Arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin faydaları nelerdir? Arı zehri hangi hastalıklara iyi gelir?


Herkes arının soktuğunda önemli saplık komplikasyonlarına neden olduğunu biliyor. Velev kimi kişilerde arı sokması ölümcül bile olabiliyor ...


Herkes arının soktuğunda önemli saplık komplikasyonlarına neden olduğunu biliyor. Velev kimi kişilerde arı sokması ölümcül bile olabiliyor. Lakin yapılan birtakım araştırmalarda arı zehrinin içindeki hususların insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağladığı ortaya çıkarılmıştır. İlaç ve kozmetik endüstrisinde tasarrufu giderek artan arı zehri hakkında merak edilenleri sizler için haberin detayına ekledik. Pekala arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin yararları nelerdir? Arı zehri hangi marazlara âlâ gelir? İşte tüm bu soruların cevapları…

Arıların polen toplayarak salgıladıkları balın insan sıhhatine yararı olduğu derhal acilen herkes tarafından biliniyor. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana en büyük şifa menşesi olarak kabul edilen arı balından sonra artık de arı zehrinin yararlı olduğu ortaya çıkarıldı. Arı hakkında büsbütün tüm sırlar çözülemese de insan sıhhatine inanılmaz eği olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçektir. Arılar kendilerini korumak için ayı vakitte çok güçlü bir zehir üretiler. Bu zehri iğneleri aracılığıyla bırakırlar. Zehrin içindeki hususlar vücuda girdiğinde önemli sıhhat meselelerine neden olabilir. Lakin Mısır, Çin ve Hintliler eski çağlardan beridir arı zehrinin insan sıhhatine olumlu ekleri olduğunu vurgulayan alternatif tıbba yönelik çalışmalar sürdürüyor. Çeşitli asıllarda da arı zehrinin marazlara şifa olduğuna yönelik haberler geçiyor. Mahsusen o yıllarda arı zehri romatizma, eklem ve cilt marazları için doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Teknoloji geliştikçe arı zehri üzerine çalışmalarda giderek artıyor. Çalışmalar sonucunda da arı zehrinin içindeki unsurların insan vücudunda mutasyona uğramış velev kansere bile neden olan hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Bu zehir daha sonra birtakım ilaç imalatlarına eklendi. Zehrin yenileme tesiri sayesinde kozmetik sanayi de bu husustan faydalandı. Anlaşılan süreçten geçirilerek kullanılan zehir uzun yıllar saf halde bozulmadan kalabilir. Ama eski Mısır’da illette ağrıyan yere arı direk olarak sokularak yapılırdı. Başkaca günümüzde arı zehri tedavisi uygulanmadan evvel bireye arı zehrine karşı alerjisi olup olmadığına dair test yapılır. Arı zehri ile yapılan tedaviye “apiterapi” denir. 

ARI ZEHRİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda arı zehrinin içinde melittin isminde bir husus bulunuyor. Bu husus yapısı bozulmuş hücreleri süratle yenilediği tespit edildi. ABD’li bilim kişileri melitin hususunun içerdiği nano parçacıklarının mahsusen HIV virüsünün neden olduğu hasarı azalttığına yönelik çalışmalar yaptı. Çalışmalarda hususun ortaya çıkan tahribatın süratle uygunlaşmasını sağladığı görüldü. Ayrıyeten husus güçlü bir iltihap temizleyicidir. Günümüzde de yaşanma orantısı giderek artan romatizma yanı iltihaplı eklem illetlerinin önüne geçmede de tesirlidir. Arının yararları üzerinde hala çalışmalar devam ediyor. 

ARI ZEHRİ HANGİ MARAZLARA GÜZEL GELİR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan saman ve nezle üzere hastalıklarda

İltihaplı eklem romatizmasında

Kalp ve damar hastalıklarında

Hudut hücrelerindeki deformasyon

Cilt hastalıklarında 

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bölgesel sinirsel illetlerin tedavisinde kullanılıyor. 

Son olarak Kayseri Kent Hastanesi bünyesinde Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nda Multipl Skleroz ve iltihaplı romatizma hastaları için bal arılarından zehirleri toplanarak “Apiterapi” tedavisi uygulanıyor.

Bilirkişi hekimler eşliğinde toplanan zehirler bir yılda 1 MS ve 14 iltihaplı romatizma hastasına şifa oldu. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin faydaları nelerdir? Arı zehri hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin