Çocukta ruhsal problemler neden olur şehirlerde yaşayan çocuklarda daha fazla görülüyor!

Evlatta ruhsal meseleler neden olur? Mütehassıslar uyarıyor! Doğadan uzaklaşıp, kentte yaşayan çocuklarda, köyde yaşayan evlatlara nazaran ...


Evlatta ruhsal meseleler neden olur? Mütehassıslar uyarıyor! Doğadan uzaklaşıp, kentte yaşayan çocuklarda, köyde yaşayan evlatlara nazaran ruhsal meseleler daha çokça görülüyor. Evet neden? Bu sorunun yanıtını Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi’den öğrendik. İşte merak edilen sorunun detaylı cevabı. 

Tabiat insan ömrünün en büyük gereksinimlerinin başında gelir. Gelgelelim yaşadığımız metropol hayatın süratli temposu, ileri teknolojik eserler ve vaktimizin birçoklarını geçirdiğimiz örtülü mekanlar bizi her geçen gün tabiattan biraz daha uzaklaştırıyor.

Kentte yaşayan çocuklarda ruhsal sorunlar daha sık görülüyor 

Son devirlerdeki araştırmalara nazaran kentlerde yaşayan çocuklarda köylerde yaşayan evlatlara orantıyla; telaş bozuklukları, dikkat eksikliği- hiperaktivite bozukluğu, anksiyete, depresyon belirtileri ve mental rahatsızlıkların görülme mümkünlüğü daha yüksek olduğu düşünülüyor. 

Evet neden?

Zira, kentte yaşayan evlatların günlük yaşantısında dikkatini dağıtan, odaklanmasında sorun yaşatan ve çocuklarda korku oluşturan pek çok neden var. Daima bir konumlara yetişen kişiler ve otomobiller, trafikte geçirilen uzun saatler, daima çalan kornalar, bitmek bilmeyen inşaat sesleri ya da bir anda karşılaşılan cadde-sokak bakım çalışmaları… Aslında alışık olduğumuz ve hayatımızın kesimi olan bu ses ve imgeler farkında olmadan çocuklarda pek çok sorunu beraberinde getirebiliyor.

Gayrı yandan tabiatın; kuş cıvıltıları, akan nehrinin sesi, rengarenk  görünen bitkileri, mis üzere havası ise tabiatın terapötik tesiriyle insan ruhuna şifa olarak yansıyor. Tabiatla temas halinde yaşayan evlatlar; duygusal zekaları daha yüksek, ruh sıhhati ve bağışıklık sistemleri daha güçlü oluyor hasebiyle ömrün getirdiği zorluklara karşın yaşama çok daha güçlü tutunabiliyor.Şimdilerde; noktasında beş dakika bile duramayan, derslerinin başında görünür bir mühlet oturamayan, okuduğu paragrafı bir defada anlayamayan, her şeyden çok çabuk sıkılan, aile bağları ve içtimaî ilgileri zayıf, özgüveni gelişmemiş, öfkesini denetim edemeyen, gerilimli, velev saldırgan evlatların sayısı giderek artıyor. bütün bunların en büyük nedenlerinden biri de tabiatın terapötik tesirinden uzakta kalmak olduğunu söyleyebiliriz.

Anksiyete velev depresyona kadar yol açıyor 

Gelişen teknoloji ile birçok evlat, tabletsiz yemek dahi yiyemezken, devir ve program sonlandırılması yapılmadan izlenen televizyonlar, saatlerce oynan bilgisayar oyunları, uzun vade kalınan örtülü mekanlar, DEHB’den tutun da Öfke-Kaygı-Anksiyete Bozukluklarına ve velev depresyona kadar kapılarını çalıyor. Münasebetiyle araştırmalar tabiatın terapötik tesirinden uzakta büyüyen evlatların; görme, duyma, işitme ve tat alma duyuları, yaratıcı ve duygusal zekaları, fizikî gelişimleri ve becerileri, beslenme ve uyku tertipleri ve öz disiplin oluşumları tabiat ile iç içe büyüyen evlatlara orantıyla daha az gelişmiş olduğunu destekliyor.

Kentte yaşayan ailelerin oturacakları konutu ve evlatlarının okuyacakları mektebi seçerken mümkünse yeşil sahası olan mektep ve haneleri tercih etmeleri tabiat eksikliğini bir nebze tamamlayabilir.  Hafta sonları AVM ya da örtük oyun ortamları noktasına tabiat içinde bulunan mekanları tercih etmeleri, havanın güneşli günlerinde evlatlarıyla sık sık piknik ve tabiat yürüyüşü yapmaları; evladın ailesi ile olan duygusal bağlarını zorlendirirken, evlatlarının toplumsal ve ruhsal gelişimine de ek sağlayabilir.Evin naturel çiçek Doğal çiçek balııııkonunda yetiştirilen bir bitkinin dahi evladın ruhsal gelişiminde eği olduğu düşünülürse, tabiat ile içi içe yaşayan evladın ruhsal gelişimi tabiatın terapötik tesiri ile daha sağlıklı olabilir.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/cocuk/cocukta-ruhsal-problemler-neden-olur-sehirlerde-yasayan-cocu

klarda-daha-fazla-goruluyor-5de7521f6876106b9639d1c6

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Tabiat,Yaşayan, ,ruhani,sebep


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocukta ruhsal problemler neden olur şehirlerde yaşayan çocuklarda daha fazla görülüyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin