Ateşli havale nedir, havale geçiren çocuğa ne yapılır? Çocuklarda (Konvülziyon) havale nedeni ve belirtileri


Evlat Illetleri arasında yaygın olarak görülebilen havale, her ana ve pecilt n bilinçli olması gereken bir husustur. Havale nöbeti sırasında ...


Evlat Illetleri arasında yaygın olarak görülebilen havale, her ana ve pecilt n bilinçli olması gereken bir husustur. Havale nöbeti sırasında yanlış bir müdahalede bulunmamak için bilinmesi gereken kıymetli malumatları sizlere derledik. Evet havale nöbetindeki evlada birinci olarak ne yapılmalı, ne yapılmamalı? Ateşli havale neden olur? Havale sonrası kalıcı zarar(zarar(hasar)) görülür mü? Çocuklarda havale belirtileri ve nedenleri neler?

Ana ve pederlerin çocukluk periyodunda görülebilen marazlar arasında en çok korktukları ve evham yaptıkları havale nöbeti, ateşle birlikte görülebilen bilinç kaybı ya da ateşlenmeden adele(adele(kas))ılmalarla kendini gösteren bilinç kaybı eşliğinde ortaya çıkar. Havale geçiren evlatların bilhassa de ateşlenmeye meyilli ya da ailesel manada genetik yatkınlığı bulunanların 6 ay ile 6 yaş aralığında görülme riskinin daha ziyade olduğu haberdar olunmaktedir. Dimağda olması gereken elektrik akımlarının olağan seyrinde gitmemesi sebepiyle bedensel hareketlerde, hislerde ve davranışlarda meydana gelebilen süreksiz değişiklikler havale (Konvülziyon) olarak tanımlanmaktadır. Süratli ve şiddetli hareketler neticesinde ortaya çıkan bu nöbet durumu bilinç kaybına da neden olarak birtakım sorunları beraberinde getirebilmektedir. Evet bu denli kıymetli bir sorun olan havale hakkında bilmemiz gerekenler neler? Bilirkişisinden çok kıymetli haberler…

ATEŞLİ HAVALE (FEBRİL KONVÜLZİYON) NEDİR? HAVALE NE KADAR SÜRER?

Vücut ısısının birdenbire yükselmesinin neden olduğu ateşli havale durumu, kişinin vücudunu denetim edemeden sergilediği hareketler ve bilinç kaybı sonucunda ortaya çıkar. Ana ve pederlerin evlatlarında ateşli havaleden şüphelenebilmesi için birinci olarak evladın gözlerinde içe dönme, vücudunda kalınlaşma, kol ve bacaklarında istem dışı hareket ya da adele(adele(kas))ılma üzere belirtileri görmesi gerekir.

Yaklaşık 1-5 dk arasında geçirilen bu nöbetler için yapılan araştırmalarda ateşli havalenin sonrasında rastgele bir kalıcı tesirinin olmadığı gözlemlenmiştir.

Bebeklik devrinde geçirilen havale nöbetinin ilerleyen devirlerde tekrarlama mümkünlüğünün hiç geçirmeyenlere nazaran daha çokça olduğu haberdar olunmaktedir.

(FEBRİL KONVÜLZİYON) ​ATEŞLİ HAVALE sebep OLUR?

Yüksek ateş eşliğinde girilen havale nöbetinin nedenlerine baktığımızda viral yahut bakteriyel enfeksiyonların tesirli olduğunu söyleyebiliriz. Orta kulak ve bademcik iltihapları, menenjit ve zatürre üzere birtakım marazlar vücut üzerinde ateşlenmeye yol açabilir.

ATEŞLİ HAVALE BELİRTİLERİ:

– Gözleri sırf bir tarafa odaklayarak bakma,
– Vücut hareketlerinde adele(adele(kas))ılma,
– Ağızdan köpük köpük salya gelmesi,
– Morarma,
– İdrar ve dışkı kaçırma,
– Bilinç kaybı üzere belirtiler ateşli havalenin en yaygın göstergelerindendir.

HAVALE GEÇİREN EVLADA ilk NASIL MÜDAHALE EDİLMELİ?

Nöbet geçiren evlatları önünde evhamlanan anne ve pederlerin bu durumda yapması gereken birinci şey, evhamlarını ve tedirginliklerini bir kenara bırakarak soğukkanlı olmalarıdır. Akabinde nöbet müddetini hesap edebilmek için saate bakıldıktan sonra sert olmayan bir tabana baş kısmını yana bakacak formda yatırdıktan sonra vücudun geri kalanı aşağıya bakmalıdır.

Su bile olsa o esnada yiyecek ya da içecek katiyen verilmemelidir. Aksi halde boğulma tehlikesiyle karşı zıdda olunabilir. Şayet ağız içerisinde bir şey varsa da parmağınızla çengel üzere yaparak kıvırma hareketi ile ağzını boşaltmalısınız.

Nöbet bittikten sonra biraz sakin kalabilmesi için tekrar başı yana bakacak üzere altına yastık koyup uyumasını isteyebilirsiniz. ilk müdahale sonrasında gerekli bilgiyi almak için hekiminizi arayabilirsiniz. Şayet doktora ulaşamadıysanız bu sırada vücudu ıslak bezle silip ateşin hafiflemesi sağlanmaya çalışılabilir.

Ateşi düşürmek için banyo yaptırmak güzel bir fikir olmayabilir. sebepi ise bir kere daha tekrarlama riski olabilen nöbette su yutma durumunun olabileceğidir.

15 dakikadan uzun süren nöbetlerde katiyetle 112 aranmalıdır. Şayet daha öncesinde bu durum yani ateşli havale gerçekleşmişse hekimin tutarlı gördüğü havale önleyici ilaçlar kullanılabilir.

HAVALE GEÇİRİLDİĞİNDE MUHAKKAK YAPILMAMASI GEREKEN DAVRANIŞLAR

– Nöbet geçiren kişinin kendine gelmesi için bilinçsizce kolonya dökme üzere davranışlarda bulunulmamalıdır. Gözlerini koruyamadığı için riskli bir davranış olabilir.

– Kolların ve bacakların muhite zarar vermemesi için  sert bir halde tutulmaması gerekir. Aksi takdirde kaz yırtıkları ve kemik kırılmaları oluşabilir.

– Tabip tutarlı görmediyse başınıza nazaran i

laç ya da ateş düşürücüler kullanılmamalıdır.

– Yiyecek ya da içecek katiyetle verilmemelidir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ateşli havale nedir, havale geçiren çocuğa ne yapılır? Çocuklarda (Konvülziyon) havale nedeni ve belirtileri



Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin