Uykusuzluk kilo alımına neden olabilir

Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe'den Nöroloji Kompetanı Dr. Öğr. Üyesi Özge Yağcıoğlu Yassa, uykusuzluğun (insomnia ...


Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe’den Nöroloji Kompetanı Dr. Öğr. Üyesi Özge Yağcıoğlu Yassa, uykusuzluğun (insomnia) bayanlarda erkeklere nazaran 2 kat daha sık görüldüğünü söyledi. İnsomnia’nın uykuya dalmada güçlük, gece sık ve uzun periyodik uyanmalar yahut sabah planlanan saatten daha erken kalkma halinde olabileceğini kaydeden Dr. Yassa, “Kişi ehil ve kaliteli bir uyku uyuyamadığından sonraki gün dinlenememiş ve yorgun hisseder. Bununla birlikte; konsantrasyon güçlüğü, ilgi-istek kaybı, kuvvet azlığı, sonluluk, depresyon ve anksiyete görülebilir. Uykusuzluk ekseriyetle süreksiz bir sorun olmakla birlikte, altta yatan sorun çözülmedikçe ve vadesi uzadıkça tedavi güçleşir” diyerek ikazda bulundu.

Depresyona neden oluyor

Yaş, gerilim, depresyon, uyku apnesi, sigara içmek, kafein ve mahsusen de uyumadan acilen evvel uzun vadeli bilgisayar, telefon, tablet üzere elektronik cihazların tasarrufunun uyku kalitesini azalttığını göstermiştir.

Kazalar, sistemik marazlar, iş yahut mektep performansında düşme, cinsî işlev bozuklukları, depresyonun yanı sıra ciltte erken yaşlanma ve obeziteye neden olur. Gereğince uyumayan kimselerde gerilim hormonu olarak bilinen kortizol salınarak cilde elastikiyetini veren kollajen unsurunun yıkımına neden olur. Derin uyku evresinde salgılanan büyüme hormonu gençlerde büyüme ve gelişme üzerinde etkiliyken ilerleyen yaşlarda kas ve kemiklerin güçlenmesi ve cildin sıkılaşmasını sağlar. Yapılan çalışmalarda ehliyetsiz uyuyan insanlarda dimağda açlık hissini uyaran ‘ghrelin’ hormonunda artış olduğu gösterilmiştir. Bu insanlarda başkaca yüksek yağ ve karbonhidrat içeren besinlere istekte artış görülmüştür. Bu nedenle diyet yapan şahıslarda ek olarak uyku tertibinin sağlanması çok değerlidir.

İnsomnia tedavisi

Fiziki ortamın uykuya dalmak için müsait olması gerekir. Ortamın sessiz, karanlık ve ülkü sıcaklıkta olması sağlanmalıdır. Yatmadan evvel uyarıcı özellikte olan çay, kahve ve alkol gibisi içecekler tüketilmemeli, yemek sonrası tıka basa bir mide ile yatağa girilmemelidir. Yatağa girmeden evvel ılık duş almak, meditasyon yapmak ve kitap okumak uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Tatil günleri de dahil her gün sabah birebir saatte uyanmaya ihtimam gösterilmelidir. Yatmadan evvel vakit geçirilen telefon, tablet üzere elektronik ekranların yaydığı mavi ışık dimağ için uyarıcı tesirde bulunur, uykunun kalitesini bozar ve uykuya dalmayı güçleştirebilir. Gece uykusuzluk çeken kimseler gün içinde şekerleme yapmamalıdır. Yatağa girdikten sonraki 20-30 dakikada hala uyumadıysanız yataktan çıkılmalı ve lakin uyku geldikten sonra yatağa girilmelidir. Alınan tedbirlere ve yapılan hayat biçimi değişikliklerine karşın uykusuzluk yakınması devam eden bireylerde ilaç tedavisi başlanabilir. Bu ilaçlar çoklukla kısa vadeli yakınmaları olan kimselerde tesirli olup çok uzun vadeyle kullanılmamalıdır. Uykusuzluk yakınması olan insanlarda gece uykuyu bölen yahut uyku kalitesini düşüren nedenlerin ortaya konulması için uyku testi (polisomnografi) yapılması gerekebilir. Bu nedenle uyku meselesi olan tüm hastalar kesinlikle hastanelerin uyku merkezlerine başvurmalı ve bu bahiste uzmanlaşmış bir tabip tarafından kıymetlendirilerek ileri incelemeler yapılmalıdır.

Kadinvekadin

http://www.kadinv

ekadin.net/uykusuzluk-kilo-alimina-neden-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Uyku,Neden


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uykusuzluk kilo alımına neden olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin