Uzun biberin (Darüfülfül) faydaları nelerdir? Uzun biber hangi hastalıklara iyi gelir?


Endonezya'nın en çok kullanılan baharatlarının ham hususu olan uzun biberin ne olduğunu biliyor musunuz? Pekala Uzun biberin (Darüfülfül ...


Endonezya’nın en çok kullanılan baharatlarının ham hususu olan uzun biberin ne olduğunu biliyor musunuz? Pekala Uzun biberin (Darüfülfül)faydaları nelerdir? Uzun biber hangi marazlara âlâ gelir? Meyve olarak da tüketilen uzun biber hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. sinndirimm meselelerinden en yaygın olan gaz sıkışmasına uygun gelen uzun biberin başka ismi darüfülfüldür. Haberin detayında uzun bibere dair bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Piper Longum olarak bilinen Endonezya uzun biberi bir asma bitkidir. fazla su verildiğinde hanelerde bile yetiştirilebilir. Meyve olarak tüketilen uzun biber birebir vakitte kurutularak baharat olarak da kullanılır. Eski Türk ürünlerinden olan Divanu Lügati’t-Türk’te geçen uzun biber, yüzyıllardır memleketimizde de kullanılır. kuvvetlü bir mikrop karşıtı olduğundan vücutta yağ birikimini ketler. Yüzyıllardır yemeklerde ve çay çeşitlerini tatlandırmada kullanılır. Biber ailesine ilişkin olan pippali de vücuttaki yağ asitlerini yakar. Böylelikle biriken toksinleri atar. Bakteriyel enfeksiyon özelliğine sahip uzun biber kısa vadede üstcilt effüs yolu illetlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Uzun bibere halk arasında Tiflis biberi de denir. Osmanlı vaktinde ise bu bibere darılfülfül denilirdi. İlaç imalatında kullanılan uzun biberde kuvvet kuvvet ve şifa için macunlar yapılırdı. Kozalağın uzun haline benzeyen uzun biberin tadı karabiber ile birebirdir. Yemeklere aroma katan uzun biber insan sıhhatine inanılmaz yararları bulunur. İçerdiği fenol bileşikler vücudun ısısını artırarak süratle yağ yakmasını sağlar. 

UZUN BİBERİ (DARÜLFÜLFÜL) YARARLARI NELERDİR?

Vücutta toksin birikimini önleyen karaciğer kimi tesirlerden ötürü yağlanmaya başlar. Bu durumda vücudun umumi sıhhatini olumsuz tesirler. Uzun biber karaciğerin gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yenileyerek yağlanmayı önler ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Uzun biberin neredeyse hiç yan tesiri bulunmaz. Çözücü hususlar içerdiğinden vücudun yağ bağlamasını pürüzler. Birikmiş yağları da çözümleyerek kısa vadede kilo vermeye yardımcı olur. 

Bağışıklık sistemi zayıf olan şahıslarda bakteri nispeti süratle artar. Bu da bir çok illete yer hazırlar. Münhasıran bakteriler burun bezlerinde ve sinüs kanalarında birikerek, sinüzit ve burun tıkanıklığı üzere marazlara neden olur. Akabinde de gerilim, şiddetli baş ağrısı, yorgunluk, öksürük ve hapşırma üzere belirtilerle hayat kalitesini epeyce olumsuz tesirler. ancak uzun biber vücutta bakteri birikimini önler. Bakterilere karşı bağışıklıkta kalkan oluşur. Uzun biber baharatını naturel çiçek Doğal çiçek balııııla karıştırıp tüketildiğinde kuru öksürük derdini gidermiş olur.

Yerkürede çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))den sonra en çok yaşanan marazlardan biri diyabettir. Kan içerisindeki şeker orantısını ayarlayamadığıdan yükselir. Bu da vücutta önemli kompliadele(adele(kas))yonlara neden olur. Uzun biber kandaki şeker orantısını düzenler. 

İçerdiği mineraller sayesinde mide asidini istikrarlar. Yemeklerden sonra yaşanan sinndirimmsızlığa uygun gelir. Bunun yaşanmaması içinde yemeklere bir tutam eklemeniz yerinde olur.

Metropol hayatın en yaygın illetlerinden biri gerilim ve depresyondur. Bu iki rahatsızlığın fazlalaşmasındaki en büyük etken ise had gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n gün uzunluğu deforme olmasıdır. Uzun biber içerdiği fenol bileşikler sayesinde sonların sakinleşmesini destilave ederek bu rahatsızlıkların şiddetini azaltır.

Diş eti illetleri içinde uzun biber baharatını tuz ve hamurla macun kıvamından biraz kalın bir hale getirin ve ağrıyan diş eti üzerine sürün bir saat bekletiniz. Acının yavaş yavaş azaldığını ve enfeksiyonların ise bir vade sonra azaldığını göreceksiniz.

Ilık su ile karıştırılıp tüketildiğinde boğazdaki enfeksiyonu atar. Ses kısıklığına yeterli gelir. Acı bir tadı olduğundan naturel çiçek Doğal çiçek balıııı ile karıştırılarak da tüketilir. Mahsusen

yakılıp solunduğunda akciğerlerde oluşan enfeksiyonları yok eder. Astım hastaları için nispeten tesirlidir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzun biberin (Darüfülfül) faydaları nelerdir? Uzun biber hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin