Çocuklarda en sık görülen ortopedik sorunlar nelerdir parmak ucunda yürüyorsa…

Çocuklarda en sık görülen ortopedik problemler nelerdir ?Bu mevzuda anne-banaturel çiçek Doğal çiçek balııııar nelere dikkat etmeli ? Ortopedi ...


Çocuklarda en sık görülen ortopedik problemler nelerdir ?Bu mevzuda anne-banaturel çiçek Doğal çiçek balııııar nelere dikkat etmeli ? Ortopedi ve Travmatoloji  Uzmanı Op.Dr.İbrahim Rızvanoğlu konu hakkında kıymetli malumatlar verdi.

Düztabanlık

Çocuklarda görülen düztabanlık ikiye ayrılır. ilksi, çocuklarda epeyce görülen pak düztabanlıktır. Yapılan çalışmalara nazaran evlatların %60-%80’ninde fizyolojik (hastalık olmayan) düztabanlık vardır. Bu durum bebek tipi yağ dokusunun ciltaltında yerleşmesinden ötürü meydana gelir. Evlat büyüdükçe ve yürüdükçe bu yağ dokusu azalırken adele(adele(kas))lar kuvvetlenerek ayağın uzunlamasına kavsini artırır. Sonuç olarak evladın ayakları alışılagelmiş haline döner. Fizyolojik düztabanlığın düzelmesi için hiçbir tedaviye muhtaçlık yoktur. 5-6 yaşlarına kadar beklenebilir.  İkincisi ise patolojik (hastalık olan ) düztabanlıktır. Patolojik düztabanlığın en sık sebepleri; kimi ayak kemiklerinin doğuştan birleşik olması, ayak kemiklerinin doğuştan çıkık olması, kemikler arasındaki bağların gevşek olmasıdır. Patolojik düztabanlıkta tedavi en geç 2 yaşında başlanmalıdır.  Bu durumda sorunu çözmek için; evladın ayağına nazaran yapılmış ortopedik botlar,  özel egzersizler ve kimi cerrahi tedaviler yapılabilir. Düztabanlık bir sakatlık sebepi olmasa da ilerleyen yaşlarda evlatların hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Bu nedenle kesinlikle fizyolojik-patolojik düztabanlık ayrımı yapılmalıdır.

İçe Basma

Polikliniğe en sık başvurulan sebepler arasında konum alır. Ayak uçları (veya parmak uçlarının) iç tarafa sahih dönük olduğu basma halidir. Kız evlatlarında biraz daha sık görülür. Karşıt bağdaş kurarak oturan ( W biçiminde oturma) çocuklarda içe basarak yürüme beklenir. Çocuklarda bu oturuş hali sahih değildir ve içe basmayı arttırır. Hafif –orta seviyede olanlar bizatihi yahut fizik tedaviyle düzelir. Ama, ileri seviyede olanlara cerrahi tedavi önerilir.

Kalça Çıkığı

Kalça çıkığı devletimizde ve yerküre memleketlerinin bir birçoklarında tarama kapsamındadır. Yani doğumdan sonraki 30-40. günler arasında bebeğin hiçbir şikayeti olmasa bile, tüm bebekler kalça çıkığı açısından ultrason yardımıyla denetim edilir. Kalça çıkığı tespit edilmeyen çocuklarda ilerleyen devirlerde tekrar bir denetim yahut test uygulanmaz. Kalça çıkığı tespit edilen çocuklarda derhal tedavi başlanmalıdır. iyileştirme; erken devirde bandaj, cihaz yahut alçıyla yapılırken ilerleyen ve gecikmiş hastalarda ameliyatla tahlil sağlanabilmektedir. Halk arasında velev birtakım tabipler arasında yanlış bilinen bir kolay olan çift ara bezi sarmanın  tedaviye hiçbir eği olmamaktadır. Başkaca daha eski devirlerde hayli tanınan olan, şimdilerdeyse giderek azalan kundak pratiği kalça çıkığı açısından çok zararlıdır ve asla yapılmamalıdır.

Çarpık Ayak

Manzara itibariyle aileyi en rahatsız eden ve ana karnından çıkar çıkmaz belirli olan çarpık ayakta, evladın ayaklarında içe ve öne dönüklük, ayağın kavsinde artış (pençeleşme) görülür. Erkeklerde daha sık görülür. Bu çocuklarda tedavi başlanmazsa sakatlık kaçınılmazdır. iyileştirme birinci aşamada poliklinik koşullarında yapılan düzeltici-seri alçılama yapmaktır. Umumide birer haftayla yapılan yekun 6 seans alçı deformiteyi düzeltmeye yetmektedir. Alçı tedavisinin  yetersiz olduğu durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Parmak Ucunda Yürüme

 Parmak ucunda yürüme görülen evlatların çoğunda  hafif seviyede olup yürümeye başlangıçta görülür ve bizatihi bir vade sonra düzelir. İleri seviyede olan ve/veya resen geçmeyen parmak ucu yürüyüşlerde kesinlikle teşhis ve tedavi gerekir. Bazen sebep,  doğuştan/yapısal olarak adele(adele(kas)) (aşilcilt don) kısalığı üzere temiz bir sebep olabilirken, bazen doğuştan dimağ zarar(zarar(hasar))ı (serebral palsy- cp sekeli ) üzere altta yatan daha ağır bir illetin belirtisi olabilir. İleri seviyede olan parmak ucunda yürüme kesinlikle teşhis ve tedavi edilmelidir.

 Parantez Bacak

 Çarpık bacak yahut parantez bacak olarak nitelendirilen rahatsızlıkta evladın dizlerinin birbirinden uzaklaştığı izlenir. Birçok hengam d vitamini yahut kalsiyum eksikliğine bağlı olarak gelişir. Çabucak derhal her vakit iyi dozlarda d vitamini damlası verilerek düzeltilebilir. 

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/cocuk/cocuklarda-en-sik-gorulen-ortopedik-sorunlar-neler

dir-parmak-ucunda-yuruyorsa-5dd7c5f9687610056b69f946

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

 ,iyileştirme,Ayak,Yürüme,çocuk,Sık


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda en sık görülen ortopedik sorunlar nelerdir parmak ucunda yürüyorsa…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin