Sivrisinek ısırığını hafife almayın

Kuşlardan beslenerek taşıyıcı hale gelen sivrisinekler, menenjit üzere ölümcül marazlara neden olabiliyor. Marazı önleyen bir aşı ya da ilaç ...


Kuşlardan beslenerek taşıyıcı hale gelen sivrisinekler, menenjit üzere ölümcül marazlara neden olabiliyor. Marazı önleyen bir aşı ya da ilaç bulunmadığını söyleyen Bayındır İçerenköy Hastanesi Enfeksiyon Marazları ve Klinik Mikrobiyoloji Eksperi Dr. Fatma Parıltı Özdoğan, “Hastalığa yakalanmamak için limon okaliptus ağacı yağı ile sivrisinekleri uzaklaştırın. Sık seyahat ediyorsanız, bulunduğunuz nahiyede daha dikkatli olun. Illete bağlı belirtiler oluştuğunda ise kesinlikle bir doktora başvurun” diye tekliflerde bulunarak, Garp Nil virüsü ile ilgili haberler verdi.

Önemli sonuçlar doğurabiliyor

Havaların mevsim sıradanları üzerinde seyrettiği sonbahar periyodunda görülen sivrisinekler, taşıdıkları Garp Nil Virüsü sebebiyle topluluk sıhhatini olumsuz etkiliyor. Virüs taşıyan kuşların kanından beslenerek taşıyıcı hale gelen sivrisinekler, virüsleri ısırdıkları kişilere ve öbür hayvanlara bulaştırıyor. Sineklerin ısırması sonucunda ise kişilerde arbovirüs öbeğinde mahal alan virüslerin neden olduğu Garp Nil ateşi illeti görülüyor. Hastalık, çok düşük nispetlerde görülmekle birlikte kimi vakit gebelik, veladet yahut emzirme esnasında valideden bebeğe, kan verme, organ nakli ve laboratuvarda maruziyet yollarıyla da bulaşabiliyor.

Dış ortamda çalışanlar risk altında

Mütehassıslara nazaran; Kuzey Amerika’da birinci sefer 1999 yılında tespit edilen ve o tarihten beri ABD ve Kanada’da yaygınlaşan virüse, ABD’de 48 eyalette rastlandı. Avrupa, Ortadoğu, Avustralya, Asya’nın kimi ortamları ve Afrika’da da görülen virüs çok geniş bir coğrafi dağılım gösterdi. Garp Nil Virüsü taşıyan sivrisineklerin bulunduğu meydanlarda yaşayanlar ve bu yerlere seyahat edenler risk altında olduğunu belirten Bilirkişi Dr. Fatma Parıltı Özdoğan; “Özellikle dış ortamda çalışan yahut açık hava aktivitelerine katılan kişiler, sivrisinek saldırısına daha ziyade maruz kalacakları için illete yakalanma riskleri artar” dedi.

Ateş-kusma ve ishal belirtilerine dikkat

Illetin belirtilerinin kimseden İnsane farklılık gösterebileceğini söyleyen Özdoğan “Sinek ısırdıktan sonra virüsün kuluçka vadesi 2-14 gün olarak belirtilse de, sıklıkla 2-6 gündür. Bu mühlet birtakım tıbbi nedenlerle bağışıklık sistemleri etkilenmiş şahıslarda daha uzun olabilir. Virüsle enfekte olmuş kişilerin birçoklarında (%70-80) hiçbir belirti görülmez. Kimi şahıslarda ateşli bir hastalık tablosu gelişir. Virüsü almış yaklaşık her 5 kimseden 1’inde ateşle bir arada ishal, kusma, eklem ağrıları, baş ağrısı, vücut ağrıları yahut döküntü üzere başka belirtiler gelişebilir. Birden fazla kişi bu tip Garp Nil Ateşi illetinden büsbütün kurtulur lakin yorgunluk ve halsizlik haftalar yahut aylarca devam edebilir” diye konuştu.

Ölümcül sonuçlar doğurabilir

Eksperler, hafif belirtilerin yanı sıra birtakım İnsanlerde de şiddetli belirtiler de görülebileceğini belirtiyor. Virüs bulaşmış şahısların %1’inden azında ‘ensefalit’ (beyin iltihabı) yahut menenjit (beyin ve omurilik zarı iltihabı) üzere önemli nörolojik illetler gelişebileceğini vurgulayan mütehassıslara nazaran, nörolojik hastalık belirtileri kendini şöyle gösteriyor: Baş ağrısı, yüksek ateş, ense sertliği, oryantasyon bozukluğu, koma, titremeler, nöbetler yahut felç. Yeniden son yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu ağır marazdan kurtulmak, birkaç hafta yahut aylar sürebilirken, birtakım nörolojik zarar(zarar(hasar))lar kalıcı olabiliyor. Garp Nil virüsüne bağlı olarak nörolojik tablo meydana gelen hastaların yaklaşık %10’u hayatını kaybederken, kanser, diyabet, hipertansiyon ve böbrek illetleri üzere kimi sıhhat problemleri bulunan İnsanler, önemli hastalık tablosu açısından daha büyük risk altında.

Marazdan korunmak için sineklerden uzak durun

Hastalara virüs tanısı konulabilmesi için klinik belirti ve bulgulardan yola çıkarak kan ve omurilik likidi testleri üzere kişisel laboratuvar testleri yapılır. Bu testler, tipik olarak viral enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin ürettiği antikorları tespit ederek sonuca ulaşır. Garp Nil Ateşi marazından korunmak ve hastalık bulaştıktan sonra tedavi edilmek için kullanılacak aşı yoktur. Ağrı üzere kimi belirtilerin tesirini azaltmak ve ateşi düşürmek için ağrı kesici-ateş düşürücü kullanılabilir. Hafif belirtilere sahip hastaların bir kısmı tipik olarak tabiatıyla düzgünleşir, birtakım belirtiler ise birkaç hafta sürebilir. Daha önemli vakaları, umumiyetle tıbbi bakım ve destekleyici tedaviler için hastaneye yatırmak gerekir.

Limon ve okaliptüs yağı ile doğal muhafaza kalkanı

Marazı önlemenin en tesirli yolu olan sivrisinek ısırıklarının önüne geçmek için yapılması gerekenler:

– Dışarı çıkmadan, DEET, picaradin, IR3535 ve kimi limon okaliptus ağacı yağı ile para-menthane-diol üzere böcek kovucu eserleri kullanın.

– Sivrisineklerin pek birçoklarının en canlı olduğu akşam karanlığında uzun kollu giysi ve pantolon giyin.

– Kapı ve pencerelerinize sineklik takın yahut var olanları onarın, varsa klima kullanın.

– Kaldığınız tarafın muhitindeki sivrisineklerin sayısının azaltılmasına yardımcı olmak için; çiçeklik, oluklar, kovalar, havuz örtüleri, evcil hayvan ve kuşların su ve yemek kaplarının içinde birikmiş suları boşaltın.

– Şayet kendinizi hasta hissediyorsanız çabucak doktorunuza yahut bir sıhhat kuruluşuna başvurun. Seyahatiniz hakkında doktorunuza kesinlikle haber verin.

– Ateş ve ağrınız için Asetaminofen kullanın. kan akmasıya meyli artırabileceğinden aspirin ve ibuprofen içeren ağrı kesicilerden uzak durun.

– Daha ziyade sivrisinek ısırıklarından korunarak marazın yayılmasını önleyin.

Kadinvekadin

http://www.kadin

vekadin.net/sivrisinek-isirigini-hafife-almayin.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hastalık,Ateş,Sivrisinek,Belirtiler,Bazı,Hasta,Ağrı,Virüs,Hastalığı,Kan,Uzman


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivrisinek ısırığını hafife almayınBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin