Ekran karşısında içecek tüketimine dikkat

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Kısmı Tedrisat Üyesi ve Avrupa Endokrinoloji Derneği Başkanı Prof. Dr ...


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Kısmı Tedrisat Üyesi ve Avrupa Endokrinoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, şekerli ve gazlı içeceklerle güç içeceklerinin kolay tüketilen kalori içerdiğini ve ziyade tüketimde sıhhati olumsuz etkilediğini anlattı.

Obezite riskini artırıyor

Hem çocuklarda hem de erişkinlerde şeker yahut yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin, diyabet ve obezite riskini artırdığının, çeşitli ilmî araştırmalarla kanıtlandığına işaret eden Yıldız, kuvvet içeceği ve öteki içeceklerle çokça ölçüde alınan kafeinin uyku sorunları, baş ağrısı, kan basıncı yüksekliği üzere meselelere da neden olabildiğini söyledi.

Ekran başında tüketim daha ziyade

Bu tıp içeceklerin ekran başındayken başka vakit dilimlerine kıyasla farkında olmadan daha çokça tüketildiğine dikkati çeken Yıldız, “Dünya Sıhhat Örgütü taze meyve ve sütte bulunan şeker hariç, bağımsız şeker tüketimini günlük kalorinin yüzde 10’undan az maksimum 50 gram olarak sınırlıyor ve günlük kalorinin yüzde 5’inden az olmasını öneriyor. Birebir halde mektep çağındaki çocuklarda kafein tüketiminin de günlük 100 miligram altında olması gerektiğini belirtiyor.” dedi.

Elektronik cihaz tasarrufu ile alakalı

Prof. Dr. Yıldız, ekran başında tüketilen şekerli ve kafein ölçüsüne ait ABD’de yeni bir araştırma sonucunun açıklandığını; araştırmanın 8. ve 10. sınıfa giden 32 bin talebeyi kapsadığını söyledi. Araştırma kapsamında 14-17 arasındaki talebelerin 3 yıl vadesince takip edildiğini aktaran Yıldız, “Takip edilen talebelerin yüzde 27’sinin günlük kalori alımlarının yüzde 10’undan fazlasını, şekerli içeceklerle kuvvet içeceklerinden temin ettikleri belirlendi. Araştırmaya dahil edilen talebelerin yüzde 21’inin, sırf bu içeceklerle günlük önerilen kafein ölçüsünün daha fazlasını tükettiği tespit edildi. Mektepte kullanılan bilgisayarlar dışında tüm elektronik cihazlar, yüksek şeker ve kafein tüketimi ile alakalı bulundu. Araştırmada, cep telefonu, içtimaî medya tasarrufu ve medya oyunları, şeker ve kafein tüketimi ile alakalı bulundu. Şeker ve kafeinli içeceklerin tüketiminde en büyük etkiyi televizyonun yaptığı vurgulandı. Şekerli kafeinli içecek tüketiminin en çokça televizyon önünde geçirilen müddet içinde gerçekleştiği gösterildi. Günlük her bir saat ek televizyon izleme vadesinin, Yerküre Sıhhat Örgütü’nün önerdiği günlük şeker tüketim ölçüsünü yüzde 32, günlük önerilen kafein tüketim ölçüsünü yüzde 28 artırdığı tespit edildi.” dedi.

Görüntü oyunlarının tesiri daha düşük

Araştırma kapsamında medya oyunlarının da incelendiğini aktaran Yıldız, medya oyunlarının şekerli ve kafeinli içecek tüketiminde tesirinin daha düşük olduğunu söyledi. Evlatların medya oyunu oynarken iki ellerini kullanmaları, buna karşılık televizyon izlerken eller muaf olduğundan şekerli ve kafeinli içecek tüketiminin daha çokça olduğu öngörülüyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinveka

din.net/ekran-karsisinda-icecek-tuketimine-dikkat.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Tüketim,Günlük,İçecek,Araştırma,Şeker,Şekerli,Yıldız,Video,Kafein


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekran karşısında içecek tüketimine dikkatBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin