Otizm nedir, nasıl anlaşılır? Otizm ve Down Sendromu arasındaki temel farklar neler?


Tıp literatüründe Nörogelişimsel bozukluk olarak geçen otizm, kimi insanların birtakım vukuatlar sonucunda üstün performans sergilemesi ile ...


Tıp literatüründe Nörogelişimsel bozukluk olarak geçen otizm, kimi insanların birtakım vukuatlar sonucunda üstün performans sergilemesi ile günümüzde pek bilinmeyen ‘Savant sendromu’ önümüze çıkmaktadır. Pekala Savant sendromu tam olarak nedir? Kore serilerinden uyarlanan ‘Mucize Doktor’ serisindeki Savant sendromlu deha Ali’nin durumu ile merak edilen Savent sendromunun otizm ile alaadele(adele(kas))ı nasıldır? Savant sendromu nasıl anlaşılır? Otizm ile Down sendromunun temel farkları…

Hayatın birinci üç yılında ortaya çıkan ve ömür uzunluğu devam eden otizm spektrumu, ana ve pederler tarafından erken periyotta fark edildiğinde pratiklıkla teşhis edilebilen bir durumdur. Tabip denetimi dahilinde uygulanabilecek tesirli tedavi formülleri ile hızlandırılabilen güzelleşme süreci mahsusen de bebeklikte tesirini göstermektedir. gebelik sürecinde alınabilecek tedbirlerden en ideali nizamlı folik asit tüketimine başlamak ile gerçekleşir. Velev gebe kalmadan en az 3 ay evvel gerek beslenme programındaki besinlerle gerek de ek takviyelerle folik asit muhtaçlığı karşılanmalıdır. Otizm spektrumunun neden ortaya çıktığı kesin olarak kanıtlanamasa da genetik olduğu düşünülmektedir. Bayanlara nazaran erkeklerde daha yaygın görülen otizmde kişi sözel ya da sözel olmayan ilgilerde karmaşıklık yaşar. Otizm durumuna eşlik edebilen vesair rahatsızlıklar da dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve epilepsi illetidir.

OTİZM NASIL ANLAŞILIR? OTİZMİN ilk BELİRTİLERİ NELERDİR?

Velev bebeklikte velev çocuklukta olsun bir insana otizm tanısının koyulabilmesi için en az 6 durumu üzerinde taşıyor olması gerekir. Içtimaî hayatlarındaki etkileşimde zayıflık yani göz göze gelememe, akranlarını tercih etmeyip tek başına vakit geçirmeyi sevme, mimik ve duygusal sözlerini mucibince yansıtamama üzere durumlar görülürken muhabere esnasında mütemadi tıpkı sözleri tekrar etme, hayali ya da sembolik etkinlikler içerisinde olamama üzere etkenler dikkat çeker.

OTİZMİN EN YAYGIN BELİRTİLERİ:

Göz temasında bulunmazlar ya da çok az denk getirirler.

En yakınları tarafından dahi olsa ismen çağrıldıklarında reaksiyon vermezler.

Şiddetli aşamada hareketlilik ya da hareketsizlik olabilir.

Dokunma, sarılma ve öpme üzere bedensel temaslardan mutlaka uğraşmazlar.

Konuşmada gerilik oluşabilir.

Konuşmayı bir muhabere aracı olarak görmezler.

Ölçüsüz noktada inatçı ve hırslı olabilirler.

Acıya karşı duyarsız olurlar, esprileri anlamada güçlük çekerler.

Birtakım nesnelere karşı şiddetli bağlıdırlar, yanlarından bir an olsun ayrılsın istemezler.

OTİZMİN KADEMESINI VE SEYRİNİN HANGİ ETKENLER BELİRLER?

Otizm spektrumunda en değerli etkenlerden birisi de zekadır. Otistik olan evlatların birçoğunda zeka meselesi sarih kademede kendini gösterirken kimilerinde orta ya da hafif üstün zekalı olma durumu da görülebilir. Ortalama en gen 5 yaş civarında konuşmaya başlaması gereken çocuklarda olumlu etraf koşulları, tesirli bir aile içi muhabere, erken tanı ve kişisel eğitimin erken devirde başlaması kıymetlidir.

OTİZMLİ ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN DAVRANIŞ PROBLEMLERI

Öfke Nöbetleri ve saldırganlık

 Korku ve fobiler

Kendini uyarıcı davranışları sergileme

Tekrarlayıcı stereotipik davranışlar

Motivasyon ve dikkat eksikliği

Hiperaktivite

Takıntı haline getirilerek istem dışı hareketlerin tekrarlanması 

 Diş gıcırdatma

SAVANT SENDROMU NEDİR? SAVANT SENDROMU KIMSELERIN ÖZELLİKLERİ

Topluluk içerisinde Down sendromu ya da otizm kadar bilinir olmayan Savant sendromu, herkeste görülmez iken birtakım insanların birtakım durumlarında ortaya çıkan üstün zeka durumudur. Önemli kademeli bir zihinsel engelli kişinin kendisinden beklenen performasın üst seviyeye ulaşması yani yeteneklerinin olması Savant sendromunun belirtisidir. Savant sendromu durumuna sahip kişilerin ortalama yarısının otizm bozukluğu, gayri yarısının da tip gelişimsel bozukluklar ile meydana gelip, zeka azlığı ya da merkezi had sisteminden ötürü oluştuğu düşünülüyor. Yetenekli oldukları sahaların çoğunluğu hafıza kısmıyla ilgili olmakla birlikte çeşitli ortamlarda kendini gösterebilir. Mesela alışılagelmiş bir insan matematik hesaplaması yaparken kaleme kağıda muhtaçlık duyarken Savant sendromlu şahıslar hiç düşünmeden bile hesaplama yapabilir ya da rastgele bir tarihin hangi güne denk geldiğini anında söyleyebilir. ”Üstün zeka durumu” olarak tabir edebileceğimiz Savant sendromu nedir? Savant sendromu nasıl anlaşılır? Savant sendromu ve otizm münasebeti nasıl? Otizm ile Down sendromunun farkları haberin detaylarında…

Üstün zeka özellikleri gösteren Savant sendromu şahısların yarısı otistiktir. Bilinen otistik savant hastalarının kimilerinde dimağın sol tarafında sıradışılık görülür. Kimilerinde ise hasta sıradan görünümdedir. Savant sendromuna sahip bir evladın yeteneklerine bakıldığında üst aşama performans gözlendiğinden ötürü bu durumun olumsuz bir tesirinin olup olmadığı şimdi net olarak gözlemlenmemiştir.

Tıpta Savant sendromu İnsanlerin yeteneklerinin olduğu yerlerde ilerletilmesinin evladın altta yatan gelişimsel bozuklukların tedavisi için olumlu olacağı düşünülmektedir.

SAVANT SENDROMU NASIL ANLAŞILIR? SAVANT SENDROMU İLE OTİZMİN ILIŞKISI…

Çoğunlukla hafızayı kapsayan yeteneklerin görüldüğü Savant sendromu, tevellüt esnasındaki birtakım gelişimsel anomaliler sonucunda meydana gelerek çocukluk evresinde ortaya çıkmaktadır. Edinsel savant sağlıklı gelişen kimselerde bebeklik, çocukluk yahut yetişkinlikte görülen baş travması yahut merkezi had sistemi travması sonrası oluşabilir. Üstün zeka özelliklerinin baskın olduğu Savant sendromunun otizm ile teması olduğu için Otistik savant terimi daha yaygın kullanılmaktadır.

Araştırmalardan elde edilen haberlere nazaran, ”Savant” terimi birinci sefer 1887`de J. Langdon Down (Down sendromuna ismini veren doktor) tarafından kullanıldı. Otistik evlatların hafıza, müzik, sanat üzere yerlerde kabiliyetli olmaları sebebiyle ‘Savant’ tarifi kullanılmıştır.

SAVANT SENDROMUNU ELE ALAN MUCİZE HEKIM SERISI OYUNCULARI:

The Good Doctor serisinden uyarlama olarak Fox TV’de ekranlarda yayınlanmaya başlayan ‘Mucize Doktor’ serisi birinci kısmından itibaren konusu ile dikkat çekerek epey beğenildi. Öncesinde Bir Litre Gözyaşı üzere hastalık mevzularını ele alan serileri de uyarlayan MF Imalat bu sefer ‘Mucize Doktor’ olarak ilgi çekti.

Otizm ve Savant sendromu olan deha ali tabibin nispeten farklı hikayesi tüm izleyenlerde merak uyandıracak. zorlü isimlerin mahal aldığı oyuncu takımında ise Taner Ölmez, Onur Tuna, Murat Aygen, Sinem Ünsal, Özge Özder, Hazal Türesan, Bihter Dinçel, Fırat Altunmeşe, Korhan Herduran ve Reha Özcan üzere isimler konum almaktadır.

Perşembe akşamları saat 20.00’da Fox TV ekranlarında…

OTİZM İLE DOWN SENDROMU NASIL ANLAŞILIR? OTİZM İLE DOWN SENDROMUNUN FARKLARI

Otizm spektrum bozukluğu ile Down Sendromu rahatsızlığı, her ne kadar tıpkı hastalıklarmış üzere görünseler de gerçekte o denli değildir. Pekala bu iki rahatsızlığa sahip olan evlatları birbirlerinden ayıran özellikler neler? İşte yanıtı…

Otizm ve Down Sendromu arasındaki farklar

1- Otizm rahatsızlığına sahip çocuklarda fiziki olarak bariz özellikler görülmez iken, Down Sendromlu evlatlar kısa uzunluklu, çekik gözlü, yassı başlı ve ince dudaklıdır.

2- Otizmli evlatlar davranış bozukluklarını daha sık gösterirken, Down Sendromlu evlatlar daha pratik iletişim kurabilirler.

3- Down Sendromu ana karnında belirlenebiliyor iken, otizm ömrün birinci üç yıl içerisinde kendini gösteriyor.

4- Otizm erkek evlatlarında daha sık görülürken, Down Sendromunda cinsiyet ay

rt etmez.

5- Down Sendromunun nedenleri arasında genetik faktörler tesirli iken otizmde net olarak bilinmez.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otizm nedir, nasıl anlaşılır? Otizm ve Down Sendromu arasındaki temel farklar neler?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin