Depresyon pelvik ağrıya neden oluyor

En az 3-6 ay aralığında yahut daha uzun müddette olan göbek altından leğen kemiğine dek uzanan yerde hissedilen ve fonksiyonel kayba sebepiyet ...


En az 3-6 ay aralığında yahut daha uzun müddette olan göbek altından leğen kemiğine dek uzanan yerde hissedilen ve fonksiyonel kayba sebepiyet veren ağrılar pelvik ağrı olarak tanımlanıyor. Bu ağrı çeşidi topluluğun yüzde 4 ila 16’sında görülüyor. nedeni ise bayan üreme organları asıllı (jinekolojik), hazım sistemi asıllı (gastrointestinal), idrar yolları asıllı (ürolojik) yahut adele(adele(kas))-iskelet sistemi asıllı olabiliyor.

Pelvik ağrıların altında birçok sebepin olabileceğine işaret eden Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Hatun Marazları ve Veladet Eksperi Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz, “Sadece pelvik ağrısı olan bayanların üçte biri tedavi arayışında. Ağrılar umumide orta şiddette, künt, keskin yahut kramp stilinde olabilir. Umumide karnın alt kısmında yahut adele(adele(kas))ıklarda tanım edilir. Tuvalette, merdiven çıkarken yahut cinsî münasebet esnasında başlayabilir. Sıklıkla ayakta durmak ağrıları başlatır. Ağrılar hafiften çok şiddetliye hakikat uzanabilir. Çikolata kisti, instertisyel sistit ve pelvik tabandaki adele(adele(kas)) spazmına bağlı pelvik ağrı hissedilebilir. Kimi bayanlarda sebep bulunamaz, bu hem hasta hem de tabip için kuvvet bir durumdur. nedeni bulunamayan hastalardaki sorun umumide santral hudut sistemine bağlı olur. Bu koşul sıklıkla çok merkezli ağrı ve eşlik eden haddinden fazla yorgunluk, hafıza sorunları ve kalitesiz uyku ile birlikte bulunur diyor.

Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz, pelvik ağrının nedenleri hakkında malumat verdi.

amansız hastalık(kanseer) ihtimali unutulmamalı

Pelvik ağrı sebebiyle ameliyat edilen hastaların yüzde 20 ila 80’inde çikolata kistine rastlanır. Ama; her çikolata kisti varlığında pelvik ağrı olur meali çıkmamalı. Zira bunun dışında rahimdeki birtakım kitleler (myom, adenomyozis gibi), geçirilmiş cerrahiye bağlı karın içi yapışıklıklar ve de önemli pelvik enfeksiyonlar tekrar pelvik ağrıya sebep olabilir. Nadiren de olsa kanser mümkünlüğü unutulmamalı.

Duruş bozukluğuna dikkat

İrritable ya da inflamatuar bağırsak marazları, Çölyak ve kronik idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) da pelvik ağrılara neden olabilir. Pelvik ağrı sebepleri olarak üriner sisteme bakıldığında sistit, ağrılı mesane, böbrek taşı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, adele(adele(kas)) iskelet sisteminde miyofasyal pelvik ağrı sendromu, fibromiyalji, beğenilmeyen postür (duruş) ve fıtıklar, kimi hudutların sıkışması da nörolojik sebepler doğurur. Örneğin devamlı bisiklet kullanan yahut ata binen hastalarda pelvis ve perine yerinde pudandel nöralji gelişebilir. ruhani olarak bakıldığında fizikî tacize uğrama, depresyon, uyku bozuklukları pelvik ağrı sebepidir.

Ameliyat gerekebilir

Bunun için fizik muayene, kan tahlilleri, kültürler ve hiçbir sebep bulunamazsa ameliyat gerekebilir. Başlangıç tedavisi olarak ağızdan alınan ağrı kesiciler kullanılabilir. Şayet tatmin edici bir sonuç alınmazsa daha kuvvetlü ağrı kesicilere geçilebilir ve antidepresan, antikonvülzan ilaçlar nöropatik ağrılarda yardımcı olabilir. Enfeksiyon durumlarında antibiyotik kullanılır. midea sıcak soğuk tatbik, germe egzersizleri, masaj üzere fizik tedavi terapilerini hekiminiz önerebilir. Kimi durumlarda cerrahi gerekebilir, ki bu durumlar hudut harabiyeti yaratmaya yöneliktir. Gereken durumlarda hormon tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında E vitamini, naturel çiçek Doğal çiçek balııııık yağı, düşük yağlı diyet, egzersiz, akupunktur kullanılabilir.

Kadinvekadin

http://www.kadinv

ekadin.net/depresyon-pelvik-agriya-neden-oluyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hasta,neden,nedeni,Ağrı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depresyon pelvik ağrıya neden oluyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin