Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedeni kalp hastalıkları olabilir

Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Evlat Sıhhati ve Marazları Kompetanı Dr. Mine Başıbüyük, öksürüğe neden olabilen sebepleri belirterek ...


Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Evlat Sıhhati ve Marazları Kompetanı Dr. Mine Başıbüyük, öksürüğe neden olabilen sebepleri belirterek aileleri uyardı. Başıbüyük, öksürüğün akciğerleri koruyan ve temizleyen gerekli bir refleks olduğuna dikkati çekerek “Çocuklarda psikojenik durumlar, reflü, alerjik durumlar, baharatlı ve sert modüllü yiyecekler, geniz akıntısı, alt ve üst teneffüs yolu enfeksiyonları, yabancı cisim aspirasyonları, kalp illetleri üzere birçok sebep öksürüğe yol açabilir. Aileden alınan ayrıntılı hikaye, fizik muayene ve gerekli görülen tetkikler ile öksürüğün sebebi ortaya çıkarılabilir” malumatını verdi.

Kesinlikle doktora başvurulmalı

Çocuklarda ani ortaya çıkan, morarmanın eşlik ettiği, süratli nefes alıp verme, teneffüs problemi, balgamlı, havlar şekilde, egzersizle artan, sabah daha sarih olan, uykuda kaybolmayan, ateş ve kilo kaybının eşlik ettiği öksürük durumunda kesinlikle doktora başvurulmalı.

Öksürük dört haftadan uzun sürerse kronik öksürük olarak tanımlanır. Öksürük kronikleştiğinde alerjik durumlar, reflü, kronik akciğer ve kalp marazları, nörolojik rahatsızlıklar araştırılmalı. Evlatların sigara maruziyeti de kesinlikle sorgulanmalı. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda öksürük sık görülür, astım ve kronik akciğer hastalıklarına yol açabileceği de akılda tutulmalı. Uykuda kaybolan, gürültülü ve garip öksürükler muayene ve tetkik sonuçları olağansa psikojenik olabilir. Ateş ve kilo kaybının eşlik ettiği kronik öksürüklerde tüberküloz (verem) marazı kan, PPD deri testi ve akciğer sineması ile araştırılmalı.

Öksürüğün tedavisi

Öksürüğün semptomatik tedavisinde su tüketimi artırılmalı, bir yaş üstü evlatlara bal verilebilir. Bal ve zencefil karışımı da alerjisi olmayan evlatlara verilebilir. Yeniden ıhlamur, adaçayı ve kekik üzere bitki çayları da öksürüğü rahatlatır. Balgamlı öksürükte bakteriyel enfeksiyon varlığında antibiyotik tedavisi, balgam sökücü ve hava yolları genişletici ilaçlar kullanılabilir. Astım ve bronşiolit üzere hava yollarını daraltan durumlarda hava yolu genişletici inhaler tedaviler yarar sağlar. Alerji saptanan hastalarda antihistaminik üzere alerji ilaçları kullanılabilir.

Burun tıkanıklığı varsa deniz suyu ile burun aklığı yapılmalı. Sık geniz akıntısı olan çocuklarda geniz eti büyümesi olabileceği unutulmamalı ve kulak burun boğaz bilirkişisinin denetimi de istenmeli. Reflüsü olan çocuklarda gece beslenmesi elverişli olmaz, anti reflü ve antiasit ilaçlar kullanılabilir. Reflüyü artıran kızartma, çok yağlı yiyecekler, çikolata ve çay evlatlara verilmemeli, beslendikten çabucak sonra yatırılmamalı.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/cocuklarda-gec

meyen-oksurugun-nedeni-kalp-hastaliklari-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Evlat,Öksürük,Yol,Reflü,Alerji,Bal,Kronik


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedeni kalp hastalıkları olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin