Bebeğinizi doğar doğmaz emzirin

Aile Doktorları Dernekleri Federasyonu Yöneticisi Dr. Hasret Sezen, "Anne sütü bebek için eşsiz ve çok kıymetli bir besindir” diyor. Bebeğin ...


Aile Doktorları Dernekleri Federasyonu Yöneticisi Dr. Hasret Sezen, “Anne sütü bebek için eşsiz ve çok kıymetli bir besindir” diyor. Bebeğin hayata tutunması için en değerli besin olmanın yanı sıra bir aşı üzere hami faktörler içeren ana sütünün eş bedeli yoktur.

Veladet sonrasında denetimlere devam

Dr. Sezen, hassas bir periyot olan lohusalık devrinde validelerin gerçek beslenmesi ve gerilimden uzak durmasının birebir devirde âlâ bir uykunun ana sütünü arttırmakla birlikte ana ve bebek üzerinde de büyük bir rahatlatıcı tesiri olduğunun altını çiziyor. hamilelik periyodunda olduğu üzere tevellüt sonrası takipleri de Aile Hekimliğinde bilhassa üzerinde durulan devirlerden. Doğumdan sonraki birinci 40-42 gün lohusalık periyodu olarak isimlendiriliyor. Hem validenin hem de bebeğin en hassas olduğu bu devir kişisel bir bakım gerektiriyor. Veladet sonrası birinci 6 ay bilhassa ana sütü ile beslenme açısından bebek için değerli bir süreç. Bu periyot içerisinde ananın toparlanmasının yanı sıra bebeğin de kilo alıp almadığı takip ediliyor. Bebeğin de sağlıklı vücut ve zeka gelişimi için yalnızca ana sütü ile beslenmesi altı çizilerek öneriliyor.

Bebek doğar doğmaz emzirilmeli

Dr. Tahassür Sezen, lohusalık periyodunda ananın hassasiyetle üzerinde durması gereken noktaları gündeme getiriyor. “Doğumda olduğu üzere veladet sonrasında da ana birtakım marazlar açısından ihtimamla takip edilmelidir. Demir eksikliği açısından kıymetlendirme ve gerekirse ilaç takviyesi ve verilen ilacın tertipli tasarrufu çok kıymetlidir. Emzirme çok kıymetlidir, bebek doğar doğmaz emzirilmelidir. Sütün tam olarak boşaltılamamasına bağlı meseleler ya da emzirme cürümlerine bağlı, göğüs ucunda yaralar ortaya çıkabilir. Bu çeşit meseleler ve emzirme ile ilgili merak edilenler hakkında en akıllıca bilgiyi Aile Doktorlarınız ya da Aile Sıhhati Elemanlarınızdan alabilirsiniz.” dedi.

Her fırsatta dinlenin

Dr. Sezen emzirirken dikkat edilmesi gereken kıymetli noktalardan birinin de bir göğüs külliyen boşaldıktan sonra vesair göğse geçilmesi olduğuna dikkat çekerek “Kimi devir rastlanan süt ateşi yahut tıp lisanında mastit olarak da bilinen rahatsızlığı yaşamamak için süt kanallarının daima boşaltılması büyük kıymet taşıyor. Bununla birlikte ananın kuvvetinin bebek için de kâfi olması gerektiği gerçeği sebebiyle önemli bir istirahat muhtaçlığı ortaya çıkıyor. Ölçüsüz yorgunluk ve tükenmeye bağlı ya da yaşanan hormonal değişime koşut olarak veladet sonrası depresyon yaşanabiliyor. Bu nedenle valideler her fırsatta istirahat etmelidir.” tabirlerini kullandı.

Validenin sıhhati bebeğe de yansıyor

Sezen, “Genellikle hatunun aile içerisinde rolü gereği yükü de ağır oluyor. Lakin yeni analar şunu unutmamalı. Kendileri ruhen ve moral olarak ne kadar enerjik ve yeterliyse bebek de tıpkı nispette huzurlu ve uykusu yanında bir bebek oluyor. Bu nedenle rutin yapılması gereken hane işleri ve bebeğin bakımı arasındaki koşuşturmacada kendilerini ihmal etmemeleri çok değerli. Bebeği her uyuduğunda ana de uyuyarak gereksinimi olan enerjiyi depolamalıdır” diyor. sıhhatli beslenmeye de dikkat çeken Sezen, sağlıklı eserlerin tercih edilmesi ve yüksek kalorili besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. fazla protein alarak sağlıklı atıştırmalıklara yönelmesi gerektiğini, ziyade kilolardan kurtulmak için çabuk etmeden ama istikrarlı öğünlerle beslenilmesinin ananın kuvveti ve sütü için değer taşıdığına değiniyor.

Kadinvekadin

http://www.k

adinvekadin.net/bebeginizi-dogar-dogmaz-emzirin.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ana,Dönem,Bebek,Önemli,Aile,Doğum Sonrası


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeğinizi doğar doğmaz emzirinBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin