Baharatlar, zehirli küfe neden olabilir

Poşetlerde ve nemli ortamlarda saklanan baharatlarda gözle görülmeyen küf gelişimine bağlı aflatoksin ismi verilen bir zehir oluştuğu ve bu ...


Poşetlerde ve nemli ortamlarda saklanan baharatlarda gözle görülmeyen küf gelişimine bağlı aflatoksin ismi verilen bir zehir oluştuğu ve bu zehirin de karaciğer kanserine yol açabileceğini vurgulayan Emsey Hospital Onkoloji Eksperi Prof. Dr. Hakan Karagöl, aflatoksinin, kanser dışında bağışıklık sistemini de baskılayarak insan sıhhatini önemli biçimde risk altına soktuğunu belirterek, “Aflatoksinin çok düşük ölçüde bile tüketilmesi zehirlenmeye bağlı karaciğer zedelenmesine neden olabilir” tabirlerini kullandı.

Baharatlar yıllar boyunca farklı memleketlerde ve Türkiye’de yemeklere aroma katmak gayesiyle kullanılıyor. Baharatların saklama koşullarının ehemmiyetine dikkat çeken Prof. Dr. Karagöl, değerli malumatlar verdi. Baharatların birçok illete güzel geldiğini söyleyen Prof. Dr. Karagöl, tıbbi maksatla sahih biçimde tasarruflarında sonuç aldıklarının altını çizdi. Yabani Zahter (Yabani Zahter (kekik)), çörek otu, kimyon, karanfil üzere baharatların mikroplara karşı gözetici ve enfeksiyonları düzeltici olduğunu belirtti.

Hangi baharat neye güzel geliyor

Zerdeçal, pul biber, karabiber üzere baharatlar antioksidatif yani vücut direncini arttırıcıdır. Yaşlanmayı kabul etmeyenler için ise zencefilin yaşlanmayı yavaşlatıcı tesiri vardır. Yüksek tansiyona sahip insanlar tabip denetiminde zerdeçal, zencefil, pul biber üzere baharatlarla tansiyonu denetim altında tutabilir.

sinndirimm adele(adele(kas))veti yaşayan ve gaz meselesi olanlar için nane, kimyon, biberiye, zencefil, rezene üzere baharatların kullanılması adele(adele(kas))vetin gicilt lmesi açısından tesirlidir. Zencefil, zerdeçal, kimyon, karanfil, biberiye üzere baharatlar ağrı kesici, nane, zencefil üzere baharatlarda sakinleştirici tesiri olan baharatlardır.

Kadinvekadin

http://www.kadinvek

adin.net/baharatlar-zehirli-kufe-neden-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Baharatlar,Zencefil


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Baharatlar, zehirli küfe neden olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin