Hamilelikte hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur?


gebelik devrinde ana adaylarında son nokta kaygı ve tasa veren bir durum olan kanamalar, birtakım sıhhat sıkıntıların habercisi olmakla ...


gebelik devrinde ana adaylarında son nokta kaygı ve tasa veren bir durum olan kanamalar, birtakım sıhhat sıkıntıların habercisi olmakla birlikte bebeğin irtihaline bile sebep olabilmektedir. Evet hamilelikte kanama neden olur? gebelikte görülen hangi kanamalar tehlikelidir? gebelikte kanama nasıl durdurulur? gebelikte kanamalar düşüğe neden olur mu? Ara kanama hamilelikte görülür mü? İşte karşılığı…

Vücudumuzdaki adet kanamasının dışında görülen her kanama sıhhat açısından değerli bir sorunu oluşum etmektedir. Ekseriyetle bağlantı sonrasında, adet kanaması bittikten sonra lekelenmede, tevellüt yaptıktan sonra ve hamileliğin birinci trimesterında yani birinci ayında hafif ölçüde bile olsa kanamalar görülebilir. Bu kanamalar hafif seviyede leke halinde geldiğinde alışılagelmiş olarak karşılanır iken uzun vadeli kanama halinde görülmesi problemlidir ve muhakkak mütehassıs denetiminde olması gereken bir durumdur. gebelik periyodundaki ana adaylarının birçoğu bebeklerini düşürme dehşetinde bağlı olarak kanama meselesinden dolayı doktora gitmektedir. gebelikte görülen kanamaların bir kısmı tehlikeli olarak nitelendirilirken bir kısmı birtakım durumların habercisi olabilmektedir. Evet hamilelikteki hangi kanamalar tehlikeli? gebelikte kanamanın durması için neler yapılabilir?

HAMİLELİKTE BU kan akmasıLARA DİKKAT! HAMİLELİKTE HANGİ kan akmasıLAR TEHLİKELİ, HANGİLERİ OLAĞAN?

Münhasıran de hamileliğin birinci üç ayında görülen durumlardan birisi de kanamalardır. Başlangıçta hafif lekelenme, ara ara yahut devamlı, ağrısız ya da ağrılı olmak üzere farklı hallerde görülebilen kanamalar, ana adayları için son aşama korkutucu bir durumdur. Erken hamilelik periyodunda görülen bu kanamalarda birinci meydana gelen kanama birden fazla hengam al nokta olarak önümüze çıkar. Akabinde kahverengi akıntı halinde kendini seyreden bu durumda kan rahimden vajinanın içine boşalır iken mikroplar değişime uğrar, sindirilir ve kahverengileşir. Çamaşırda kahverengi leke halinde gördüğümüz şey aslında kanın kurumuş halidir. 

gebelikte kanama görüldüğünde akıllara birinci gelen şeyden birisi ya düşük ya da dış gebeliğe bağlı gerçekleşen düşüklerdir. Hamileliğin son periyotlarına yanlışsız oluşan kanamalar plasentaya bağlı görülen sorunlarla ortaya çıkar. Plasenta praevia denilen durum kanamanın ağrısız olması ile görülürken plasentanın erken ayrılmasında ağrılı bir kanama olunur. 

gebelikte alaka sonrasında görülen kanamalarda akla rahim ağzı kanserini getirebilir. Başkaca düşük ya da erken veladet üzere durumların da habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

HAMİLELİKTE kan akması DÜŞÜĞE sebep OLUR MU? HAMİLELİKTE DÜŞÜK NASIL ANLAŞILIR?

Birden fazla devir ağrısız kanamaların sonucunda görülen düşükte ağrı görülürse kesim halinde dokular vücuttan uzaklaştırılır. Ağır ölçüde bir kanama ile kendini gösteren düşük hamileliğin 12.-20. haftası aralığında iken rahim ağzı yetmezliğinden ötürü kanamalı görülebilir. gebelik periyodunda ana adaylarında görülebilecek birtakım kompliadele(adele(kas))yonlar da düşüğün belirtilerinden sayılmaktadır. Ana adaylarında en sık tekrarlanan düşük belirtileri şu formdadır:

kan akmasılar en değerli düşük belirtisidir (kahverengi ya da  parlak kırmızı)
Vajinal akıntı ve lekelenmeler (pembemsi-kırmızı mukus)
mide tarafında görülen ağrılar
Ateş ve halsizlik
Bulantı ve kusma,
Sırt ağrısı

HAMİLELİĞİN ilk HAFTALARINDA kan akması sebep OLUR?

– Döllenme sonucunda ortaya çıkan kimi sorunlar veya plasentada anormal hücrelerin kendini göstermesi ile oluşan mol gebelikte kanama ve ağrının görülmesi,

– Dış gebelikte  kanamanın haricinde karnın bir yerinde ağrıya rastlama ve mide bulanması,

– Cinsî yolla yahut vajinal enfeksiyonların geçirilmesi,

– İdrar yolu enfeksiyonunun hamilelikte kanamayı tetiklemesi,

– Bebeğin eşi yani plasenta tevellüt kanalını tıkadığında parlak al renkte ağrısız kanamalar görülebilir ve bu durum tehlikelidir.

– Hamileliğin 20. Haftasından sonra ve 37.haftasından evvelki kanamalar erken tevellüdün işaretidir.

HAMİLELİKTE ARA kan akması NEDİR?

Regl periyodu haricinde meydana gelen kanamalar, tıp literatüründe ara kanama olarak isimlendirilmektedir. gebelikte görülen kanamalardan velev ağır ölçüde olanı olsun velev az ölçüde olanı, hiçbiri ara kanama değildir. Arada görülen

kanamalara örnek vermek gerekirse bunlar yumurtlama kanaması, rahim ağzı, rahim içi kanser kanamaları olabilir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte hangi kanamalar tehlikelidir? Hamilelikte kanama nasıl durdurulur?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin