Demans hastalığında erken tanı önemli

Alman Alzheimer Akademi Licilt Mefküre Ülker, yaşlanmayla bir arada dimağın bilişsel fonksiyonlarında yavaşlama görülebileceğini, bu sebeple ...


Alman Alzheimer Akademi Licilt Mefküre Ülker, yaşlanmayla bir arada dimağın bilişsel fonksiyonlarında yavaşlama görülebileceğini, bu sebeple unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği yaşamanın alışılagelmiş olduğunu, lakin bu doğal sürecin aradele(adele(kas))ına gizlenmiş demans illetine da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Ülker: ”Demans illetinde erken tanı, teşhisi kabul etmek ve profesyonel yardım almak çok değerli.” diyerek erken tanının yanı sıra hastalık teşhisini kabul edip profesyonel yardım almanın büyük değer taşıdığını söz etti.

Yaşlılık semptomları deyip geçmeyin

Günlük hayatta isimleri, randevuları ya da vukuatları unutmanın alışılagelmiş olduğuna, lakin yaşın ilerlemesiyle birlikte bu durumun sık sık tekrarlanması halinde demans kuşkusunun oluşabileceğine vurgu yapan Ülker, ” Son devirlerde meydana gelmiş hadiseleri unutmak, eşyaların noktalarının karıştırılması, tanıdık ortamlarda oryantasyon bozukluğu, lisanın fakirleşmesi, günlük aktiviteleri yapmada zorluklar ve davranış değişikliği bir arada görülürse demans belirtisi olarak kabul edilir. Bu belirtileri taşıyan kimselerin muhakkak nöroloji tabibine görünmesi gerekir” dedi.

Tıpkı hengamda Türk Alzheimer Derneği Licilt da olan Ülker, sağlam bir tıbbi tanı ile demans belirtilerinin nedenlerine açıklık getirilebileceğini, kişinin birincil demans ya da demansa emsal öteki illetlere ilişkin semptomlar yani başka bir deyişle ikincil demans olup olmadığı konusunda haber alınabileceğini söyledi. Erken tanıda ise illete ve buna bağlı bozukluklara ahenk sağlama sürecinin daha pratik olacağına vurgu yapan Ülker, erken tanıyla toplumsal hizmetlere ve yasal haklara hengamında erişim sağlanacağını, bunun da hastaya ve hasta yakınlarına yardımcı olacağına dikkat çekti.

Teşhisi kabul edin ve yardım alın

Demans illetinde hastalığı kabul edip, hastalık hakkında mümkün olduğunca çabuk haber edinmenin entegrasyon sürecini hızlandıracağını söyleyen Ülker ”Demans hastalarının bakımı çoğunlukla bir numara nokta aile fertleri tarafından üstlenilir. Demans hastalarının bakımı epeyce kuvvet ve kompleks bir durumdur. Bu yüzden hasta yakını, illetin birinci teşhisinden itibaren profesyonel danışmanlık ve bakım hizmetlerinden yararlanmalıdır. Hasta yakınları umumiyetle bu sorumluluğu tek başlarına taşıyabileceklerini düşünürler, ama ilerleyen periyotlarda tükenmişlik sendromu üzere marazlarla karşılaşabilirler. Bu nedenle hasta yakını gündüz bakım merkezleri, mobil bakım ve destek, 24 saatlik kısa vadeli bakım üzere profesyonel hizmetlerden yararlanmalı ve kendine şahsî özgürlük meydanı yaratıp, devir ayırmalıdır” diye konuştu.

Demansın ardında ne var

Demans marazının davranışı, mütalaayı ve günlük faaliyetleri konumuna getirme yetisini olumsuz cihette etkileyen dimağ bozukluklarının neden olduğu bir belirtiler bütünü olduğunu söyleyen Ülker, hastalık hakkında malumat verdi. Ülker ”Azalan zihin becerilerinin bir sonucu olarak günlük faaliyetlerin kısıtlanmasına sebep olan demans, hafıza, lisan becerileri, muhakeme ve dikkat becerilerini olumsuz cephede etkilemektedir. Demans illetinin en yaygın çeşidi olan Alzheimer demans, yaklaşık olarak hastaların yüzde 70’ini oluşturur. Birkaç proteinin anormal davranışlarının sonucu oluşan illette bu proteinler, dimağ fonksiyonlarını olumsuz etkileyip birtakım kesimleri devre dışı bırakır. Bunlar hafızayla ve uyumla yakından alakalı olan dimağ birimleridir” dedi.

Ömür müddeti uzadıkça demans riski de artıyor

Hayat mühletinin gün geçtikçe arttığına vurgu yapan Ülker, 1960’larda 52 olan hayat müddetinin 2018 donelerine nazaran 78,3’e yükseldiğini söyledi. Bu donelere nazaran günümüz kişilerinin 26 yıl daha uzun yaşadığını tabir eden Ülker ”Yaşam müddetinin uzaması memnuniyet verici, lakin bu durum demans illeti orantısının fazlalaşmasını da beraberinde getiriyor. Yaşla birlikte bunamaya yakalanma mümkünlüğü artıyor. 70-75 yaş kümesindeki insanların demans illetine yakalanma mümkünlüğü yüzde 3,5 iken 80-84 yaş öbeğinde yüzde 15,7’yi bulmaktadır. 90 yaş üstündeki İnsanlerde ise neredeyse iki kimseden biri bu illetten mustariptir” diye konuştu.

Kadinvekadin

http://www.kadinve

kadin.net/demans-hastaliginda-erken-tani-onemli.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hasta,Demans,Yaş,Gün,Hastalık,bakimm,Tanı,Ülker,Yaşam,Kabul


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demans hastalığında erken tanı önemliBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin