılır. Zeytin, mısır ve kanoladan daha çokça tüketilen ayçiçeği posalı besinler yerinde en varlıklı olanıdır. Potasyum bakımından varlıklı topraklarda rahatlıkla yetişir. İçeriğinde bu sayede nitrat yüksek bulunur. Başkaca fosfor ve azot unsurları de barındıran ayçiçeği ilaç, kozmetik ve besin endüstrinde sıklıkla kullanılır. Ayçiçeği tüketilirken içindeki çekirdekler çıkartılır, kurutulur ve tüketilir. sinndirimm sistemine uygun gelen ayçiçeği birinci defa Anadolu topraklarında üretimine başlanmıştır. seçenek tıpta kullanılan ayçiçeği, çay ve kremi yapılır. Asitli topraklarda yetişmeyen ayçiçeği, bol su isteyen bir besindir. 

AYÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek ölçüde fosfor içerdiğinden kemik ve adele(adele(kas)) sıhhatine yarar sağlar. 

Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini bakteri ve virüslerden arındırır.

İçeriğindeki şeker kan şekerini olumsuz etkilemediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

E vitamini vücut sıhhatine ek sağlar. Eksikliği ise cilt te önemli deformelere sebep verir. Bilirkişiler saç dökülmesi, yıpranması ve cilt teki birtakım marazların temelini E vitamini eksikliğine bağlar. Ayçiçeği E vitamini sağlamada tesirli bir besindir.

Hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yeniler. Böylelikle baş ağrısı, yorgunluk ve depresyon üzere rahatsızlıklara taban hazırlayan süreçleri pürüzler. 

Posalı bir besin olduğundan bakteri ve virüslerin vücutta kalma sürecini hızlandırır. Bağırsakları temizleyerek idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere meselelerin yaşanması önler.

Yağı kolesterol bakımından yarar sağlamazsa da kendisi kolesterol seviyesini düşürür. 

Üstcilt effüs yolları hastalıklarıyla ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük ve naturel çiçek Doğal çiçek balııııgam üzere sıhhat sıkıntılarına ayçiçeği çayı güzel gelir. 

Hücreleri yenilediğinden dimağ sıhhatine da olumlu ek sağlar. Hafızayı kuvvetlendirir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayçiçeğin faydaları nelerdir? Ayçiçeği hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin