Gece bulanık görüyorsanız dikkat

Göz Marazları ve Sıhhati Mütehassısı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, erken teşhis ile tedavi edilebilen keratokonus illeti hakkında merak edilenleri ...


Göz Marazları ve Sıhhati Mütehassısı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, erken teşhis ile tedavi edilebilen keratokonus illeti hakkında merak edilenleri anlatırken, korunma yollarını da paylaşıyor.

Keratokonus korneanın incelmesi, dikleşmesi ve öne yanlışsız bombeleşmesi olarak tanımlanan göz illeti olarak biliniyor. Korneanın halinin bozulduğu ve sivrileşerek görüşe zarar verdiği keratokonus illetinin, kalıtsal yollarla da geçtiği görülebiliyor. Birçok hastada farkında olmadan bulunan keratokonus marazı, daha çok ergenlik çağında görülmeye başlanıyor. Umumiyetle 20’li yaşlarda farkına varılan illette erken müdahale edilmediğinde, kornea nakli gerekebiliyor.

Keratokonus ergenlik çağında görülebiliyor

2000 insanda bir görülen keratokonus illeti, genetik olarak taşınma mümkünlüğü olan illetlerden biridir. Bu nedenle yakınları arasında keratokonus bulunanların, tertipli hekim muayenesine uğrayarak denetim altında tutulması gerekiyor. Keratokonuslu her 10 insandan 1’inin anne-babasından birinin illeti taşıyabileceği biliniyor. Belirtileri 16 – 24 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlayan marazın, başka göz hastalıklarıyla misal belirtilere sahip olduğu için fark edilmesi zorlaşabiliyor. Göz alerjisi bulunan insanların tertipli hekim denetimine gitmeleri, marazın teşhisinin koyulmasında büyük değer taşıyor.

Gözlük numarası sık sık değişebiliyor

Keratokonus illeti, bulanık ve çarpık görüş, görüşte azalma ve gece görüş sırasında yaşanan külfetlerle anlaşılabiliyor. İlerleyici olduğu bilinen illette, sistemsiz astigmatizma yani sıklıkla çarpık görüş yaşanabilirken, miyop illetinde da artış görülebiliyor. Hastalarda en sık karşılaşılan şikayetse sık sık gözlük değiştirilmesi, ama bütün gözlüklerin görüş için ehliyetsiz kalması durumu olarak biliniyor.

Keratokonus 3 evrede ilerliyor

Marazın teşhisi, hastanın şikayetleri doğrultusunda, tabip muayenesinde karşılaşılan bulguların saptanmasıyla koyuluyor. Kornea topografsi ile görüntülemeye alınan hastada, göz yapısını oluşturan kornea üzerinde oluşan dikleşmenin ve incelmiş meydanların tespit edilmesi gerekiyor. Hafif, orta ve önemli olarak 3 evrede değerlendirilebilen marazın her evresi için farklı bir tedavi usulü uygulanıyor.

İlerleyen hastalık için ameliyat gerekebiliyor

Marazın başlangıç noktasında gözlükle tedavi tekniği kullanılırken, ilerleyen vakitlerde görme kalitesinin yükseltilmesi için hastaya kontakt lens kullanması öneriliyor. Kontakt lens kullanamayan hastalardaysa kornea içi halka pratiği alternatifler arasında bölge alıyor. Kornea içerisine açılan kanalların üzerine eklenen halkalar, kornea halini düzelterek görüşteki kırma sorunun önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Hastalık ilerledikçe kontakt lenslerin kâfi gelmediği durumlar görülebiliyor. Bu üzere durumlarda göz ameliyatı olmak da tedavi metotları arasına girebiliyor.

Gözlerinizi ovuşturuyorsanız dikkat

Keratokonus hastalığınız varsa ya da illete genetik yatkınlığınızın olabileceği bir aile öbeğinde bulunuyorsanız, gözlerinize epeyce dikkat etmeniz gerekiyor. Keratokonus illetine yatkın olan insanlarda gözleri ovuşturmak bile korneaya zarar verirken, illete davetiye çıkarabiliyor. kalıtsal faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlerin de tesirli olduğu illette, alerji sahibi olanların gözlerini kaşımamaya dikkat etmesi gerekiyor. Gözlerinden lazer tedavisi olanlar ve kornea yüzeyi doğuştan ince bir yapıya sahip kimselerin tabip denetimlerini ihmal etmeden nizamlı muayeneye için hekimlerine görünmeleri kaide hale geliyor.

Kadinvekadin

http://www.ka

dinvekadin.net/gece-bulanik-goruyorsaniz-dikkat.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göz,Kornea,Hastalık,Hastalığı,Görüş,Sık,Doktor,iyileştirme


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gece bulanık görüyorsanız dikkatBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin