Diyabet hastalığında ayak bakımı hayat kurtarıyor!

Memleketimizde hastaneye yatış sebepleri arasında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri olan diyabet illetinde ayak bakımı epey önemli ...


Memleketimizde hastaneye yatış sebepleri arasında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri olan diyabet illetinde ayak bakımı epey önemli! Diyabet illetinin en çok vurduğu mahallerden biri ne yazık ki ayaklar oluyor. Ayak yaralarının hastaları epeyce zorlayan bu periyotlarda ayak bakımına dikkat edilmesinin kıymeti nispeten yüksek. Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, diyabet hastalarında ayak yaralanmaları ve korunma formülleri hakkında malumat verdi.

Devletimiz nüfusunun yüzde 13,7’sinde görülen, yani 10 milyonun üzerinde kişisi direkt ilgilendiren diyabet marazı, en çok ayakları vuruyor. Diyabet hastalarının yaklaşık üçte birinde diyabetik ayak yaraları görülüyor. Bununla birlikte, bu şahısların en kıymetli dertleri ve en sık hastaneye yatış sebepleri arasında ayak ülserleri bulunuyor. Sıcak havalarda şeker hastalarında görülen bu üslup yaralanmaların, öteki devirlere nazaran artış gösterdiği biliniyor. 

Sık Sık İdrara Çıkıyorsanız…

Diyabet insülin hormonunun yokluğu, eksikliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan ve ömür uzunluğu süren kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir metabolizma illetidir. İnsülin tesirinin zayıflığı sebepiyle, kandaki şeker hücre içine girememekte ve kandaki şeker seviyesi yükselmektedir. Kandaki şeker seviyesinin yükselmesine hiperglisemi denilmektedir. Sık idrara çıkma, ağız kuruması, çok su içme, halsizlik, çabuk yorulma ve kilo kaybı diyabetin bulguları arasında konum alırken, bu hastalık uygun tedavi edilmediği takdirde birçok meseleye neden olabilmektedir.

 Diyabetlilerin en kıymetli ve en sık hastaneye yatış sebepi ayak yaraları 
Hiperglisemi, diyabete bağlı kronik kompliadele(adele(kas))yonlara sebep olmaktadır. Mikrovasküler kompliadele(adele(kas))yonlar arasında göz, böbrek ve hudut zarar(zarar(hasar))ı, makrovasküler kompliadele(adele(kas))yonlar içinde ise kalppp buhranı, inme ve ayak ülserleri mahal almaktadır. Ayak ülserleri, diyabetli şahısların en kıymetli meseleleri ve en sık hastaneye yatış sebepleri arasında bulunmaktadır.

Ayak ve Bacaktaki Hadlere zarar(hasar) Verebiliyor!

Diyabetin ayaklar üzerinde iki olumsuz tesiri olmaktadır. ilksi had, ikincisi ise damar zarar(zarar(hasar))ıdır. Diyabet, ayak ve bacaktaki hadlere zarar(zarar(hasar)) vererek, ağrıya ve sıcak ile soğuğun algılanamamasına yol açmaktadır. Had zarar(zarar(hasar))ının oluşturduğu bu his kaybına “diyabetik nöropati” ismi verilmektedir. Diyabetik nöropati yaşayan hastalar ayaklarında meydana gelen travma, yara, kesik ve yanıkları hissedemezken, bu durum ilerleyen aşamalarda enfeksiyona da kapı açmaktadır.

Ayak Yaraları Kangrene Dönüşebilir!

Diyabetin yol açtığı 2. kıymetli sorun ise ayak yahut bacaktaki kan akımının azalması, yani damar zarar(zarar(hasar))ıdır. Periferik damar marazı ismi verilen bu durum, yaraların güzelleşmesini kuvvetleştirmektedir. Diyabet hastalarının ayaklarında oluşan yara ve enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde kangrene, velev parmağın ya da ayağın bir kısmının kesilmesine neden olabilmektedir.

Kendi Başınıza iyileştirme karışımleri Denemeyin!

Diyabetik hastalarda en sık görülen ayak meseleleri arasında ayak cildinde kuruluk ve çatlaklar, mantar, su toplanması, halluks valgus deformitesi (Baş parmak ile 1. tarak kemiğinin birleşme mahallinin dışa yanlışsız büyüyerek deforme olması) ve bunyon, nasır, pençe ayak ve tırnak batması konum almaktadır. Hastaların bu problemleri küçümsememesi ve kendi başlarına tedavi yollarına başvurmamaları gerekmektedir. Bu dertler için kesinlikle bilirkişi bir tabibe danışılmalıdır.

Diyabet Illetinde Ayak bakimmı Çok Önemli!

Ayakta görülen rahatsızlıkların devrinde fark edilememesi, bir yandan enfeksiyonun ilerlemesine neden olurken, sair yandan kan şekerini kötüleştirebilmektedir. Diyabet hastalarının bu durumun önüne geçebilmesi ve ayak sıhhatlerini koruyabilmeleri için dikkat etmeleri gereken noktalar şu biçimdedir:

1- Ayaklar her gün denetim edilmelidir. cilt renginde değişiklik olup olmadığına, taban, parmak araları ve üst kısmına bakılmalı, alt kısımlar rahat görülemiyorsa ayna kullanılmalı ya da aile İnsanlerinden yardım istenmelidir.
2- Ayakta yara, çatlak, kabarcık ve nasır varlığı denetim edilmelidir. Ayakta nasır olursa kesici aletle müdahalede bulunulmamalı, çabucak bir doktora başvurulmalıdır.
3- Önemli yanıklarla karşılaşmamak için ayaklara sıcak su tornaturel çiçek Doğal çiçek balııııarı yahut gayrı ısı asılları uygulanmamalıdır.
 4-Sigara ayak damarlarını bozan en kıymetli faktörlerden biridir. Sigara içmekten kaçınılmalıdır.
5-Ayağa tutarlı, sıkmayan, yumuşak, cilt ve bez ayakkabılar giyilmelidir. Ayağı zorlayan, önü sivri, yüksek topuklu ayakkabılardan sakınılmalı; yeni ayakkabılar birinci günlerde kısa müddetli giyilip değiştirilmelidir.
6-Denizde ve kumsalda yürürken meskende olduğu üzere kesinlikle terlik kullanılmalıdır. 7- 8-Bağ bahçelerde çıplak ayakla asla dolaşılmamalıdır.
9-Parmak arası terlik ya da sandalet usulü ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/diyabet-hastaliginda-a

yak-bakimi-hayat-kurtariyor-5dbc0ced853e4d5db430e858

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ayak,Diyabet,Sık,Kan,Sorun,önemli,Şeker,Biri,zarar(hasar),Hastalığı,Sinir,Yara,Görülen

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyabet hastalığında ayak bakımı hayat kurtarıyor!

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin