İdrarda kanama neden olur? Hangi idrar rengi hangi hastalığın habercisidir?


İdrar testi birçok illette yapılır. Bunun sebebi ise marazların nedenleri idrarda aşikâr olur. Bu yüzden bilirkişilerin en sık başvurduğu ...


İdrar testi birçok illette yapılır. Bunun sebebi ise marazların nedenleri idrarda aşikâr olur. Bu yüzden bilirkişilerin en sık başvurduğu usuldür. İdrarın rengindeki değişimi ise gözle görülebilir bir durumdur. Evet idrarda kanama neden olur? Hangi idrar rengi hangi marazın habercisidir? Sizler için derhal acilen herkesin yaşadığı bu sıhhat dertleri hakkında araştırma yaptık. Haberin detayında idrara dair her şeyi bulabilirsiniz.

İdrar rengi, mahsusen böbrek marazı üzere kıymetli sıhhat sıkıntıları hakkında ip ucu verir. Vücudun sağlıklı bir halde çalıştığını anlamak için idrarın hem kokusuna hem de rengine bakılabilir. Ayrıyeten idrar rengindeki değişiklikler; virüsler, tüketilen besinler ve ilaçlar sebebiyle de olabilir. sıhhatli idrar rengi sarı renkte olandır. Açık renkli idrar, çok su tüketildiğine işaret ederken koyu renkli idrar ise az likit tüketildiğini gösterir. İdrarda kan iki halde tespit edilir. Biri idrar testi sırasında rastlanan kan hücreleriyle başadele(adele(kas))ı ise gözle görülebilecek büyüklükte kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n olması üzere durumlarda idrardaki kan tespit edilir.

İDRARDA kan akmasıYA sebep OLAN SIHHAT SIKINTILARI NELERDİR?

Besin atıkları sebebiyle idrar yollarında taş ya da kum oluşumu

sıhhatli beslenme sonucu idrar yollarındaki virüs nispetin fazlalaşması

Böbreklerin likit nispetinin düşmesi 

genetik illetlerin neden olduğu deformasyonlar

Istikrarsız ve ağır egzersiz sonrası mesanenin zorlanması

Birtakım ilaçların yan tesirleri

HANGİ İDRAR RENGİ HANGİ ILLETLERIN HABERCİSİDİR?

Su üzere olan idrar rengi polidipsi rahatsızlığının göstergesidir. Bu hastalar susuz kalma korkusu ile günde 20 litreden ziyade su tüketir. Birebir devirde ADH hormonu olmayan şekersiz şeker marazı denilen şahıslarında idrar rengi su üzeredir.

Günlük tüketilen birtakım besinler de idrar rengini tesirler. Örneğin böğürtlen ve al pancar idrar renginin pembe ya da açık al olmasına neden olur. 

 İdrardan daima kan gelmesi, prostat ve mesane üzere tümörlerin habercisi olabilir. Bu hastalıklarda tuvalete çıkıldığında böbreklerde bulunan taş ve kum rahatsızlıklarındaki üzere ağrı ve yanma belirtisi yoktur.

Şiddetli koyu sarı renkteki idrar ise böbreklerde taş ve kum olabileceğinin göstergesidir. Birebir vakitte tuvalete çıkıldığında şiddetli ağrı ve sancılara neden olur.

Hudut sitemini zarar(zarar(hasar))a uğratan ve ciltyüzeyinde de kendini gösteren genetik hastalık olan ‘Porfiri’nin en bilindik belirtisi koyu mor idrar rengidir.

Yeşil renk idrar psodomonans bakterisinin neden olduğu enfeksiyon illetinin belirtisidir.

Böbrek iltihaplanmalarının en yaygın belirtisi bulanık al renkteki idrardır.

İdrar renginin koyu bordo olması, böbrekleri kurutan nefrit yahut vaskülit ismi verilen ilerlemiş iltihap marazlarının belirtisi olabilir.

İdrarın köpüklenmesi, ilerlemiş ama belirtisi az olan önemli böbrek illetlerinden biri olabileceğini gösterir. Birebir vakitte şeker ve yüksek tansiyon illetlerinin belirtileri arasında da idrar köpüklenmesi vardır.

İDRARDAKİ KANIN HABERCİSİ OLABİLECEK EN TEHLİKELİ ILLETLER

SİSTİT

Daima idrara çıkma, idrar yolunda sancı ve ağrılar üzere belirtilerle kendini gösterir. Ekseriyetle hatunlarda görülür. İdrar kesesindeki bakterinin fazlalaşması ile hastalık ortaya çıkar. İdrar yaparken titreme ve yanma üzere durumlara yol açar. Antibiyotik tedavi ile azaltılır. Nüksetme nispeti yüksek bir hastalıktır. 

TAŞ ILLETI

Yiyecek ve içeceklerden meydana gelen taşlar ya böbreklerde ya da idrar kanallarında oluşur. Bu taşlar bulantı ve kusma üzere belirtilerin yanı sıra şiddetli karın ağrısı ile de kendini gösterir. Taşın boyutuna nazaran tedavi sistemi belirlenir.

MESANE amansız hastalık(kanseer)İ

İdrardaki pıhtılı kan ka

nser marazının habercisidir. Katiyen ihmal edilmemesi gerekir. Toplulukta en yaygın kanser çeşitlerinden biridir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İdrarda kanama neden olur? Hangi idrar rengi hangi hastalığın habercisidir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin