Harçlıkla çocuklarınıza bütçe yönetimini öğretin

Mütehassıslara nazaran evlada mahsusen had kavramı ve bir şeyin bedelini ödeyerek alma kavramı kesinlikle öğretilmeli. Muhtaçlıkları üzerinde ...


Mütehassıslara nazaran evlada mahsusen had kavramı ve bir şeyin bedelini ödeyerek alma kavramı kesinlikle öğretilmeli. Muhtaçlıkları üzerinde konuşulmadan her gördüğü alınan bir evlat, bütçe anlayışına ve hudut kavramına da yabancı oluyor. Evlat Ergen Eksper Psikolog Leyla Arslan, evlatlara bütçe ve para idaresinin yaşına münasip formda öğretilebileceğini söyledi.

Sayıları öğrendikleri vakit başlanmalı

Alışılagelmiş gelişim süreçlerini takip eden evlatların 3 yaşından itibaren birçok yeni kavram öğrendiğini belirten Leyla Arslan, az ve çok kavramının öğrenildiği anın matematiğin temelini oluşturduğunu kaydederek “Matematik ise yerküreyi söz ediş biçimimizdir. Evlatlara paranın öğretilmesi ve sayıların öğretilmesi, bu temel kavramlardan sonra başlar. Hayata dahil edilerek büyüyen evlatlar çok da fark etmeden sayı kavramlarını ve paraları 5-6 yaş arasında öğrenirler. Öğrenemeyenlere ise kişisel olarak öğretilmelidir” dedi.

Evladınıza olağan alışverişler yaptırın

Bu çağda evlatların arkadaşlarında beğendiği oyuncakları alarak haneye getirdiğini söyleyen Arslan, “Aile bunu derhal fark etmeli ve geri göndermelidir. Evladın hudut kavramını da öğrenmiş olduğundan eminsek para vererek pratik alışverişleri yaptırabilir, aldığı şeylerin ya da süt, simit, ekmek üzere birtakım gereksinimlerin fiyatlarını ve bedelini ödeyerek almanın değerini anlatmaya başlamalıyız. Evlat her şeye bir bedel ödeyerek sahip olabileceğini ve bunun çok kıymetli olduğunu, o devir kıymetli olacağını anlamalıdır. Ayrıyeten aldığımız bir eserin örneğin sütün gayrı markalarını ve bunların fiyat olarak kalite olarak karşılaştırmalarını ve neden tercih ettiğimizi de konuşmalıyız. Böylelikle evladımız bir şey alınırken araştırma yapılacağını, fiyatını, tadını, biçimini ve ölçüsünü düşünmek gerektiğini öğrenir. Oyuncak alırken de özelliklerini konuşabiliriz. Aslında neyi alması gerektiğine de cihet verebiliriz.” sözlerini kullandı.

Muhtaçlıkları üzerinde konuşulmalı

Evlatların bilinçli bir biçimde yönlendirilmesi gerektiğini söz eden Leyla Arslan, “Çocuklar kendi istediklerini yaptırdıklarını sansalar bile anne-banaturel çiçek Doğal çiçek balııııar onlardan evvel niyetlerine form ve taraf verdiği hengam evlat çok çokça inatlaşıp direnemezler. Lakin bu durum, gereğince bilinçli olarak ilgilenilen evlatta makbuldür. Muhtaçlıkları üzerinde konuşulmadan her gördüğü alınan bir evlat, bütçe anlayışına ve hudut kavramına da yabancı olur. Evlat, muhtaçlığı olmayan şeyi almaması için ikna edilebilmelidir. Şayet çok istiyorsa da anne-babasının onayını kesinlikle aldıktan sonra istediği şey alınmalıdır. ‘Sen bunu çok istiyorsun, isteklerin benim için kıymetli. Lakin bu çok pahalı, bütçemizi denk duruma getirip o denli almalıyız. Şu an üzerimde o kadar para yok fakat yarın olabilir’ halinde isteğini biraz ertelemeyi öğretmeli ve sonrasında isteği yanına getirilmelidir. ‘İsteklerini ertelemeyi öğrendiğin hengam alabiliriz’ ya da ‘Sana tertipli olarak bir harçlık vereceğiz, sen harçlığını biriktirerek istediğin şeyi alabilirsin’ diyerek evlada para biriktirmeyi öğretebiliriz” tavsiyesinde bulundu.

Para ve his idaresi öğretilmeli

Evlada bütçe öğretme devrinin 7 yaş civarında olduğunu belirten Leyla Arslan, “Bu durum çoğunlukla 7 yaş civarında mümkün olmaktadır. Para ve his idaresini öğrenmek çok kıymetlidir lakin o kadar da pratik değildir. Evlada para idaresini hocanın en pratik yolu ona yaşına mütenasip ölçüde bir harçlık vermektir. Harçlık, evlat için yapılacak harcamanın farklı bir yolla yapılması manasına gelebilir. Gaye evladın kendi gereksinimleri hakkında karar verme sorumluluğunu kazandırmaktır” dedi.

Harçlık verirken bu noktalara dikkat

Leyla Arslan, harçlık verirken şu noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek bunları şöyle sıraladı:

– Harçlık tertipli olarak her gün verilmelidir.

– Her yıl ölçüsü artmalıdır.

– Parayı nerede kullanabileceği, neye harcayacağı konuşulmakla birlikte büyük bir ölçüsü günlük muhtaçlığa çok az bir orantısı da tasarrufa ayırması söylenebilir.

– Harçlık kavramı öğretilirken borç ve avans alabilme fırsatı da verilmelidir.

– Ailenin maddi durumu âlâ olsa bile evlada çokça para verilmesi evlat için zarar verici olabilir.

– Çokça parayla mektebe giden evlatlar, başka büyük sınıflar tarafından mağdur edilebilir ve paraları çetinle alınabilir.

– İlkokuldan sonr

a ziyade ölçüye ulaşan harçlık zararlı husus alımlarında kullanılabilir. Her ne olursa olsun aile, harçlığın nereye harcandığı konusunda da izleyici olmalıdır.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/harclikla-cocuklariniza-butce-yonetimini-ogretin.html

Evlat,Para,Harçlık,Yön,Şey,Yaş,Bütçe,Alma,Leyla Arslan


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harçlıkla çocuklarınıza bütçe yönetimini öğretinBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin