Safran çiçeğinin faydaları nelerdir? Safran hangi hastalıklara iyi gelir? Safran çayı nasıl yapılır?


Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan safra çiçeğinin yararlarını hiç duydunuz mu? Birçok illete şifa menşesi olan bu çiçeğin inanılmaz ...


Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan safra çiçeğinin yararlarını hiç duydunuz mu? Birçok illete şifa menşesi olan bu çiçeğin inanılmaz yararlarını sizler için derledik. Karaciğeri temizlemede tesirli olan ve kraliçe çiçek olarak geçen safran hakkında merak edilen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala safran çiçeğinin yararları nelerdir? Safran çayı nasıl yapılır? Safran hangi marazlara düzgün gelir? bütün bu soruların karşılığı haberin detayında…

Yerkürenin en pahalı lakin bir o kadarda şifalı çiçeği safranın sıhhatimize birçok yararı vardır. Kurutularak tüketilen bu bitki yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmıştır. Osmanlı periyodundaki hatunların sıklık maksatlı kullandıkları bu bitkiye birebir devranda kraliçe çiçek denir. Süsengiller ailesine ilişkin olan safran sair çiçeklerin bilakis sonbaharda açıyor. Soğanlı bir cinsi olan safran kurutulup baharat olarak kullanılırdı. Mor yaprakları olan çiçek azık boyası ve tatlandırıcı olarak da tüketilir. İspanya’da üretilmeye başlayan safran çiçeği, Fransa, İtalya, İran ve Türkiye’de de yetiştiriciliği yapılıyor. Lakin safranın anavatanı Güneybatı Asya topraklarıdır. Yaz aylarında toprak altında yetişen bitki sonbahara aylarında toprak üstüne yanlışsız çıkıyor. İçeriğinde boya verici unsurlar olan safranın üreticiliği bu yüzden kıymetlidir. Yağmur artıkça toprak altından çıkma sayısı artar. Uçucu yağ içeren safran klasik tedavi tekniğinde kullanılan güçlü bir doğal çiçektir. 

SAFRAN ÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

– Tüketilen besinler çevresel tesir ve sıhhatsiz hayat biçimi gün geçtikçe kanser hastalıklarına yakalanma riskin i artırır. Ama safran çiçeği içerdiği antikanseroen hususlar bağışıklıktaki antikorları artırarak hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Birebir devranda had sistemini yeiler.

Yapılan araştırmalarda safran çiçeğini nizamlı tüketen İnsanlerin kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Tıpkı vakitte çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))yi engelleyen en tesirli alternatif bitkilerden biri olan safra kesesi antioksidan unsurlar sayesinde vücudu yağlanmaya neden olan bakterilerden arındırır.

Kimi besinlerin ve his durumlarının ortaya çıkardığı hudut hastalıklarına da yeterli gelen bu çiçek günde bir bardak çay olarak tüketildiğinde hem iştah açar hem de gerilimi azaltır.

Karaciğerde birtakım besin ve diş faktörlerden asıllı ortaya çıkan yağlanmayı tedavi eder. Bu durum birebir vakitte tenhastalıklarına da âlâ gelir. Karaciğer asıllı yaşanan; sivilce ve akne üzere sorunların yaşanma ihtimalini neredeyse sıfırlar. Bunun yanı sıra 250 gram safran çiçeğini, bir diş sarımsağı ve 3 yemek kaşığı hakiki saf sızma zeytinyaginı güzelce ezin daha sonra bu karışımı saf yüzünüze sürün. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu karışım cilt teki yağlanmayı köstekler ve gözenekleri sıkılaştırır.

Yaş ilerledikçe gözümüzdeki sarı nokta da zorsüzleşir. Bu da görme bozukluklarına neden olur. Ama haftada bir de olsa tertipli tüketilen safran çayı göz rahatsızlıkalrı riskini azaltır.

Karaciğeri temizlediği üzere kandaki zararlı hücreleri de temizleyerek damar tıkanıklığı riskini azaltır. Safran çiçeği kalppp adele(adele(kas))larını kuvvetlendirerek kalppp hastalıklarına yakalanma orantısını düşürür.

SAFRAN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kaynatılmış suyun içerisine 500 gram kurtulmuş safranı ekleyin 30 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra süzgeçten geçiri

p tüketebilirsiniz. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Safran çiçeğinin faydaları nelerdir? Safran hangi hastalıklara iyi gelir? Safran çayı nasıl yapılır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin