Ekmek alırken dikkat

Yerküre Sıhhat Örgütü'nün olgularına nazaran ek unsurlarının kanser oluşumunda değerli bir bölgeye sahip olduğunu söyleyen Sıhhat Bilimleri ...


Yerküre Sıhhat Örgütü’nün olgularına nazaran ek unsurlarının kanser oluşumunda değerli bir bölgeye sahip olduğunu söyleyen Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dr. Tedrisat Üyesi Jale Çatak, ekmekte şık bir manzara sağlanması, ağartmak, hacminin fazlalaşması, hamurun işlenmesinde pratiklık, ömrünü uzatmak ve bayatlamayı geciktirmek, dayanıklılığı artırmak, ucuz olmasını sgöz yaşı dökmek (ağlamak) üzere sebeplerle ek hususları kullanıldığını söyledi. Hami, işlev ya da dayanıklılığı artırıcı materyaller kullanıldığını belirten Çatak, ek unsurlu ekmeğin basınç uygulanarak, rengine ve gözeneklerine dikkat edilerek anlaşılabileceğini lisana getirdi.

Ekmeğe basınç uygulayın

Beyaz ekmeklerin umumiyetle içinin boş olduğunu kaydeden Çatak, “Basınç pratiği ile ek unsuru olup olmadığını anlayabiliriz. Beyaz ekmeğe basınç uygulandığında çok az bir kuvvet uyguluyoruz ve ekmek eski formuna çok yavaş kavuşuyor. Gelgelelim tam tahıllı ekmeğe bunu uyguladığımızda daha sıkıntı uygulanıyor ve daha ziyade basınç pratiğimiz gerekiyor. Tam tahıllı ekmeğe basınç uyguladığımızda çok daha süratli eski haline geliyor. Bu en temel uygulanan formüllerden bir adedidir. Beyaz ekmeğin iç kısmını koparıp avucumuzla sıktığımızda hamur haline geliyor, bu da bu ekmeklerde katkı hususu olduğu manasını taşıyor” sözlerini kullandı.

Çok beyaz ya da çok koyu kahverengi ekmeğe dikkat

Ekmekte olağan dışı beyaz renk laf mevzusuysa ağartıcı yani beyazlatıcı kullanılmış olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Çatak, “Beyaz ekmeğe olan ilgi ve talep azaldıkça esmer ekmeğe olan ilgi arttı. Bu türlü olunca beyaz ekmeğin içine bir grup renklendiriciler, ek unsurları ya da katılmasına müsaade verilen malt unu, kakao üzere hususlar katılıyor ve beyaz ekmeğe esmer manzarası verilebiliyor. naturel ve müsaade verilen malt unu katılabilir fakat aslında tüketici aldatılmış oluyor. çağımızda topluluğumuz artık beyaz ekmeğin sıhhatsiz olduğunun bilincine varmış durumda. Tüketici sıhhatsiz olduğunu bildiğinden beyaz ekmek tüketmek istemiyor, esmer ekmek satın alıyor ama ‘boyanmış beyaz ekmek’ tüketmiş oluyor” biçiminde konuştu.

Sistemli olarak tükettiğimiz bir besin

Ekmekleri bilindik ve muteber taraflardan satın almamız gerektiğine dikkat çeken Dr. Jale Çatak şunları söyledi: “Malt unu kavrulmuş bir un ve ekmekte kullanılmasına müsaade verilen bir ek unsurudur lakin; akrilamid ve hidroksimetil furfural üzere kimyasal bileşenleri içerdiğinden uzun devir ve yüksek ölçülerde insan vücuduna alımıyla toksik tesir oluşmaktadır. Topluluğumuzda ekmeğin her gün sistemli olarak ve de fazlaca tüketildiğini dikkate alırsak, oluşturduğu zararın ciddiyeti hiç de azımsanacak üzere değildir. Esmer ekmekte durum tam zıddı. Beyaz ekmekte ağartıcılar kullanıldığında rengi anormal kademede beyaz oluyor ise, esmer ekmekte de renklendiriciler kullanıldığında rengi son radde koyu oluyor. Esmer ekmeğin renginin doğal bir kahverengi olması gerekiyor” ihtarında bulundu.

Kesilince gözeneklerin olması gerekiyor

Çatak, kıymetli kriterlerden bir adedinin de ekmeğin iç yapısının incelenmesi olduğunu belirterek, “Ekmeği kestiğimizde görmemiz gereken şey delikli ve süngerimsi bir yapı. naturel ve sağlıklı ekmeklerde görülmesi gereken yapı böyledir. Birebir şeyi beyaz ekmeklerde her hengam göremiyoruz” dedi.

Kadinvekadin

h

ttp://www.kadinvekadin.net/ekmek-alirken-dikkat.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Beyaz,Ekmeğe,Ekmek,Dikkat,Basınç,Olduğunu,Sağlık,Beyaz Ekmek


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekmek alırken dikkatBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin