Ispanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?


Geçtiğimiz günlerde birçok kişi zehirlenme sebebiyle acilleri doldurdu. Yapılan birinci incelemelerde ıspanağın zehirlediği ortay çıktı. Kış ...


Geçtiğimiz günlerde birçok kişi zehirlenme sebebiyle acilleri doldurdu. Yapılan birinci incelemelerde ıspanağın zehirlediği ortay çıktı. Kış mevsiminde en çok tüketilen ve demir bakımından nispeten güçlü bu besinin zehirlemesi herkesi korkuttu. Evet ıspanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?

Demir bakımından tabiatta bulunan vesair besinler arasında en zengini olan ıspanağın aslında bir seferliğe mahsus tüketilmesi gerekiyor. Bilirkişilerin her fırsatta yaptığı bu açıklamaya karşın halk ıspanağı tekrar tekrar ısıtıp tüketiyor. Bu durum ıspanağın içindeki nitrat unsurunun zehirleme etkisin ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz haftalarda acil servisler bu sağlım probleminden ötürü dolup taştı. Lakin herkes ıspanağın zehirlediğine dair haberler ortaya attı. Bunun üzerine mütehassıslar tekrar bir açıklamada bulunarak ıspanağın direk olarak zehirlemediği ama tekrar ısıtldığında bilhassa evlatlar tarafından tüketildiğinde zehirlemeye neden olabileceğini vurguladı. Vücudumuzun muhtaçlığı olan besin pahaları ziyadesiyle karşılamasına karşın tekrar ısıya maruz kalan ıspanak içeriğinde nitrat seviyesindeki artış sebebiyle rastgele bir yararı kalmaz. Vücut fazladan aldığı nitrat sebebiyle önemli semptomlar yaşar. Velev gerekli müdahale edilmediğinde zarar(zarar(hasar))lara neden olabilir. 

ISPANAK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Artan nitrar seviyesi had sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu da dimağın zayıflamasına taban hazırlar. Kişi birinci evrede bulanık görme ve şiddetli mide bulantısı yaşar. Daha sonra motor hareketleri eksilir. Kemik ve adele(adele(kas)) sistemindeki kalsiyum ölçüsünü azaltan nitrat vücudun halsizleşmesine ve gereksiz ağrılar çekmesine neden olur. Kusma ve bağışıklığın zayıflaması ile değişen vücut kompliadele(adele(kas))yonları yüksek ateşlenmeye ve şiddetli kusma ya da ishale neden olur. Bozulan bağırsak florası hazım sisteminin çökmesine ve kişinin süratle likit kaybetmesine yol açar. 

ISPANAK ZEHİRLENMESİ TEDAVİSİ

Öncelikle mide temizlenir. Bağışıklığın zorlenmesi için serum tedavisi uygulanır. Zehirlenmenin ortaya çıkardığı semptomları azalmak için birtakım ilaç tedavileri uygulanır. Kişinin ortalama bir hafta içinde sıhhat durumu düzelmeye başlar.

Sıhhat Bakanlığı yaşanan bu vakalar sonrasında resmi bir açıklamada bulundu:

“1-3 adele(kas)ım tarihleri arasında İstanbul umumisi sıhhat tesislerimize azık zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa aynısı(bezneri) bitkiler) sebepiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25’i taburcu olmuştur. Arkaya kalan 19’unun ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize yekun başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı üzere ilgili süreç, İstanbul Bölge Sıhhat Müdüriyeti, İ

stanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdüriyeti, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir. “

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ispanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin