Tarçının faydaları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan bağırsakları temizleyen tarçın kürü


Sütlü tatlıların eşsiz lezzeti olan tarçının aslında insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? seçenek tıptaki tasarrufu ...


Sütlü tatlıların eşsiz lezzeti olan tarçının aslında insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? seçenek tıptaki tasarrufu eski Mısır tarihine kadar uzanan tarçın, günümüzde daha çok tatlılarda tercih edilir. ancak tarçın çok güçlü bir antimikrobiyal özelliği vardır. Evet tarçının yararları nelerdir? Tarçın hangi marazlara düzgün gelir? Sizler için tarçın hakkındaki tüm bu soruların karşılıklarını araştırdık.

Defne ailesine ilişkin olan tarçın, ağacının iç gövdesi sıyrılarak elde edilir. Kurutulup öğütülen tarçın, soyulurken içe akıllıca kıvrımlı olur. Çubuk formunda sıyrılan tarçının, keskin bir kokusu ve eşsiz tadı vardır. Tanen ve uçucu yağ içeren tarçın, kahve, çikolata ve meyveli sodalarda ham husus olarak kullanılır. Orta Asya’da tüketimi ziyade olan tarçın Osmanlı mutfaklarının ise vazgeçilmez baharatlarından biridir. Ilmî literatürde cinnamomum olarak makbul. kabuklarında yüksek ölçüde polifenol olan tarçın, güçlü bit antioksidan aslıdır. Berbat kolesterolü düşürmede tesirli olan tarçın birebir artırımdan vücuttaki mantarlı bakterileri de atmada tesirlidir. M.Ö yıllarda Çinliler tarafından yalnızca ilaç olarak kullanılan tarçın, İpek yoluyla Avrupa’da yayıldığında nispeten pahalı bir baharat olarak görülmüştür. Diyabet marazıyla savaşan tarçın birçok araştırmaya bahis oldu. 

TARÇININ YARARLARI NELERDİR?

– Vücut içerisinde artan toksin hücrelerin yaşlanmasını hızlandırır. Bunun yanı sıra marazların yaşanma mümkünlüğü da artar. ancak yapılan araştırmalarda tarçın içeriğinde güçlü antioksidan içerdiğinden bu durumun yaşanmasını azaltır. Bilhassa mevsim geçişlerinde artan virüs ve bakteri sebebiyle yaşanan üstcilt effüs yolu illetlerini önler. Ayrıyeten had gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n deformasyona uğramasını engelleyerek gerilim ve yorgunluğun da önüne makbul. 

– Anti inflamatuar özelliğe sahip olan tarçın, bed kolesterol seviyesini düşürerek kalppp bunalımı, felç, yüksek tansiyon ve kan basıncın artış risklerini düşürür. Organların hücre dokularını yeniler. Nikotin ve kafeinden etkilenen akciğeri yenilemede güçlü bir baharattır. 

– Yapılan araştırmalarda tarçının kandaki şeker seviyesini düşürdüğü yani insülin direncini kırdığı tespit edilmiştir. Kan dolaşımını düzenleyerek, hazımde güce dönüşen karbonhidratların süratle parçalanıp yok olmasını handikaplar. Böylelikle vücudun gücünü artırır. 

– Dimağ ziyade protein aldığından hücrelerinde zarar(zarar(hasar)) oluşur. İç sıvısında kayıp yaşayan dimağda şiddetli ağrılara neden olur. Ayırca motor hareketlerini olumsuz etkileyen bu durumu engellemede de yararlı besinler sıralamasında başlarda yan alır. Münhasıran parkinson illetinde doğal ilaç olan tarçın bayin nöronlarının işlevselliğini denetim eder. 

– Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Bilhassa kolonlardaki bakterileri azaltır. sinndirimm dertlerinin önüne makbul. Kolon kanserinin oluşmasındaki en büyük etken besin atıklarıdır. Lakin tarçın güçlü bir temizleyici olduğundan kolonları temizler. 

– Dikkat eksikliği asrî çağ marazları arasında birinci sırada yan alır. Bu marazı yaşayan şahıslar daima çok öfkeli, sabırsız ve süratli konuşma üzere belirtilerle kendilerini gösterir. Ömür kalitesini düşüren bu hastalık için en tesirli besin tarçındır. Tarçın dimağ ve had fonksiyonlarını düzenlediğinden doğal bir tesir ile kişinin belirtileri yaşamasını mahzurlar.

– sinndirimm sistemindeki besinlerin parçalanıp kana karışması yavaşladıkça vücudun yağlanma nispeti da bir o kadar artar. Lakin tarçın besinleri yanlışsız enzimlemeye yardımcı olarak içerdiği lifle tokluk hissi sağlar. Böylelikle kilo vermek isteyenler için ülküdür.

– Salmonella bakterisi azık zehirlenmelerini tetikler bu da kusma bulantı üzere sıhhat problemlerine neden olur. ancak tarçın bunun içinde tesirli doğal bir ilaçtır. Bakterinin tesirlerini kısa müddette yok ederek bağırsakların işlevselliğini artırır.

– Kolajen üretimi ayan bir yaştan sonra yavaşlar. Bu hususun azalması ile kişinin dokuları yaşlanma belirtileri gösterir. Gelgelelim tarçın kolajeni artırmada tesirlidir. Bunun yanı sıra saç cilt sine ve cilde yapılan tarçın maskeleri de buradaki hücreleri sıhhatini korur. 

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN TARÇIN KÜRÜ

Kolon kanserine davetiye çıkaran nitrozamin hususunun oluşumunu maniler. Bağırsak ve kolonlardaki hücrelerin yapısını zorlendirir. 

– Bir bardak klorsuz su

– Bir çubuk tarçın

Akşam yemeklerden 2 saat sonra bir bardak kaynayan klorsuz suyun içine çubuk tarçını ekleyin. 5 dakika kaynadıktan sonra süzüp ılık olduktan sonra bir bardak için. Bu uygulamayı haftada 4 gün nizamlı yapıldığında olumlu

sonuçlar alınır. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarçının faydaları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan bağırsakları temizleyen tarçın kürüBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin