Şeker hastalığının çeşitleri nelerdir? Genel şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir?


Sinsi ilerleyen marazlardan biri olan diyabet yani şeker marazı günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalık birçok sebepten ...


Sinsi ilerleyen marazlardan biri olan diyabet yani şeker marazı günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalık birçok sebepten dolayı ortaya çıkar. Pekala şeker illetinin çeşitleri nelerdir? Umumî şeker illetinin belirtileri nelerdir? Şeker illeti önlenebilir mi? Şeker hastaları hangi besinleri tüketmeli? Şeker marazını önleyen doğal bir karışım var mıdır? Haberin detayında şeker illetine dair tüm bu soruların karşılıklarını bulabilirsiniz.

Pankreas isimli salgı bezinin kana kâfi ölçüde insülin hormonu üretememesi ya da üretilen hormonun yerinde raddede kullanılmaması sonucu yaşanan hastalık sürecine diyabet denir. Midenin art kısmında bulunan pankreas organı besinler aracılığıyla alınan hususları ayırarak kana insülin hormonu salgılanır. Bu süreç ölçüsüz yapıldığında karaciğerin yağlanmasına sebebiyet verir. 2012’de yapılan istatistiksel done çalışmalarında şeker yani diyabet marazının 1.5 milyon kişinin vefatının direkt sebebi olarak gözlemlenmiştir. Diyabet kandaki insülin bedellerinin yükselmesi ya da azalmasıyla ortaya çıkar. Birebir hengamda alışılagelmiş olarak idrarda görülmeyen şeker olağanın üstüne çıktığından burada bile görülür. İki çeşit diyabet vardır. Bunlardan biri Tip 1 gayrısı Tip 2’dir. 

ŞEKER ILLETININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hem çevresel hem de genetik olarak ortaya çıkan şeker hastalığı Tip 1ve Tip 2 olarak iki çeşidi vardır.  Tip 1’e genetik faktörlerin yanı sıra  kan şekerinin düzenlenmesinde hizmet alan insülin hormonunu üretimi yapan pankreas organına zarar veren virüsler ve vücut savunma sisteminin güçsüzleşmesi de illete sebep olan faktörlerdir. Yaygın olarak görülen Tip 2’ye ise ölçüsüz kilo, ilerleyen yaş, gerilim, hareketsizlik konut gebelik sırasında aniden değişen hormonsal faktörler neden olur. Kanda bulunan şekerli hücrelerin insilün hormonunu dengelemede pasifleşmesi ile ortaya çıkar. Kandaki insülin yükseldikçe kimi komplikasyonlara da neden olur. Böbrek yetmezliği, görme kaybı, kalp bunalımı, felç ve bacak ampütasyonu üzere durumlar bu komplikasyonlar arasında mahal alır.

UMUM ŞEKER(DİYABET) ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nedensiz başlayan kilo kaybı,

Sık sık idrara çıkmaya bağlı ortaya çıkan uyku bozukluğu,

Daima yemek yeme isteği olmasına karşın yorgun hissetmek,

Vücut ısısında ani düşme ve yükselmeye bağlı ağzı kuruluğu,

Aniden gelişen görme kayıpları,

El ve ayak parmak uçlarında karıncalanma,

Vücut hareketleri sırasında ağrı hissetme,

– Ağızda uyuşma motor hareketlerinde kısıtlanma, 

Kalp ritim bozukluğu, panik atak ve kalp çarpıntısı olmamasına karşın kalbin süratli atması üzere belirtiler diyabet illetinin habercisi olabilir.

ŞEKER ILLETININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Açken yapılan kan ve idrar testi ile şeker ölçümüne bakılır. Burada şeker mümkün gerekenin üstünde seyrediyorsa bilirkişi ilaç ve diyet tedavisi uygular. Karbonhidratlı besinler şeker nispetinin olumsuz etkilediğinden eksperler öncelikle bu besinlerin azaltımasını öneriyor. Birebir vakitte şeker marazı ve tedavisi sürecinde vücutta birtakım sıhhat dertlerine tabanı hazırlayabilir. Bu yüzden mütehassıs hastanın nizamlı denetimlere gelmesi gerektiğini vurguluyor. 

ŞEKER HASTALARI HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİ?

Şeker marazı farklı komplikasyonlara neden olur. Örneğin kalp ve damar tıkanıklığı bu marazlar arasında yan alır. Bunların önüne geçmek için mahsusen omega-3 yağ asitleri uygun gelir. Bu yüzden eksperler şeker hastalarına balık tüketimini tavsiye eder.

Tıkanan damarlar istenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Makûs kolesterol seviyesini düşürmede tesirli besin ise zeytinyağıdır. 

İnsülin direncini artırmada tesirli olan üzüm çekirdeği ve yeşil çay sistemli tüketilmesi tavsiye edilir. 

İnsülin salgılanması için kanın sulanması gerekir. Bunun içinde tesirli olan domates suyudur. Fakat domates suyunun taze sıkılması gerekir.

Birebir hengamda şeker hastalarının yoğurt, süt ve peynir üzere besinleri yağsız tüketilmesi tercih edilmelidir.

Başkaca lifli besinlerde vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak kandaki şeker seviyesini denetim eder. 

EVET RAMAZAN AYINI ŞEKER HASTALARI NASIL GEÇİRMELİ?

Ramazan ayında şeker hastalarının eksper hekimlere danışarak oruç tutmaları gerekiyor. Aşaması olan şeker hastaları bu bahiste dikkat etmesinde yarar var. Aksi halde uzun vadeli açlık ve susuzluğa bağlı önemli marazlar ortaya çıkabilir. Başkaca şeker marazının şiddeti artabilir. Oruç tutacak olan diyabet yani şeker hastaları da mütehassısların önerdiği besinleri tüketmesi gerekir. Ramazan ayında şeker hastaları neler yapmalı, nasıl beslenmelidir? Sizler için bu sorunun cevabını Yasemin.com editörlerinden Busenur Çalık<

/span>, Medipol Mega Üniversite Hastanesi Endrokrinoloji eksperi Doç. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı’ya sordu. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şeker hastalığının çeşitleri nelerdir? Genel şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin