Diş eti kanamaları diyabet belirtisi olabilir

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Kısmı'ndan Dr. Tedrisat Üyesi Ece Çalışkan, kök kanal tedavisinde ...


İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Kısmı’ndan Dr. Tedrisat Üyesi Ece Çalışkan, kök kanal tedavisinde muvaffakiyetin akıllıca teşhise, güzel bir tedavi planlamasına ve tedavinin endodontik tedavi (kök kanal tedavisi) protokollerine uyularak dikkatlice yapılmasına bağlı olduğuna dikkat çekti. Hastanın umum sıhhati ile ilgili sorular sorularak sistemik illetleri, geçirdiği değerli rahatsızlıkları, gördüğü tedaviler ve hastanın aile geçmişinde genetik marazlar olup olmadığının öğrenileceğini söyleyen Çalışkan, “bütün bu malumatlar tedavi planlamasını tesirler. Bu sebeple diş doktorumuzu eksiksiz ve yanlışsız bilgilendirmemiz büyük değer taşımaktadır. Ağız ve diş sıhhatinde kimi sinyaller, bazen önemsenmemektedir lakin örneğin ‘ara sıra diş etim kanıyor’ diye hastalarımızın geçiştirebildiği bir sorun diyabet habercisi olabilir” diye konuştu.

Diyebette tükürük azalıyor

Diyabet hastalarında tükürük salgısı azalır ve buna bağlı oluşan ağız kuruluğu sonucunda ağzın tükürükle yıkanması ve temizlenmesi en aza iner. Bu ortam çürük oluşumuna taban hazırlar. Çürük oluşum suratı artar ve tedbir alınmazsa kanal tedavisi yapmak gerekebilir. Diyabet tükürük azlığının yanı sıra ağız sisteminde, küçük kan damarlarını da tesirler ve bu damarların tesirli olduğu nahiyelerde beslenme bozuklukları oluşur. Beslenmenin de düzgün olmadığı diş etlerinde iltihap oluşabilmekte, kan şekerinin referans aralığından yüksek olması bakterilere karşı savunmayı zorlaştırmakta ve yara güzelleşmesi gecikmektedir. Diyabet hastalarında hakikat vakitte akıllıca bir ağız bakımı sağlanmazsa, önüne geçilemeyen yıkımlara sebep olabilmektedir. Bu hikaye zincirleme devam etmekte ve ağızdaki enfeksiyonlar şeker denetimini kuvvetleştirmekte, birbirlerini kısır döngüye sokmaktadır.

Ağız sıhhatinde diyabet belirtileri

Dr. Ece Çalışkan, ağzımızdaki kimi sinyallerin diyabetin sonucu olabileceği üzere; habercisi de olabildiğini ve erken teşhis ile birçok, marazın seyrini olumlu tarafta değiştirebildiğini söyledi.

Çalışkan, diyabetin ağzımızdaki en kıymetli 6 belirtisini, “Dişeti marazları, ağızda ve lisanda yanma-ağrı, diş çürükleri, ağız içinde mantar enfeksiyonları, ağızda pamukçuk ve ağız kuruluğu” olarak sıraladı.

Yüksek kan şekeri bu bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bunun sonucunda dişetlerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı meydana gelir. Dişler fırçalandığında dişetleri kanamaya başlar. Kan şekerinin denetim altında olmadığı şeker hastaları daha sık diş ve dişeti sorunlarına maruz kalır; başkaca bir gayri kıymetli husus; diyabet hastalarında diş ve dişeti meseleleri, kan şekerinin istikrarda tutulmasını da zorlaştırır.

Bu sebeple diyabet hastalarının diş tabibine başvuracakları vakti çok düzgün bilmeleri gerekir. Fırçalama yahut yemek sırasında ortaya çıkan diş eti kanamaları; çürükler, ağrılı dişler, diş etlerinde kızarıklık, ağrı, hassasiyet, şişlik; dişetlerinde çekilmeler, diş taşları, dişlerde durum değişikliği ve sallanma, ağızda istenilmeyen koku ve tat durumunda kesinlikle diş tabibine gitmek gerekir.

Diyabet hastalarına teklifler

Tabibinin denetiminde olarak diyetini ve şeker takiplerini çok güzel yapmalıdırlar. Dişler sistemli fırçalanmalı (en az 2 dakika) ve ağız bakımları sistemli yapılmalıdır. Yumuşak bir diş fırçası kullanılmalı ve fırçalama sırasında fırçanın kıllarının yarısı dişetleri yarısı dişler üzerinde olmalıdır. Bu biçimde yapılan masaj, dişetlerinde kanlanmayı artıracaktır. Lisan de fırçalanmalı ve bu ortamdaki bakteriler de ağız ortamında uzaklaştırılmalıdır. Ağızda mevcut gözle görülen çürük tespiti yahut ağrı hissedilen durumlarda hengam kaybetmeden diş doktoruna başvurulmalıdır. Rutin diş denetimi için en az 6 ayda bir tertipli diş tabibi denetimine gidilmeli.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.ne

t/dis-eti-kanamalari-diyabet-belirtisi-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Ağız,Kan,Diyabet,iyileştirme,Şeker,Kontrol,Ağrı,Çürük,Sıra,Diş Doktoru


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş eti kanamaları diyabet belirtisi olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin