Kıl dönmesine “Kristalize fenol” yöntemi ile ameliyatsız çözüm!

Pilonidal Sinüs rahatsızlığı çoğunlukla 15-35 yaş arası genç erkekleri etkiliyor. Ağrı, şişlik, kanlı akıntı, kaşıntı üzere şikayetlerle baş ...


Pilonidal Sinüs rahatsızlığı çoğunlukla 15-35 yaş arası genç erkekleri etkiliyor. Ağrı, şişlik, kanlı akıntı, kaşıntı üzere şikayetlerle baş gösteren ve ömür kalitesini olumsuz etkileyen kıl dönmesi nasıl bir rahatsızlık, belirti ve tedavi formülleri neler?

Bahis ile ilgili malumat veren Medigold Sultan Hastanesinden Umumî Cerrahi Eksperi Op. Dr. Fatih Kar,” Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinüs illetinin 15-35 yaş arası erkekleri etkileyen epey yaygın bir rahatsızlıktır. Umumî olarak erkeklerde yüzde 1, hatunlarda yüzde 0.1 nispetinde görülüyor. Türk topluluğunda bu nispet erkeklerde yaklaşık yüzde 10’lara çıkabiliyor, bu da Garp topluluklarına nazaran 10 kat daha çokça görüldüğünü gösteriyor bize. Bilhassa hareketsiz kalan, masa başı çalışan, bilgisayar bağımlısı, uzun saatler araç kullanan, dar kıyafet tercih eden, şiddetli kıllı vücuda sahip erkeklerde görülme orantıları daha çokça.” dedi.

 “Psikolojisi bozularak aylarca meskenden çıkmayan hastalar var.”

Pilonidal Sinüs rahatsızlığının hem kişinin psikolojisini hem de çevre yaşantısını olumsuz etkilediğine değinen Kar,” Hasta tabibe umumide kuyruk sokumu yerinde ağrı, şişlik, kanlı akıntı, kaşıntı, popo üzerine oturamama üzere şikayetlerle başvuruyor. Marazın temeldeki nedeni ise kuyruk sokumundaki çökük olan kısımda kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle, oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida ya da matkap üzere dönerek, cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, delikler açması ve bu deliklere giren bakterinin de eği ile etrafının iltihaplanmasıdır. Buna bir de haddinden fazla kıllanma ve ferdî aklık eksikliği de ek olduğu takdirde kıl dönmesi sorunu kronikleşiyor. Tüm bunlar kokuya ve çamaşırların kirlenmesine de neden olarak bireyin ömür kalitesini önemli manada olumsuz etkiliyor. O denli ki bu hastalık nedeniyle çok defa ameliyat olmak zorunda kalan ve psikolojisi bozularak aylarca haneden çıkmayan hastalar var.” biçiminde konuştu.

Son yıllarda uygulanan “kristalize fenol” metodunun sonuçları çok başarılı

Kıl dönmesine karşı alınacak tedbirlere ve tedavi usullerine değinen Op. Dr. Fatih Kar, ”Kıl dönmesinden korunmak için ferdî hijyene dikkat edilmesi, kuyruk sokumu kesimindeki tüylerin paklığı, gerekirse bu nahiyeye lazer epilasyon yapılarak potansiyel risklerin azaltılması çok değerlidir. Müdahale yapılarak bu marazın tedavisi yapılmış hastalarımızda da süreç sonrası lazer epilasyonu ısrarla öneriyoruz. Öte yandan marazın tedavilerinden bahsetmek gerekirse ameliyat bu seçenekler arasında birinci sırada nokta alıyordu. Fakat son yıllarda geliştirilen pek çok metotla ameliyatsız yollar de başarılı sonuçlar vermeye başladı. Pilonidal Sinüs de birçok farklı rahatsızlıkta olduğu üzere tedavi planlaması illetin seyrine nazaran ve kimseye kişisel yapılmaktadır. Yaklaşık 5-6 yıldır Pilonidal Sinüs illeti olan kişi için ameliyatı öncelikli tercih olarak düşünmüyoruz. Şayet çok yeni bir hastalık gelişimi kelam konusu ise yalnızca bilinçlendirerek lazer epilasyon ve hijyenin arttırılması kâfi olabiliyor. Biraz daha derin sinüslerin varlığında kılların temizlenmesi, sinüslerin lokal anesteziyle çıkarılması (mikro sinüsektomi) ya da kristalize fenol pratiği düşünebiliyoruz. Bunlar ayakta, kısa, ağrısız olarak gerçekleştirilen tedaviler olarak kabul ediliyor. Bunların arasında ‘Kristalize Fenol’ en çok tercih ettiğimiz metotlar arasında konum alıyor. Her 100 hastadan 85’inde bu teknikle muvaffakiyet elde edebiliyoruz. Ameliyathane ortamı gerektirmeyen, poliklinik ortamında, münasip bir biçimde yapıldığında muvaffakiyet talihi çok yüksek olan bir tekniktir. Kuyruk sokumu ortamına steril ortam sağlanarak lokal anestezi ile nahiyeyi uyuşturuyoruz, akabinde da sinüslerin tamamını kıllardan ve yerde oluşan iltihaplı dokudan temizliyoruz. Bu paklık süreci sonrası deliklerden hastalıklı kesimin içine, iri tuz kristallerine ya da naftaline benzeyen görünümde olan kristalize fenolü koyuyoruz. ‘Kristalize Fenol’, yarayı temizleme tesiri ile sinüslerin içlerini tam mealiyle tıkanan lavaboları açmakta kullandığımız lavabo açıcılar üzere temizliyor ve bir iyileşme-kapanma sürecini başlatıyor. Süreç ağrısız olarak gerçekleştiriliyor, ortalama 10-15 dakika sürüyor ve hastanede yatış gerektirmiyor. Hastalar süreçten sonra alışılagelmiş günlük aktivitelerine devam edebiliyorlar sonraki gün de banyolarını yapabiliyorlar.” formunda haber verdi.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/kil-donmesine-kristalize-fenol-

yontemi-ile-ameliyatsiz-cozum-5dd6501276108764a31d2ca2

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hasta, ,Baş,Tedavi,Ter,Ameliyat,Yaş,Sinüs


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıl dönmesine “Kristalize fenol” yöntemi ile ameliyatsız çözüm!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin