Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı? Kolay doğum için okunacak en etkili dualar


Hamileliğin son devirlerine gerçek artan telaş ve dehşetle bir arada ana adayının kendilerini rahat hissetmesi pratik bir tevellüt için en ...


Hamileliğin son devirlerine gerçek artan telaş ve dehşetle bir arada ana adayının kendilerini rahat hissetmesi pratik bir tevellüt için en kıymetli etkenlerdendir. Tevellüdün varsayım edildiğinden daha pratik ve zahmetsiz geçmesi için yapabileceğiniz kimi şeyler ise elbette mümkün. İşte veladet korkusu olan ana adaylarını ferahlatacak haberimiz sizlerle! Tevellüdün rahat ve pratik geçmesi için Kuran-ı Kerim’de geçen müddetlerden okunacak ayetler ise şunlardır…

Yoktan var eden Allah’ın ‘Tekvin’ olarak tanımlanan ‘yaratma sıfatına’ ait en şık örneklerinden birisi de insanın yaratılışı olan veladet mucizesidir. Bir insanın yaratılış mucizesine adım adım şahit olmak, tanım edilemez bir histir. ilk sefer ana olacak hatunların daha öncesinde başlarına bu türlü bir mucize gelmediklerinden ötürü heyecanlı ve biraz da kaygılı his içerisinde olduklarından ötürü karmaşık bir ruh haline girmesi elbette doğaldır. Anne karnındaki bebeğin ilerleyen vakitlerde salih bir kul ve güzel bir evlat olması için hamilelik periyodunda ana adaylarının dikkat etmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bunlar sesli bir formda bol bol Kuran-ı Kerim okumak, zikir çekmek ve iyi amellerde bulunmak üzere ibadetlerdir. Hamileliğin son devirlerine yanlışsız ana adaylarında artan veladet telaşları, etraflarından duydukları olumsuz veladet tecrübeleridir. çağımızda kulaktan dolma malumatlarla hareket edip, ‘Normal doğum’ alanına ‘Sezaryen’i tercih etmelerinin asıl sebebi de budur. Evet tevellüdün pratik geçmesi için ne yapılmalı? Veladet sırasında zorluk çekmemek için okunacak ayetler nelerdir? Veladeti kolaylaştıran dualar neler? İşte gebe hatunların okuması gerekenler…

AĞRISIZ TEVELLÜT İÇİN MERYEM ANA OTU TASARRUFU VE YARARLARI

VELADETI KOLAYLAŞTIRAN MUCİZE MEYVE! HURMA İLE KOLAY VELADET

Kuran-ı Kerimde pek çok ayette bahsedilen Hurma nimetine, mucize meyve denmesinden maksat neredeyse her şeye yetecek kadar yarar sağlamasından kaynaklanmaktadır. gün boyulik yaşantı içerisinde başka hamilelikte münferit yararı olan hurma bilhassa de doğuma yakın vakitlerde tüketildiği devir rahmin doğal bir formda bizatihi genişlemesine yardımcı olur.

Yapılan çalışmalardan elde edilen haberlere nazaran, doğumdan 4 hafta öncesinde günlük 6 adet tüketilen hurmanın tüketmeyenlere nazaran daha pratik veladet yaptığı tespit edilmiştir.

VELADETI KOLAYLAŞTIRAN KÜR TARİFİ! HAMİLELİKTE HURMA KÜRÜ

30 adet hurmayı kavanoza koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı ölçüsünde doğal tuz koyup gerisinde kalanı su ile doldurun. İçerisindeki yararlı mineral ve özlerin kaybolmaması için çelik değil tahta kaşık ile karıştırın. Kavanozu pamuklar arasında 6 hafta boyunca kapatıp süzgeçten geçirdikten sonra karışımı kavanoza ya da şişeye akıtın. İşte veladet kolaylaştıran kürünüz hazır!

KOLAY TEVELLÜT DURUMLARI NELERDİR? ÜLKÜ TEVELLÜT DURUMLARI

1. EL VE DİZ DURUMU:

Pelvisin açılması için en ülkü durumlardan birisi de el ve diz hareketidir. Sırt ağrılarını geçirip bebeğin daha çokça oksijen almasına yardımcı olur.

2. OTURMA KONUMU

Bebek kendini aşağı akıllıca ittiğinde oturmak istemeniz olağandır. Perine kesimini rahatlatmak ve oradaki yırtılma riskini azaltmak için yapılabilir hareketlerdendir. Yüksek tansiyonlu gebeler için iyi bir konum değildir.

3. SQUAT DURUMU

Duvara karşı sandalyeyle ya da birinden yardım alarak pelvis açma hareketi olan squatı pratik bir biçimde yapabilirsiniz.

4. MERDİVEN TIRMANIŞI HAREKETİ

Veladet sancılarınız olduğu sırada aniden bir hareketsizlik hissederseniz merdiven tırmanışı hareketi ile bebeğinizi hareketlendirebilirsiniz. Pelvis açmaya yardımcıdır.

 

DOĞUMA GİRMEDEN EVVEL OKUNACAK DUALAR NELER? KOLAY VELADET DUALARI

MERYEM MÜHLETI

Kuran’ı Kerim’in 14. cüzünde mahal alan Meryem müddetinde, Hz. Meryem’in Hz. İsa’ya gebeyken çektiği sancıdan bahsedilmektedir (Meryem müddeti 23. ayet). Daha sonraki ayette bu sancıların şifasına değinilmiştir.

Fe ecâehâl mehâdû ilâ ciz’ın nahleti, gâlet yâ leytenî mittu gable hâzâ ve kuntu nesyen mensiyyâ(mensiyyen).

(Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. “Keşke bundan evvel ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!” dedi.
Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: “Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı.)

A’RAF MÜDDETI

Fâtıma (r.a)’ın tevellüt sancısı başladığında Peygamber Efendimiz (SAV), Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

“Doğum yapacak hanımın sıhhat ve pratiklıkla veladetini yapması niyetiyle, evvel Âyete’l-Kürsî okunur, sonra Felâk ve Nâs müddetleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:”

“İnne rabbekümüllahüllezi haleadele(adele(kas)) semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yedlübühu hasisen veş şemse vel gamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emru tebarakellahü rabbül alemin.”(A’raf, 7/54)

(Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve bölgesi altı günde yaratan, sonra Arş’a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları buyruğuna boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O’na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!)

TEVELLÜT SONRASINDA VALIDELERI BEKLEYEN KIMI FIZIKÎ DEĞİŞİKLİKLER

gebelikte bebek rahme düştüğü vakit, ana adayında mana veremediğimiz değişiklikler görülebilir. fakat, bazen bu değişiklikler tevellüt sonrasında görülebilir. İşte tevellüt sonrasında da görülebilen 7 değişiklik…

1- Göğüsleriniz süratle büyür. sebepi ise bebeğinizi emzirme devrinden kaynaklanır.

2- idrar yapamamak ( Kabızlık ) görülebilir. Bebeğinizi yerküreye getirdikten birkaç gün sonra sert dışkı yapabilirsiniz.

3- Tevellüt yaptıktan sonraki birinci vakitlerde idrar yapma hissiyle tuvalete gitmenize karşın hiç idrar yapamayabilirsiniz.

4- Kimi analar doğumdan ortalama 6-8 hafta sonra regl olabilirken bazıları de aylarca regl olmaz.

5- 40 gün boyunca fizikî yakınlık ananın sıhhati için değerlidir.

6- nedensiz bir biçimde mutsuzluk duyabilirsiniz. Duygusal değişiklikler sıklıkla yaşanabilir.

7- Saçlarınız dökülebilir, lakin kaygılanmayın 6 ay sonra saçlarınız düzelecektir

.

BEBEKLERE İSİM NASIL SEÇİLİR? İSİM KOYARKEN DİKKAT!

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı? Kolay doğum için okunacak en etkili dualarBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin