Yanlış okul çantası seçimi fıtığa neden olabilir

Omurgadaki tüm fıtıkların yaklaşık yüzde 90'ının bel nahiyesinde görüldüğünü belirten Fındıkzade Medipol Üniversitesi Hastanesi Fizikî Tıp ve ...


Omurgadaki tüm fıtıkların yaklaşık yüzde 90’ının bel nahiyesinde görüldüğünü belirten Fındıkzade Medipol Üniversitesi Hastanesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Bilirkişisi Dr. Şadiye Sarataş, yanlış seçilen ve kullanılan mektep çantalarının çocuklarda fıtığa neden olabileceği ikazında bulundu.

Kızlarda daha sık görülüyor

Bilhassa 10 yaşın altında nadiren rastlıyoruz. Ama kızlarda erkeklere nazaran daha sık fıtık görüyoruz. Omurgadaki tüm fıtıkların yaklaşık yüzde 90’ı bel yerinde yaşanıyor. Risk faktörleri arasında akut travma, ani yük kaldırma, kifoz dediğimiz omurganın öne hakikat çokça eğriliği, ailede fıtık hikayesi ve şiddetli kilo bulunuyor. Uzun müddetli ve tutarlı olmayan durumda bilgisayar, telefon tasarrufu ile yük kaldırma, güreş, halter ve jimnastik üzere sporlar da fıtığa neden olabilen nedenler arasında konum alıyor.

Çocuklarda omur kemikleri doğumdan itibaren alt ve üst her iki yüzeyde birer kıkırdak plak ihtiva eder. Bu kıkırdak plakların kemik gövdesi ile temas ettiği kısımda epifiz nokta alır ve omur kemikleri her iki plakta bulunan bu nahiyelerden kemikleşir. Evlatlar olgunlaşırken omurlar bu kısımlardan büyür. Mekteplilerin ağır çantaları, bunları daima birebir tarafta taşımaları, mektep çantalarının ergonomik tasarrufa uymaması, mektepteki masa, sandalye üzere araç gerecin yüksekliğinin evlada elverişli olmaması omur kemiklerinde bulunan epifizler üzerine yükü istikrarsız formda bindirerek sağlıklı kemik gelişimini maniler.

Hafif çantaları tercih edin

Çantanın tartısının kullanıcının tartısının yüzde 10 ila 20’sinden daha çokça olmaması gerekiyor. Bu nispetlerin üzerindeki çanta tartısı gelişim periyodundaki omurga için kıymetli bir risk faktörü oluşturur. Yük çanta içerisinde münasip dağıtılmalı, daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın gözlere konmalı.

Sarataş, sağlıklı mektep çantası için dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:

Çantanın sırt ile temas ettiği yüzeyi ped yahut viskoelastik doku ile desteklenmiş olmalı. Böylelikle çantanın içerisinde bulunan cisimlerin keskin kenarlarının yahut uç kısımlarının sırta ağırlık yapması önlenmiş olur ve taşımada rahatlık sağlanır. Çanta hafif gelgelelim dayanıklı materyalden üretilmiş olmalı. Sırt çantaları uzun vade taşınmamalı. Uzun müddet ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır. İki geniş, destekli omuz askısı ve bel kemeri bulunan, hafif çantalar tercih edilmeli. Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün halde taşınmalı. Sırt çantasının her iki kayışı birlikte kullanılmalı ve belin 5 cm yukarısında duracak formda, sağlam bir biçimde tespit edilerek ayarlanmalı. Şayet mektep kuralları yahut ulaşım (çim, toprak üzere düzgün olmayan yüzeylerde ve basamaklarda tasarruf zorluğu dikkate alınmalı) için önemli bir dert oluşturmuyorsa tekerlekli sırt çantası tercih edilebilir.

Geçmeyen ağrılara dikkat

2 haftadan uzun süren bel boyun ağrısı, gece uykudan uyandıran ağrı, ağrının kola ve bacaklara yayılım göstermesi, yürüme bozukluğu, duruş bozukluğu durumunda doktora başvurulmalı. Çocuklarda görülen bel-boyun ağrısını büyümeye bağlı kemik ağrısı olarak görmek, tehlikeli sonuçlara yol açabilir. iyileştirmede dinlenme, ilaç tedavisi, süreksiz korse tasarrufu, fizik tedavi ajanlarıyla destekli egzersiz programı, dirençli vakalarda omurga enjeksiyonları yapılır. His, kuvvet ve refleks kaybı üzere nörolojik bulgularla idrar ve büyük abdest kaçırma yahut yapamama üzere şikayetler varlığında ise cerrahi teşebbüs düşünülebilir.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/y

anlis-okul-cantasi-secimi-fitiga-neden-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Çanta,Omur,Bel,Sırt,Ağır,Kemik,Süre,Okul


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yanlış okul çantası seçimi fıtığa neden olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin