Dış gebelik (Ektobik gebelik) nedir, neden olur? Dış gebelik belirtileri neler, nasıl sonlandırılır?


gebelik periyodunda risk taşıyan bir durum olan dış gebeliğin nasıl ortaya çıktığını sizlere derledik. Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış ...


gebelik periyodunda risk taşıyan bir durum olan dış gebeliğin nasıl ortaya çıktığını sizlere derledik. Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebeliğin riskleri neler? İşte cevabı…

Tıp literatüründe ‘Ektopik gebelik’ olarak geçen lakin bizler çoklukla topluluk içerisinde ‘Dış gebelik’ olarak konuştuğumuz durum döllenen yumurtanın rahimde değil rahim dışına yerleşmesi ile gerçekleşir. Yumurtanın rahim dışında en sık yerleştiği noktalardan birisi de Fallop tüplerinin olduğu bölgedir. Hamileliğin birinci trimesterında karşılaşılan vefat vakalarının en esas sebepi olan dış gebelik durumunun belirtileri alışılagelmiş hamilelik belirtileri ile birebirdir. Hamileliğin başlangıcında regl gecikmesi, hamilelik testinin olumlu çıkması, göğüs ve göğüste hassasiyet, kusma üzere değişiklikler görülür. Embriyonun tüplere yerleşmesi başlangıçta sorun üzere görülmez iken ilerleyen vakitlerde tüpleri gererek yırtılmaya neden olur. Beraberinde gelen kanama fark edilmezse ve tedavi uygulanmazsa iç kanamadan ötürü ananın vefat riski artar. Buradan da anlaşılacağı üzere Ektopik gebeliğin yanı dış gebeliğin erken teşhisi çok kıymetlidir. Ana ve bebek sıhhati için bu denli kıymetli bir husus olan dış gebeliğin olduğunu nasıl anlayabiliriz? Dış gebelik belirtileri neler? Dış gebelik nedir, dış gebeliğe neden olan etmenler neler? İşte hamilelikte dış gebelikle ilgili bilinmesi gerekenler…

DIŞ GEBELİK NEDİR? HAMİLELİKTE DIŞ GEBELİK sebep OLUR?

Sperm ile yumurta hücresinin birleşmesiyle döllenmiş olan zigotun rahim içinde bir alana olmazda dışına yerleşmesi dış gebelik olarak tanımlanır. Birkaç mm’lik olan kanallardan oluşan tüplere, embriyo yerleştiği vakit tüpler gerilir ve devamında yırtılarak şiddetli kanamaya neden olur ve ana adayı vefat riski ile burun buruna gelir. Hayli önemli bir durum olan bu gebelik çeşidindeki belirtilerle alışılagelmiş hamilelik belirtileri farksızdır.

 ‘Dış gebelikte adet olunur mu?’ derseniz, tıpkı sağlıklı hamilelikte olduğu üzere adet kanaması beklenmez lakin bu durumun mutlaklığı yoktur, istisnai bir durum olabilir. Şiddetli adele(adele(kas))ık ağrısı ve kanama ile karşılaşılan bayanlarda dış gebelik kuşkusunun kalkması için bhcg testinin yapılması kuraldır.

DIŞ GEBELİĞİN sebepLERİ:

Tüplerin sıhhatsiz olması,
Daha öncesinden dış gebelik geçirme riski,
Çikolata kisti,
Cinsî yolla bulaşan enfeksiyonlar,
Tüp problemlerinden ötürü uygulanan operasyonlar

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ:

Regl devri, hafif lekelenme yahut şiddetli kanama
Şiddetli adele(adele(kas))ık ve karın ağrısı
İç kanama ve bayılma veaynısı(bezneri).

DIŞ GEBELİK NE DEVIR VE NASIL ANLAŞILIR? 

Olağan koşullar altında rahimde görülmesi gereken hamilelik durumu tespit edilemiyorsa dış gebelik ihtimali gelmektedir. HCG testi yapıldığında olumlu sonuçlar yüksekse ancak ultrasonda bebek görülmüyorsa bu üzere durumlarda dış gebelikten şüphelenebilir. 2 günde bir ölçüm yapılan bu testte sağlıklı hamilelik kıymetleri daha yüksek çıkarken dış gebelikte biraz daha az yükselme olur. Dış gebeliğin en net haliyle anlaşılabilmesi için veladet eksperi denetimi ile muayene yapılmalıdır. gebelikte karın ağrısı, hassasiyet, ele gelen kitle üzere belirtilerin üzerine çalışma için fiziki muayeneler yapılır.

Dış gebeliklerin birçoğu bu kısımda ortaya çıkar. Kesin bir tanı hali için bultrasonografik incelemeler yapılır. Bunların dışında Beta-HCG ve progesteron hormonlarının kandaki seviyelerinin belirlenmesine yönelik testler uygulanır. gebelik sırasında seviyeleri değişen bu hormonlar dış gebelik tanısının koyulabilmesi  kafidir.

DIŞ GEBELİK NASIL SONLANDIRILIR? DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

Yolunda gitmeyen bir hamilelik yahut düşük riski ile karşı zıdda olma ile emsal özellikleri olan bu durumda tanı çok zor konulabilir. Bunun için birinci olarak Beta- HCG kıymetlerine bakılır. Şayet hamilelik şimdi ilerlememişse ve tüp yırtılmamışsa ilaç tedavisi uygulanır. Tek doz ya da birkaç doz biçiminde verilen ilaç sayesinde tüpler korunmuş olur. iyileştirme olumlu cihette ilerlemezse cerrahi süreç gerekerek  tüp yırtılmadıysa tüp üzerine kesi yapılabilir ya da büsbütün alınabilir. 

Dış gebelik geçiren bayanın

bir sonraki hamileliğinde dış gebelik yaşama riski başkalarına nazaran daha afazla olacağı unutulmamalıdır.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış gebelik (Ektobik gebelik) nedir, neden olur? Dış gebelik belirtileri neler, nasıl sonlandırılır?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin