Dişlerin fark edilmeyen düşmanı: Asit erozyonu

Ne kadar zararlarını bilsek de bir türlü vazgeçemediğimiz asitli ve soğuk içeceklerin içinde bulunan asitler, dişlerde sandığımızdan daha büyük ...


Ne kadar zararlarını bilsek de bir türlü vazgeçemediğimiz asitli ve soğuk içeceklerin içinde bulunan asitler, dişlerde sandığımızdan daha büyük meselelerin oluşmasına taban hazırlıyor. Zira asitli ve soğuk içecekler dişle temas ettiğinde vakitle diş minesinin aşınmasına sebep oluyor. Diş Tabibi Aylin Hoşzeban Erdur, diş erozyonu hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Diş minesi, aside karşı koyamıyor

Tıp lisanında, dişin sert dokularında görülen aşınmalar olarak tanımlanan asit erozyonu, asitli yiyecek ve içeceklerin yol açtığı diş illetlerinin başında geliyor. Reflü üzere mide marazları sonucunda da gelişebilen asit erozyonu, efervesanlı ilaçların yahut vitaminlerin ağır tasarrufu üzere durumlarda da görülebiliyor. Aslında vücut içerisindeki en dayanıklı unsur olan diş minesi, asitli yiyeceklerin ve içeceklerin dişle ağır teması sonrasında zayıflayabiliyor. Asidin diş üzerinde oluşturduğu yumuşama, diş minesinin aşınmasına, diş renginin açılmasına ve görünümünün ve dokusunun değişmesine neden olabiliyor.

Dişlerdeki şeffaflaşmaya dikkat

Asit erozyonu sorunu ağır aside maruz kalan dişlerde transparanlık yani şeffaflaşmanın görülmesi, diş renginin sarılaşması, diş yüzeyinde meydana gelebilen boşluk ve çukurların oluşmasıyla teşhis edilebiliyor. Asit erozyonu vaktinde tedavi edilmezse vakit içerisinde diş yüzeyinde meydana gelen aşınmalar artarak dişlerde çatlakların görülmesine neden olabiliyor. Aşınan dişlerde ise hassaslaşma görülürken, soğuk, sıcak, yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinde kahır yaşanabiliyor.

Asitli içeceklerden uzak durun

Farklı farklı birçok seçeneği bulunan içecekler arasında tercih yapmak epeyce kuvvet oluyor. Gazlı içecekler tercih sıralamasında birinci sıralarda yan alırken, ek unsurlu ve şeker ekli meyve suları da 2. sıraya yerleşiyor. Ama asit yalnızca gazlı içecekler ve meyve sularında değil, çaylarda da bulunabiliyor. Diş minesinin aşınmasını sağlayabilen bu içeceklerden uzak durmak, sıhhat için nispeten değer taşıyor.

Dişlerinizi sahih formüllerle fırçalayın

Günlük hayatın koşturması içinde tüketilen besinler, dişlerde asit erozyonuna neden olabiliyor. Yemek yedikten çabucak sonra diş fırçasına az ölçüde sürülen macunla dişleri fırçalamaksa, diş sıhhatini müdafaaya ek sağlıyor. Birebir devranda dişleri yavaş ve yumuşak hareketlerle fırçalamak gerekiyor. Fırçalamanın diş etinden, diş yüzeyine sahih yapılması, diş hastalıklarına karşı tedbir almanızı da sağlıyor. fakat dişleri beyazlatmak ve yanlış diş macunu kullanmak diş minesine zarar verebiliyor. Dişlerin sert ve süratli fırçalanması ise diş tabakalarının aşınmasına neden olurken, asit erozyonuna da taban hazırlayabiliyor.

Asit erozyonundan korunma teknikleri

Asitli içecek ve yiyecekleri tükettikten sonra dişleri fırçalamanın yanı sıra, yoğurt yemek yahut süt içmek de tüketilen asidin eşitlenmesini sağlayarak asit erozyonunu azaltabiliyor. Gün içerisinde ayak üstü süratli yenilen yemeklerin azaltılması da diş minesini himaye sistemleri arasında nokta alıyor. bütün asitli içecekler, hazır meyve suları, greyfurt, çilek üzere meyvelerin tüketilmesi de diş erozyonuna neden olabiliyor. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, nizamlı olarak diş denetimlerini yaptırmak ve dişler için münasebetli paklık eserleri kullanmak epey ehemmiyet taşıyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.ne

t/dislerin-fark-edilmeyen-dusmani-asit-erozyonu.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,İçecekler,sebep


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dişlerin fark edilmeyen düşmanı: Asit erozyonuBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin