Dünyanın en hızlı yaşlanan ülkelerinden biriyiz

Türkiye'nin giderek yaşlandığını ve artan yaşlı sayısı ile birlikte 'gri tsunami' (hızlı yaşlanma) beklendiğini lisana getiren Halk Sıhhati ...


Türkiye’nin giderek yaşlandığını ve artan yaşlı sayısı ile birlikte ‘gri tsunami’ (hızlı yaşlanma) beklendiğini lisana getiren Halk Sıhhati Mütehassısı Dr. Nurten Elkin, bu değerli değişimin ön görüsüyle 1’inci Memleketler arası İstanbul Gerontoloji Çalıştayı düzenlediklerini söyledi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde 5 adele(kas)ım’da gerçekleşecek olan çalıştayda, birçok kıymetli bilim beşerinin katılacağına dikkat çeken Elkin, “Yaşlılık ve yaşlanmanın biyopsikososyal açıdan arz ettiği riskler bu olguları tıpkı vakitte bir halk sıhhati sorunu haline getiriyor. Yaşlıların fizikî, ruhsal ve içtimaî düzgünlük halini sağlayacak her türlü gözetici tedbirin alınması yaşlılarımızın sağlıklı yaş almasını sağlayacaktır. Yaşlılık bir hastalık hali değil fizyolojik ve içtimaî bir durumdur. Bu durumun doğumdan vefata dek uygun bir tasarlanma süreci ile yönetilebilmesini sağlayan multidisipliner çalışmalar ve hizmet modelleri demografik değişim kadar süratli bir halde kıymet kazanmaktadır” diye konuştu.

sıhhatli yaşlanma için neler yapılmalı

Yaşlılık ve yaşlanma, kayıplardan ibaret bir devir değildir diyen Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, “Yaşlılık bir baht ve ayrıcalıktır. Yaşlılık periyoduna adım atabilme talihini yakalayan İnsanlerden olmak ömrün daha erken periyotlarında biyopsikososyal açıdan gözetici ve sağlıklı bir hayat şekli ve olumlu bir bakış açısı kazanmaya bağlıdır. Gerontoloji ise yalnızca yaşlılık devrindeki risklerin idaresini ve bakım gereksinimini karşılayan bir bilim kolu olmaktan fazla tüm bunların yanında sağlıklı ve canlı yaşlanmayı sağlamaya çalışan bir yaklaşım benimsemektedir” dedi.

Elkin konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu açıdan sağlıklı bir yaşlanma için spor yapmak, sağlıklı beslenmek, tertipli uyku, zararlı alışkanlıklardan kaçınmak, periyodik sıhhat denetimlerini takip etmek, bulaşıcı olmayan illetlerin idaresinde tedaviye yüksek seviyede armoni sgöz yaşı dökmek (ağlamak), sosyalizasyonu sgöz yaşı dökmek (ağlamak) ve üretken bir ömür sürmek, yeniliklere açık olmak, risk almaktan kaçınmamak, ömür uzunluğu öğrenmek ve gelişmek sağlıklı ve uzun bir ömür için elzemdir.”

“kalıtsal yapıdan korkmayın”

Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan çalışmaların yaşlanma süreçlerinin, genetik yapıdan çok, çevresel faktörler ve kişisel davranışlar ile ilgili olduğunu gösterdiğini belirten Elkin, “Bu açıdan genetik yapımızdan ötürü endişe duymaktan yahut ailemizde uzun ömürlü İnsanlerin sayısının çok olmasına güvenerek rehavete kapılmaktan fazla sahih tercihler ve davranışlarla süreci yönetmeliyiz” dedi.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/

dunyanin-en-hizli-yaslanan-ulkelerinden-biriyiz.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Yaş,sıhhatli,Yaşlı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın en hızlı yaşlanan ülkelerinden biriyizBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin