Yüksek proteinli bitkisel besin kaynakları

adele(kas)ların onarılmasından, bağışıklığı kuvvetlendirmeye kadar sizi güçlü tutan proteinin bitkisel asıllarını biliyor musunuz? Proteinler ...


adele(kas)ların onarılmasından, bağışıklığı kuvvetlendirmeye kadar sizi güçlü tutan proteinin bitkisel asıllarını biliyor musunuz? Proteinler hücrelerimizin düzgün çalışmasını sağlayan en kıymetli moleküllerden biridir. Proteinler, amino asitlerden oluşur. Vücudumuzun yapısı ve işlevi proteinlere bağlıdır. Vücudun hücreleri, dokuları ve organlarının düzenlenmesi protein olmadan gerçekleşemez. Proteinler derhal acilen her biyolojik süreçte rol oynar ve işlevleri çok çeşitlidir. Vücuttaki proteinlerin temel işlevleri, dokuları inşa etmek, kuvvetlendirmek, onarmak ve yanına koymaktır. adele(kas) dokusunun kendini yenileyebilmesi ve gelişebilmesi için de vücudun proteine gereksinimi vardır. Protein vücudumuzun yapıtaşı ve birçok savunma mekanizmasında bölge alan bileşiğin ana materyali. Hasebiyle proteinden eksik beslenmek bağışıklık sistemini olumsuz tesirler. Kaliteli proteinler tüketmek istiyorsanız, yumurta, et, naturel çiçek Doğal çiçek balııııık, peynir, süt-yoğurt, kuru baklagiller üzere besinleri beslenme programınıza eklemeye ihtimam gösterin.

Yüksek proteinli bitkisel besinler

Yalnızca hayvansal besinlerden protein alabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Yanıtınız evetse, bitkisel menşelerden da protein alabileceğinizi çabucak söyleyelim.
Bitkiler, hücresel yapı bakımından hayvanlar kadar canlıdır, bu nedenle de protein içeriği vardır. Münhasıran baklagiller, protein açısından varlıklı bir bitki aslıdır.

Nohut

Nohut, protein ve lif açısından nispeten zengindir. Başkaca nohutta protein ve lifin yanı sıra demir, çinko, vitamin ve mineraller de bulunur.

Kinoa

Güzel ve kaliteli protein, tüm gerekli aminoasitleri içeren, vücutta kullanılabilirliği yüzde 100 olan proteindir. Hayvansal proteinlerin tümü bu kümeye girer ve kinoa bu kümede olan birkaç bitkisel besinden biridir. Pirinç ve buğday üzere tahıllarla kıyaslandığında daha kaliteli ve yüksek protein içerdiği haberdar olunmaktedir.

Badem

Badem, yüksek ölçüde protein içermesinin yanında, C vitamini açısından da epeyce zengindir. Bu da cildinizin ve saçlarınızın sıhhatini olumlu istikamette tesirler. Ayrıyeten badem, günlük önerilen magnezyum alımının % 61’ini sağlar; bu da şeker isteğini azaltmaya, Premenstrüal Sendrom – PMS (adet öncesi sendromu) ile ilgili krampları yatıştırmaya, kemik sıhhatini düzgünleştirmeye, adele(adele(kas)) ağrısını ve spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Chia Tohumları

Chia tohumu, yüksek ölçüde lif ve protein içerir. Karbonhidrat da içerir ancak yüksek nispette lif olduğu için kana yavaş karışır. Böylelikle doygunluk hissi oluşur ve de uzun mühlet tok kalmanızı sağlar.

Kabak Çekirdeği

Bir avuç kabak çekirdeğinde yaklaşık 5 gram protein bulunur ve bu ölçü günlük protein muhtaçlığının %10’unu oluşturmaktadır. Kabak çekirdeği öbür protein bedeli yüksek besinler üzere sizi uzun mühlet tok tutabilir. Kabak çekirdeği, lif ve mineral ve magnezyum deposudur. adele(kas)ları rahatlatan ve hava dalgalarını açmaya yardımcı olan bir mineraldir.

Patates

Bir öbür zımnî protein aslı da patatestir. Orta büyüklükteki bir patates 4 gr protein içerir ve bunun yanında günlük potasyum alımının yaklaşık % 20’sini karşılar.

Brokoli

Brokoli yalnızca korkunç bir lif menşesi değil, birebir devirde protein içeriği ile de şaşırtıcı bir sebzedir. Porsiyon başına pişirilmiş yarım bardak brokolide yaklaşık 2 gr protein bulunur.

Avokado

Münhasıran yağ ve protein açısından güçlü olan avokadoyu sporcular ve fitness ile ilgilenen şahıslar yakından bilinir. Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcıdır.

Doc. Dr. Halit Yerebakan

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin

.net/yuksek-proteinli-bitkisel-besin-kaynaklari.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Protein,Lif,Bitki,Yüksek


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüksek proteinli bitkisel besin kaynaklarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin