Disleksili çocuğu olan ailelere 6 öneri

Disleksi (özel öğrenme güçlüğü), alışılagelmiş yahut olağan üstü zekada olan evladın, okuma, yazma ve matematik sahasında, akranlarına orantıyla ...


Disleksi (özel öğrenme güçlüğü), alışılagelmiş yahut olağan üstü zekada olan evladın, okuma, yazma ve matematik sahasında, akranlarına orantıyla beklenenden düşük performansta olmasıdır. Evladın öğrenme sorunları, akademik muvaffakiyetini, okuma, yazma ve matematik becerisi gerektiren günlük etkinliklerini olumsuz istikamette etkilemektedir.

1. Disleksinin ne olduğunu öğrenin

Hususî öğrenme güçlüğü, tembellik ya da zeka geriliği değildir, bunu unutmayın. Bu evlatların zekaları olağan ya da olağanın üzerindedir. Bu nedenle, kimi derslerde başarılı olurken, kimi derslerde de sınıfın altında performans sergileyebilirler. Bunun bilincinde olun.

2. kuvvetlü istikametlerini pekiştirmesine yardım edin

Öğrenme güçlüğü olan evlatların bir kısmı, matematikte, bir kısmı da okuma yazmada zorlanabilirler. Örneğin, şimdi harfleri bile öğrenememişken, matematikte epey âlâ performans sergileyebilirler. Ya da, okuma yazma öğrendiği halde, hala sayıları ayırmakte güçlük çekebilirler. Onların güçlü taraflarını pekiştirip, güçlük yaşadığı bölgelerde hocası ile işbirliği yaparak tahliller üretin.

3. Muallimini bilgilendirin

Evladınızın hocası ile kesinlikle işbirliği içinde olun. Ortak yürüteceğiniz çalışmayla evladınızın başını karıştırmadan hakikat bir eğitim almasını sağlarsınız.

4. Evladınızı motive edin

Öğrenme güçlüğü olan evlatların birçoğu durumlarının farkında olup, bunun neden kaynaklandığını bilememektedirler. Bu yüzden kendilerini istenilmeyen hissetmekte ve özgüvenleri düşmektedir. Evladınızın özgüven ve motivasyon sahibi olmasını sağlayın. Çocuğunuzda, kesinlikle takdir edebileceğiniz bir özellik vardır. Bunu bulmaya çalışın ve bunu evladınızı motive etmede kullanın, yani onlara başarma hissini tattırın.

5. Öğrenmesi için devir verin

Kendi başına becerebilecekleri şeyleri, onun tarafına yapmayın. Evladınızın gayrı evlatlarla birebir potansiyele sahip, lakin daha çokça vakte ve anlayışa gereksinimi olduğu gerçeğini unutmayın.

6. Eğitim için destek alın

Sıkıntılarla tek başına baş etmeye çalışmak sizleri yoracaktır. Bu nedenle, şahsi eğitim desteği aldırmanız gerekebilir. Böylece evladınıza daha profesyonel bir yaklaşım sağlamış olur, bu süreci hızlandırırsınız.

Kadinvekadin

http://www.kadinveka

din.net/disleksili-cocugu-olan-ailelere-6-oneri.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

kuvvetlü,Baş,Öğrenme,Bunu


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Disleksili çocuğu olan ailelere 6 öneriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin