Burun spreyleri bağımlılık yapar mı

Burun spreyleri bağımlılık yapar mı? Burun spreyi bağımlılığı nasıl makbul? sorularının yanıtı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kulak Burun ...


Burun spreyleri bağımlılık yapar mı? Burun spreyi bağımlılığı nasıl makbul? sorularının yanıtı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kulak Burun Boğaz Illetleri Kompetanı Prof.Dr. Sefa Dereköy de kış aylarında bilinçsiz burun damlası tasarrufuna karşı uyararak, damar büzücü ilaçların 3-5 günden çokça tasarrufunun bağımlılık yapıp kalıcı doku zarar(zarar(hasar))larına yol açabileceğini söyledi.

Hekim denetiminde kullanılmalı

Dr. Sefa Dereköy, burun tıkanıklığı şikayeti için çeşitli damlalar uygulandığına dikkati çekerek “Bu maksatla serum fizyolojik dediğimiz tuzlu su ve okyanus suları da başta olmak üzere damar büzücü tesire sahip olanlar ve alerjiye karşı kullanılan steroid içerikli burun spreyleri kullanılıyor. Bu ilaçlar pratik burun damlası olarak görülmeyip kesinlikle tabip tavsiyesi ile kullanılmalı. Etrafımızda sıhhat eğitimi almamış yakınlarımızın tavsiyesi ile yahut onlara yazılmış ilaçlardan yararlanmaya çalışmak zarar verebilir” diye konuştu.

Evlatlar daha hassas oluyor

Burun içindeki dokunun kendine ilişkin özelliği, asit seviyesi ve istikrarının bulunduğunu belirten Prof.Dr. Dereköy “Vücuda uyguladığımız her ilaç pratiği mevcut dengeyi bozabilir. Burun damlası da burun içi dengeyi bozabilir. Bu hususta evlatlarımız daha hassas bir kümedir. Bebek ve evlatlarımızda kullanacağımız burun damla ve spreylerinin muhakkak bilirkişi tavsiyesi ile onaylanmış olması gerekir” tabirlerini kullandı.

Doku zarar(zarar(hasar))ına sebep olabilir

Prof.Dr. Dereköy, bilinçsiz burun damlalarının tasarrufunun birçok meseleye yol açabileceğine işaret ederek şöyle devam etti: “Özellikle burun içi damarlarını büzerek tesir yapanların uzun mühlet uygulanması halinde dokuların bu ilaçlara karşılığında bozulmalar meydana gelebilir. Dokular bu ilaçlara karşılık veremediği üzere daha da şişer ve sıradanda olmadığı kadar büyür. Bu durumda kalıcı burun tıkanıklıkları oluşabilir. Burun damlalarının hangisinin kullanılacağına, hangi vade ve doz uygulanacağına lakin doktor karar verebilir

. Serum fizyolojik, okyanus suyu üzere damlalar hayatın bir modülü olmamalı. Damar büzücü ilaçların 3-5 günden çokça tasarrufu ise kalıcı doku zarar(zarar(hasar))larına yol açabilir.”

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/burun-spreyleri-bagimlilik-yapar-mi.html

Burun,Doku


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun spreyleri bağımlılık yapar mıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin