Korkularımız kilo kontrolümüzü engelliyor

Çağımızın en büyük meselelerinden biri olan çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))yi yenmek için sağlıklı beslenmenin yanı sıra ruhsal ...


Çağımızın en büyük meselelerinden biri olan çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))yi yenmek için sağlıklı beslenmenin yanı sıra ruhsal ve zihinsel durumumuzunda bir o kadar değerli olduğunun altını çizen Özer; “Korkularımız vücut sistemimizin yağ istikrarını bozuyor. Ve her bir kaygı çeşidi vücudumuzda farklı ortamlara yerleşmiş yağlanmalara sebep oluyor. Örneğin kalça ve bacaklardaki yağlanma ve birikimin sebepi gelecek korkusu” diyor.

Kaygılarınızın esiri olmayın

Yalnızca beslenme hali ve alışkanlıkların değişmesi ile ziyade kilolardan sonsuza kadar kurtulmanın laf konusu olmadığına dikkat çeken Şifa Sende, Kendin Ol ve İçimizdeki Tabip kitaplarının muharriri Dr. Erhan Özer, “Bu mevzuya bütüncül yaklaşmak, vücut, ruh ve zihin üçgeni içinde ele almak gerekir. Yeni nesil tıp anlayışına nazaran kanıtlanmış bir gerçek var ki, o da kaygılarımızın bizi yönettiği. Şayet sağlıklı besleniyor ve tertipli spor yapıyorsak ama ruhsal ve zihinsel yaşantımızda meseleler varsa kilo vermemiz yavaşlar, zorlaşır ya da tersine ne yapsak kilo almaya devam ecilt z. Bu nedenle öncelikle hayattaki kaygılarımızı yenmeliyiz” diyor ve ekliyor:

Yalnızlık korkusu çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))ye yol açıyor

Gelecek korkusu kalça ve bacaklarda, cinsî endişeler, vefat ve hastalık üzere realite endişeleri göbek altında, zihinsel egolarımızın yarattığı başarısızlık korkusu ile şiddetli öfke göbekte yağlanmaya ve kilo birikimine sebep oluyor. Yalnızlık ve terk edilme korkusu ile oluşan sevgi arayışı ise vücudun tüm yerine yerleşen bir yağlanmaya neden oluyor. çok bol şişmanlık (obezite)nin temelinde yatan dehşetler da bunlar. Bu kaygılar yeme isteğini, yemekten haz almayı ve yiyerek duygusal doyuma ulaşma isteğini artırıyor.

Kaygılarımızla baş edemezsek ‘yoyo sendromu’ yaşarız

Endişeler yaşandığında sistem otomatik olarak hayatta kalabilmek emeliyle dimağa gönderdiği sinyallerle ‘eyvah kaygı başlıyor bize kuvvet lazım’ diyerek yağ depolamaya başlıyor. Dehşetin teması ile kısır döngü oluştuğunda ise sık sık kilo alıp vermeye başlıyoruz. İlgili ortamdaki yağların temelli erimemesi, yalnızca küçülüp tekrar büyümesine yoyo sendromu deniliyor. Diyet ile terazide kilo veriyorsunuz gelgelelim bu kısa müddetli oluyorsa, çok süratli bir biçimde kilo veriyor ve geri alıyorsanız ya da su bile içsem yarıyor diyorsanız yoyo sendromundasınız demektir. Bundan kurtulmanın tek yolu ise bir an evvel tüm endişelerden kurtulmak. Endişeler bittiğinde vücut tabiatıyla yedek kuvvet depolamayı bırakıyor. Bu sayede kilolarınızdan kalıcı bir halde kurtulmuş oluyorsunuz.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadi

n.net/korkularimiz-kilo-kontrolumuzu-engelliyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Dehşet,Kilo,Yağ


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korkularımız kilo kontrolümüzü engelliyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin