Gebelik diyabeti ile depresyon arasındaki ilişki

İngiltere kökenli Diabetic Medicine mecmuasında yayınlanan yeni bir makale, gebelik diyabeti ve depresyon bağını ortaya koydu. Bu makale gebelik ...


Gebelik diyabeti ile depresyon arasındaki ilişki

İngiltere kökenli Diabetic Medicine mecmuasında yayınlanan yeni bir makale, gebelik diyabeti ve depresyon bağını ortaya koydu. Bu makale gebelik diyabeti olan hatunlarda depresyon riskinin 2 kat daha çokça olduğunu gösterdi. Endokrinoloji ve Metabolizma Marazları Kompetanı Prof. Dr. Hasan Aydın, yapılan 62 araştırmanın tahlil sonuçlarına dayanarak elde edilen çalışmanın sonucuna nazaran gebelik diyabeti tanısı alan her 4 bayandan birinde depresyon bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Hasan Aydın, tedavi edilmezse doğacak evladın ileriki hayatında depresyona meyilli ve içine kapanık olabileceği konusunda uyardı. Gebelik sırasında depresyona yakalanma riski tıp yerküresi tarafından araştırılıyor.

Her 4 hatundan biri riskli

Diyabet ve depresyon arasındaki münasebetin uzun devrandır birçok araştırmaya bahis olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hasan Aydın, “Toplumda en yaygın görülen diyabet olan tip 2 diyabetin depresyona neden olduğu biliniyordu. Bununla birlikte gebelik diyabeti alan bayanlarda da veladet sonrası daha ziyade depresyona rastlandığını çalışmalar göstermişti. Gelgelelim gebelik sırasında depresyona yakalanma riski açısından ehil malumat bulunmuyor. Yapılan bu meta tahlil çalışması gebelik diyabeti tanısı alan her 4 hatundan birinde depresyon görüldüğünü ortaya koydu. Gebelik diyabeti olan hatunlarda tanı konduğu anda depresyon riski 2.08 kat artıyor. Bu sonuç, ‘Acaba bu hatunlarda depresyon mu diyabet gelişimini tetikliyor’ sorusunu akla getirdi. Gelgelelim bu soruyla ilgili çalışmalar sürdürülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Depresyon kesinlikle tedavi edilmeli

Gebelikte depresyonun değerli bir husus olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Aydın, “Gebelikte depresyona maruz kalmış anaların evlatlarına baktığımızda bunlarda gelişim geriliği gözlemleniyor. Bebekler küçük bebekolarak yerküreye geliyor. Bununla birlikte bunların veladet sonrasında depresyona meyilli içine kapanık evlatlar oldukları görülüyor. Uzun periyot takiplerde bu evlatların suça eğilim ve bağımlılık nispetlerinin yüksek olduğu biliniyor. Hasebiyle depresyon gebeliğin kesimi olarak görülmemeli tespit edilerek tedavi edilmeli” diye konuştu.

Türkiye’de 7 gebeden birinde var

Birinci kere gebelikte ortaya çıkan şeker yüksekliği olarak tanımlanan gebelik diyabeti hakkında da haber veren Prof. Dr. Aydın şöyle devam etti: “Gebelik diyabeti, hem yerkürede hem de devletimizde yaygın olarak görülen ve sıklığı giderek artan bir sorun. Bu mevzuda gerçekleştirdiğimiz bir çalışmada Türkiye’de her 7 gebeden birinde gebelik şekeri tespit edildi. Marazın gelişimine neyin neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Ailevi ve genetik faktörler, gebelik öncesi yahut gebelikte alınan çokça kilo, hareketsiz ömür, gebelik öncesinde şeker bozuklukları, polikistik over sendromu, daha evvelki gebeliklerde 4 kg’dan ziyade bebek doğurma hikayesi üzere birtakım risk faktörlerinin hastalık gelişiminde rol oynadığı biliyor. Bu çalışma depresyonun da yeni bir risk faktörü olarak hastalık gelişiminde rolü olabileceğini göstermektedir.”

Hengamında tanı riskleri aza indirir

Gebelik diyabetinin varlığının hem ana hem fetüs hem de yeni doğan bebek için değerli bir risk faktörü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Hasan Aydın, bu durumun, validede gebelik sırasında tansiyon yüksekliği ve preeklampsi gelişimine neden olabileceği üzere, fetüste sakat veladet, erken veladet, meyyit veladet, plasental sorunlar üzere riskleri doğurabileceğine dikkat çekti. Yeni doğan bebeklerde ise teneffüs sorunları, hipoglisemi (şeker düşüklüğü), 4 kilogramın üzerinde tevellüt üzere problemlere yol açtığını, fakat gebelik devrinde şeker yükleme testi ile hengamında tanı konup, tedavi mütenasip halde yapılırsa tüm bu sıkıntıların minimuma indirilebileceğini belirtti.

Kadinvekadin

http://www.kadin

vekadin.net/gebelik-diyabeti-ile-depresyon-arasindaki-iliski.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Depresyon,Gebelik,Risk,Çalışma,Doğum,Gelişim,Tanı,Diyabet,Şeker,Bebek


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelik diyabeti ile depresyon arasındaki ilişkiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin